Бі-бі-сі з'ясувала, хто винен у кризі єврозони


Бі-бі-сі з'ясувала, хто винен у кризі єврозони

Кого звинувачувати в початку нинішнього кризи єврозони? Грецію? Італію? Чи, можливо, все-таки декого з їхніх північних сусідів?

Перша криза єврозони виникла не через країни Південної Європи. З самого початку розвиток економіки країн-членів Євросоюзу визначався положеннями Маастрихтського договору і Пакту стабільності і зростання.

І якраз Німеччина, а не Греція чи Італія, першою торпедувала цей пакт: у 2003 році в Німеччині і Франції дефіцит бюджету перевищив встановлений ЄС ліміт 3% ВВП.

Єврокомісія, в той час очолювана прем'єр-міністром Італії Романо Проді, мала повноваження оштрафувати їх. Проте міністри фінансів тоді ще 15 країн єврозони, зібравшись у Брюсселі, проголосували за те, щоб пробачити Німеччині і Франції.

Тодішній британський міністр фінансів Гордон Браун проголосував разом з усіма.

Євросоюз часто критикують за існування Єврокомісії, що обирається і нікому не підзвітна.

Але в той ключовий момент саме Єврокомісія спробувала протистояти єдиній волі демократично обраних урядів.

"Абсолютно ясно, що у мене було недостатньо влади. Я спробував було виступити проти, але мені сказали заткнутися", - пояснив мені Романо Проді.

Жак Лафітт, молодий чиновник французького міністерства фінансів, в дев'яності роки був направлений до Брюсселя, щоб допомогти в створенні єдиної валюти.

За його словами, технократи, які працювали над проектом, знали, що необхідний якийсь центральний механізм для контролю над діями урядів країн-членів єврозони, щоб зобов'язати їх виконувати встановлені правила.

"Ми зробили свої пропозиції країнам-членам. Але всі вони були відкинуті, оскільки передбачали передачу частини суверенних повноважень національних урядів Брюсселю", - розповів Лафітт.

"Ми були всього лише технічними фахівцями. Нам слід прикрити рот і слухати, що говорять уряди країн-членів ЄС, які, за замовчуванням, знали краще", - додав він.

Сер Джон Грант був британським представником при ЄС і був присутнім на тій зустрічі міністрів фінансів.

"Довіра до Єврокомісії і готовність країн-членів визнати її владу як наглядового органу за дотриманням Маастрихтських критеріїв були, таким чином, серйозно підірвані", - вважає Грант.

Це був сигнал всім іншим в Європі.

"Виглядало це так, що якщо великі гравці самі не можуть твердо дотримуватися встановлених правил, то і до нас в плані виконання вимог договору ставлення буде більш вільне", - згадує колишній заступник міністра фінансів Греції Петрос Дукас.

Після останніх подій Європа стала мудрішою. Якщо раніше країни-члени ЄС самі визначали власні бюджети, підганяючи їх під свої потреби, то тепер урядам доведеться надавати проект бюджету на схвалення Брюсселя.

Питання в тому, чи не буде все це тривати тільки до того моменту, коли жителі країн ЄС не збунтуються во ім'я демократії?

І бунт вже зріє - від Афін до Гельсінкі, найчастіше він пов'язаний з антинімецькими настроями.

"Німеччина приносить страждання іншим, посилюючи їх проблеми, - вважає Дукас. - Центр ваги в Європі стрімко переміщується до Берліна. У фінансовому союзі з Францією умови диктують вони, тоді як Франція є молодшим партнером".

Історичні відгомони колишньої європейської могутності Німеччини лякають самих німців.

Вони не хочуть і не намагаються стати лідерами в Європі, до цього їх змушують обставини.

У листопаді минулого року польський міністр закордонних справ Радослав Сікорський виголосив в Берліні палку промову, закликавши Німеччину діяти.

"Я менше боюся німецької сили, ніж бездіяльності Німеччини - її я починаю побоюватися все сильніше", - заявив Сікорський.

Фактично це означало наступне: "ми оговталися після нацистського кошмару, зробіть це і ви".

Парадокс в тому, що процес створення Європейського Союзу, затіяний 20 років тому з бажанням "європеїзувати" Німеччину, судячи з усього, призвів до цілком протилежного ефекту.

Тепер же багатьом країнам Європи доведеться "германізувати" свої методи управління економікою.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua