Європа скоро матиме своє рейтингове агентство. А може, і не одне — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Європа скоро матиме своє рейтингове агентство. А може, і не одне

Казна та Політика
568
Заклики політиків позбавити американців монопольного права виставляти оцінки кредитоспроможності почуті. З декількох європейських проектів найбільш перспективним вважається фонд, який створює компанія Roland Berger.
Ситуація на теперішній час досить нетипова, особливо для Європи: бізнесмени могли б розраховувати на державні кошти, але вперто від них відмовляються. "Ми будемо раді, якщо проект європейського рейтингового агентства отримає політичну підтримку. Однак ми не хочемо, щоб таке агентство фінансувалося на гроші платників податків", - знову і знову підкреслює Маркус Краль (Markus Krall), партнер найбільш відомої німецької консалтингової компанії RolandBerger. Саме він збирає зараз кошти на те, щоб створити в Європі конкурента американській трійці агентств Standard & Poor's, Moody's і Fitch.
Перші рейтинги країнам присвоять в кінці 2012 року
Проект перебуває у досить просунутій стадії: попередніх домовленостей з потенційними приватними засновниками - а це перш за все банки, біржі й компанії, що займаються наданням фінансової та економічної інформації, - досягнуто. "Тепер ми пішли по другому колу і збираємо вже письмові зобов'язання. Тож у кінці першого або на початку другого кварталу, ймовірно, зможемо заявити: починаємо!" - повідомив газеті Die Welt Маркус Краль. Він виходить з того, що перші рейтинги європейським країнам нове агентство зможе присвоїти вже до кінця 2012 року. А з 2013 року воно займеться і оцінкою кредитоспроможності банків.
Краль має намір зібрати приблизно 300 мільйонів євро стартового капіталу і вважає, що цю суму внесуть близько 30 засновників. Близько третини з них будуть, мабуть, з Німеччини, чималий інтерес проявляють також французькі фірми. Принципову установку не залучати державні кошти керівник майбутнього рейтингового агентства пояснює турботою про його імідж: "Ми докладаємо всіх зусиль, щоб створити незалежну структуру. Державна участь лише ускладнила б формування довіри до нового агентства".
Проекти Roland Berger, Creditreform і Feri
Проте агентство має бути не тільки недержавним, але і некомерційним - такий задум ініціаторів проекту. Тому вони вирішили зупинитися на такій досить поширеній в Європі організаційно-правовій моделі, як фонд. "Фонди не націлені на отримання прибутку, що забезпечує їм максимальну незалежність", - підкреслив Маркус Краль в бесіді з газетою Frankfurter Allgemeine. Сам фонд, мабуть, зареєструють у Нідерландах, а операційною діяльністю займеться дочірня фірма у формі акціонерного товариства зі штаб-квартирою у фінансовій столиці Німеччини Франкфурті-на-Майні і великим представництвом у Парижі.
Фонд, що створюється за ініціативою компанії Roland Berger, - наразі не єдина спроба заснувати на противагу американським лідерам ринку європейське рейтингове агентство. Про схожі плани оголосила 23 січня і німецька компанія Creditreform. Разом зі своїм болгарським партнером BCRA вона збирається створити в Європейському Союзі мережу формально незалежних рейтингових агентств, але які б тісно взаємодіяли один з одним. Компанія Creditreform останні десять років спеціалізувалася на перевірці та оцінці кредитоспроможності підприємств німецького середнього бізнесу. Її штаб-квартира розташована в місті Нойс під Дюсельдорфом, ще одним великим фінансовим центром Німеччини.
Однак створити рейтингове агентство - це, в кращому випадку, півсправи. Необхідно ще завоювати довіру клієнтів, яким належить платити за отримання рейтингу, і інвесторів, готових враховувати подібні рекомендації при прийнятті рішень про вкладення грошей. "Якщо якесь німецьке промислове підприємство випускає корпоративну облігацію, воно має бути впевнене в тому, що інвестори - скажімо, в Азії - довіряють даному рейтингу", - зазначив в інтерв'ю агентству dapd Тобіас Шмідт (Tobias Schmidt), глава компанії Feri EuroRating Services. За його словами, ринкам знадобляться роки, щоб звикнути до нових брендів.
Сприятливі політичні передумови
Сама компанія Feri зі штаб-квартирою в Бад-Хомбургу поблизу Франкфурта-на-Майні, що входить до складу німецького фінансового концерну MLP, надає аналітичні та рейтингові послуги вже з 1987 року, проте широкої популярності досі так і не здобула. Втім, минулого року вона перереєструвалася на рівні ЄС як європейське рейтингове агентство і тепер напевно спробує скористатися новим статусом і сприятливою політичною ситуацією для зміцнення як своїх позицій, так і свого бренду.
Політичні передумови для швидкого набору висоти молодими європейськими рейтинговими агентствами в 2012 році дійсно надзвичайно сприятливі. У Брюсселі та інших столицях країн ЄС дуже роздратовані діями американських рейтингових агентств, які послідовно знижували в останні місяці оцінки кредитоспроможності більшості країн єврозони. А після того як Standard & Poor's 13 січня позбавило Францію вищого рейтингу ААА, заклики покласти край домінуванню заокеанських агентств (хоча Fitch, наприклад, належить французькій компанії) зазвучали з найвищих політичних трибун. Тож новачкам забезпечений, щонайменше, прихильний підхід європейських регуляторів.
Андрій Гурков
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас