"Газпром" вираховує об'єм — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Газпром" вираховує об'єм

Енергетика
885
Вчора в прес-службі російського "Газпрому" повідомили, що в даний час добовий відбір газу здійснюється Україною з розрахунку 60 млрд кубометрів на рік, що майже вдвічі більше від законтрактованого обсягу. Ця заява була зроблена на тлі звинувачення європейських контрагентів "Газпрому" в зниженні постачань російського газу. Заступник голови правління російського холдингу Олександр Медведєв вчора відкинув всі звинувачення, повідомивши, що "Газпром" максимально наростив поставки палива. Нагадаємо, якщо на початку січня Україна споживала 110-120 млн кубометрів газу на добу, то з початком холодів споживання зросло до 160 млн кубометрів газу на добу. У минулу середу міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що в січні Україна покривала дефіцит за рахунок газу з ПСГ.
Раніше у європейських споживачів виникли проблеми з отриманням російського газу. В Італії заявили, що через різке похолодання в Росії "Газпром" обмежив постачання палива в країну. Скорочення було незначним - близько 10% - але сам факт наявності проблеми може дати клієнтам "Газпрому" додаткові аргументи на користь зниження рівня take-or-pay в газових контрактах.
Заяви "Газпрому" викликали занепокоєння у керівництва НАК "Нафтогаз України". У прес-службі української монополії вчора заявили, що обсяг відбору імпортного газу Україною відповідає рівню, визначеному в контрактах з російською компанією. В "Нафтогазі" підкреслили, що обсяги і графік поставок російського газу в європейські країни відповідають контрактам, підписаним з "Газпромом". Заяву про те, що в підземних газосховищах України вже накопичена достатня кількість природного газу для проходження опалювального сезону, прем'єр-міністр Микола Азаров зробив ще в червні минулого року (див. "Комерсант" від 23 червня 2011 року). Він зазначив, що паливо було придбано заздалегідь за прийнятною ціною.
Як розповіло високопоставлене джерело в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго, заяви "Газпрому" пов'язані з принциповою позицією України в газових переговорах. "Ми чітко стоїмо на тому, що газотранспортний консорціум, який є умовою зниження ціни на газ, має бути створений на трьох разом з європейськими партнерами. Саме для того, щоб він був реалізований в такому форматі, ми і запросили до участі в переговорах представників Єврокомісії, що, ймовірно, не влаштовує російську сторону", - заявив співрозмовник.
У середу Юрій Бойко повідомив, що Україна направила лист комісару ЄС з питань енергетики Гюнтеру Еттінгеру, запросивши Єврокомісію до участі в переговорах з Росією щодо зниження ціни газу. В "Газпромі" заяви українського Міненерго не коментують.
Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима ("БЮТ-Батьківщина") вважає, що Росія своїми заявами знову намагається погіршити відносини Євросоюзу та України. "Вони прагнуть зробити все, щоб у Єврокомісії з'явилися претензії до України. Як тільки це станеться, можна нав'язати будь-які умови контрактів, навіть найбільш невигідні для нас", - погоджується його колега по комітету Сергій Пашинський ("БЮТ-Батьківщина"). Нагадаємо, схожа ситуація склалася в кінці 2008-початку 2009 року. Тоді "Газпром" знизив обсяг прокачування газу через територію України, звинувативши в скороченні постачань "Нафтогаз". В результаті під тиском країн Євросоюзу, які припинили отримувати природний газ, Україна була змушена підписати угоду про постачання палива на умовах "Газпрому".
Втім, поки заяви "Газпрому", швидше за все, так і залишаться елементом інформаційної боротьби, кажуть експерти. "Для того щоб довести, що Україна дійсно відбирала більше газу, "Газпрому" доведеться пред'явити серйозні аргументи. Якби вони були, вважаю, заяви російської компанії були б набагато жорсткішими", - відзначає головний інвестстратег фінансової групи БКС Максим Шеїн.
Розвиток ситуації багато в чому буде залежати від того, як довго триватимуть холоди. За словами директора Інституту енергетичних досліджень Дмитра Марунича, контракти на постачання газу в Україну передбачають, що якщо щомісячний відбір палива українською стороною перевищить зафіксований в контракті на 6%, то "Нафтогаз" буде оштрафований. Якби Україна не використовувала газ з ПСГ, то, при нинішніх обсягах споживання, перевищила б законтрактований обсяг у півтора рази. Але якщо продовжувати покривати дефіцит з власних запасів при нинішньому обсязі споживання, то до кінця опалювального сезону рівень газу в сховищах може впасти нижче технологічного мінімуму.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас