Суд не став на соцзахист — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Суд не став на соцзахист

Казна та Політика
1247
Представники пільгових категорій громадян позбулися можливості домагатися через суд виплати їм соціальних гарантій у повному обсязі. Учора Конституційний суд роз'яснив, що судові органи при розгляді позовів про недостатній соціальний захист повинні керуватися нормативно-правовими актами уряду, відповідно до яких виплати можуть бути урізані через брак коштів у держбюджеті. Тепер Пенсійний фонд зможе оскаржувати раніше програні справи, а Кабінет міністрів - змінювати будь-які соціальні виплати в ручному режимі, попереджають юристи.
Конституційний суд (КС) роз'яснив Пенсійному фонду, чи є обов'язковим для судів застосування нормативно-правових актів уряду при розгляді позовів, що стосуються соціального захисту громадян, і чи має держава право визначати і змінювати порядок та розміри соціальних гарантій. Проблема полягає в тому, що Кабінет міністрів регулярно включає в закон про державний бюджет норму (вона діє і в 2012 році) про те, що уряд самостійно визначає порядок і розміри виплат для низки категорій населення в залежності від можливостей бюджету та наявності коштів у Пенсійному фонді.
Цього року список категорій громадян, яким можуть урізати виплати (вже включає ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, тих, хто працює на території радіаційного зараження, дітей війни та військовослужбовців), поповнився ветеранами війни, пожежниками і співробітниками правоохоронних органів. Для реалізації цієї норми уряд схвалює свої підзаконні акти.
Вчора судді КС оголосили вигідне для уряду рішення про те, що суди при розгляді суперечок з питань соціального захисту зобов'язані застосовувати нормативно-правові акти органів влади, у тому числі Кабміну. Саме уряд забезпечує виконання бюджету, і для ефективної реалізації своїх повноважень він повинен мати можливість застосовувати збалансовані заходи. "Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства", - йдеться в повідомленні КС. Раніше позиція суду була протилежною. Судді неодноразово, починаючи з 2002 року, розглядали подібні справи і визнавали незаконними призупинення дії і обмеження соціальних гарантій.
Як неодноразово повідомляло видання, в 2011 році спроба держави заощадити на виплатах призвела до масових протестів чорнобильців та дітей війни, які не могли добитися виконання рішень судів, прийнятих на їх користь, і отримати грошові виплати. Уряд автоматично оскаржував всі програні позови, оскільки не мав необхідних 9 млрд грн (див. "Ъ" від 9 вересня). Але навіть у цих умовах, за словами заступника голови правління Пенсійного фонду Валентини Никитенко, держава в 2011 році перерахувала представникам цих двох категорій 5,9 млрд грн на підставі 2,2 млн судових рішень.
Віце-прем'єр-міністр соціальної політики Сергій Тігіпко вважає рішення КС правильним і спрямованим на збільшення соціальної справедливості в країні. Таким чином, додає він, судді не зможуть одноосібно визначати обсяг соціальної підтримки громадян. "Соціальні виплати, які не передбачені бюджетом, не можуть виплачуватися", - заявив чиновник.
Голова головного секретаріату Всеукраїнської чорнобильської народної партії Микола Ісаєв обурений рішенням КС і заявляє, що чорнобильці через опозиційних депутатів будуть ініціювати ухвалення закону про зниження рівня зарплат народних депутатів, суддів і прокурорів, їхніх пенсійних виплат, а також вимагати відставки суддів КС. "В Україні передреволюційний стан. Владою незадоволені не тільки чорнобильці та діти війни, а й шахтарі, лікарі, вчителі... В уряді кажуть, що грошей немає, а під виглядом Євро-2012 і нібито на громадські потреби було витрачено 67 млрд грн , велика частина з яких розкрадена", - говорить він.
Фактично з рішення КС випливає, що Пенсійний фонд може вимагати від суддів нижчої та апеляційної інстанцій брати до уваги рішення уряду про скорочення розміру соціальних виплат. Це різко знизить шанси пільгових категорій громадян домогтися через суд додаткових виплат. "Тепер у судових органів немає інших варіантів, окрім як керуватися актами уряду", - відзначає партнер юридичної фірми Moris Group Юрій Запісоцький. Пенсійний фонд не має права не виконувати програні рішення судів, але може оскаржити їх у судах вищої інстанції. Повернути вже виплачені пільговикам кошти не можна.
Таким чином, судді КС визнали, що юридична сила актів Кабміну вища, ніж Конституції і законів, відзначають юристи. "Я не відкидаю можливість подачі позовів до Європейського суду з прав людини, але, оскільки процедура розгляду там тривала і затратна, позовів буде небагато", - говорить пан Запісоцький. Експерт прогнозує, що тепер Кабмін буде коригувати будь-які соціальні виплати, і на збільшення допомоги може не розраховувати ще низка категорій, наприклад малозабезпечені сім'ї і сім'ї з дітьми.
Наталія Непряхіна
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас