0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Збиток став звичкою


Збиток став звичкою

Вчора УкрСиббанк оприлюднив фінансові показники за минулий рік. Його збиток у IV кварталі склав 2,32 млрд грн, що збільшило негативний річний результат до 3,72 млрд грн - найгіршого в минулому році показника у банківській системі. Роком раніше банк втратив 3 млрд грн. "Основна причина збитків - витрати на формування резервів за кредитними ризиками. У 2011 році вони склали 5,5 млрд грн, - заявили в прес-службі УкрСиббанку. - Це витрати на резервування по позиках, виданих до кінця 2008 року. Справедлива і консервативна оцінка якості кредитів, що відповідає процедурам і вимогам НБУ та групи BNP Paribas, вимагає формування резервів за кредитами, стан яких погіршився. Така чесна оцінка можлива завдяки відмінному фінансовому стану групи". У банку уточнюють, що позики, видані з 2009 року, обслуговуються і забезпечують поліпшення фінансових результатів.

При цьому УкрСиббанк скоротив кредитний портфель у минулому році на 39,6%. Він продав негативні іпотечні кредити на 7 млрд грн Дельта Банку і колекторській компанії "Вердикт", а також списав декілька позик, за якими були сформовані резерви. Загальні активи банку знизилися на 28,9%, до 32,87 млрд грн. Депозитний портфель населення знизився до 11,2 млрд грн, а компаній - зріс до 13,1 млрд грн. Учора ж агентство Moody`s відкликало всі рейтинги УкрСиббанку "з бізнес-причин". 24 січня воно підтвердило довгостроковий рейтинг депозитів у національній валюті банку на рівні Ba2 і рейтинг за національною шкалою Aa1.ua.

Збиток змусив французьку групу BNP Paribas, що володіє 84,99% акцій банку, і Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР; 15%) збільшити капітал УкрСиббанку - на 1,36 млрд грн, до 8,87 млрд грн. "Ми не збираємося йти з України й очікуємо поступового поліпшення ситуації у фінансовому секторі", - повідомив провідний радник представництва ЄБРР в Україні Антон Усов. УкрСиббанк продовжить скорочення роздрібної мережі і спробує підвищити якість і швидкість обслуговування клієнтів. "У нинішньому році банк планує підвищити чисельність активних клієнтів мінімум на 20%, - відзначили в УкрСиббанку. - Банк і далі буде розвивати кредитування індивідуальних клієнтів та юридичних осіб у гривні, залучаючи депозити як в національній, так і в основних іноземних валютах. Очікується, що чистий операційний результат діяльності банку в 2012 році буде позитивним".

Експерти позитивно оцінюють факт формування резервів і списання проблемних кредитів Укрсиббанку. "Це просто черговий чесний підрахунок після оголошення збитків Банку Форум, Сведбанку і Промінвестбанку", - відзначив керуючий партнер ІК "Аваль Брок" Дмитро Полковський. Однак фінансисти сумніваються в здатності французів правильно вибудувати стратегію роботи в Україні. "Банк оголосив про те, що він зміщує фокус в бік обслуговування "дочок" міжнародних компаній і в бік споживчого кредитування, - нагадав керуючий партнер компанії FinPoint Сергій Будкін. - У першому сегменті грошей не заробиш, тому що ринок дуже конкурентний, маржа в ньому невелика і часто негативна. І цей сегмент навряд чи вимагає франшизи такого розміру, яка є у Укрсиббанку. Другий сегмент більш прибутковий і набагато більш ризикований, але також дуже конкурентний. Тому не варто очікувати істотного поліпшення фінансового стану банку в найближчій перспективі".

Проблеми УкрСиббанку багато в чому схожі з ситуацією в інших іноземних кредитних установах. "Таким самим шляхом піде ще кілька банків. 2010 рік показав, що повернення до звичайного кредитування і такого зростання, як до кризи, не буде ніколи. Ми винесли уроки з першої хвилі кризи, але друга буде більш затяжною і уроки будуть серйознішими", - вважає Полковський.

Керівництво низки банків із західноєвропейським капіталом вирішило для відповідності вимогам Базеля III не збільшувати капітал, а скорочувати активи, у першу чергу в країнах, що розвиваються. Учора з'явилася інформація про основні фінансові показники Банку Форум ("дочка" німецького Commerzbank): кредитний портфель скоротився за рік на 19,8%, до 11,32 млрд грн, збиток склав 777 млн грн. Напередодні повідомляв про збиток Сведбанку ("дочка" шведського Swedbank) на суму 520 млн грн на тлі падіння кредитного портфеля на 43,5%, до 8,72 млрд грн. До того ж акціонери банків не наділяють місцевий менеджмент повноваженнями для прийняття рішень щодо збільшення або зниження кредитних ризиків. "Зараз немає іноземних менеджерів, які б могли професійно зайнятися роботою із заборгованістю, - говорить Дмитро Полковський. - Жоден іноземний банк не розуміє, як розвиватися протягом року, щоб отримати прибуток в Україні через рік. Нерозуміння породжує страх. А страх під час кризи - поганий порадник".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Все, що ми знаємо про:Укрсиббанк
В Контексті Finance.ua
Опитування