642
Пігулки відрегулюють
У 2012 р. на фармацевтичному ринку України очікуються великі зміни. Деякі з них вимагають кардинальних рішень, інші були заплановані давно і тепер тільки чекають своєї реалізації.
Так, протягом уже більше двох років багато дискусій викликало питання про рекламу ОТС - препаратів, які випускаються без рецептів. В Україні існували різні редакції цього закону. Цього року законодавці пропонують розділити препарати ОТС на дві групи - ті, які дозволені для реклами і які заборонені. При цьому положення закону від 13 січня говорять про те, що він набере чинності лише через півроку. За цей час має відбутися реєстрація препаратів ОТС та їх розподіл за двома групами.
Керуючий партнер Arginzer Тимур Бондарєв вважає, що закон має деякий корупційний аспект, оскільки не містить критеріїв щодо розподілу препаратів на дві групи, і невідомо, хто буде їх визначати. Однак заслужений працівник фармації Валерій Стеців впевнений, що цими питаннями займатиметься експертний центр (державний експертний центр, заявник і відповідні служби).
Фактично протягом шести місяців, що надані законом, експерти ніяких змін щодо реклами не прогнозують. Просто будуть розроблятися критерії розподілу, і ті препарати, які зараз зареєстровані, будуть проходити перереєстрацію. І тільки з 14 липня будуть внесені зміни до реєстру. При цьому на даний момент юристи радять фармкомпаніям переглянути свої препарати і визначити, які з них можуть потрапити в зону ризику.
Одночасно розширення поняття "виробництво" є одним з основних нововведень у сфері виробництва ЛЗ в нашій країні. Директор департаменту регулювання оптової та роздрібної реалізації Держінспекції Олександр Кропивний в доповіді заявив: "В Україні також є тенденція до того, що держава намагається в різний спосіб "змушувати" виробників локалізувати виробництво. Не йдеться про локалізацію шляхом побудови повного циклу. Стоїть питання про те, чи можна називати етап виробництва виробництвом і що взагалі можна вважати виробництвом в Україні".
Водночас експерти вважають, що на сферу оптової торгівлі ЛЗ має позитивно вплинути вимога обов'язкового дотримання дистриб'юторської практики GDP і практики відповідного зберігання ліків. У 2011 р. були прийняті ліцензійні умови, в яких вперше імплементовані ці вимоги.
"Роздрібний ринок тільки формується і буде формуватися ще до 2015 р., вже заявлена перспектива внесення в ліцензійні умови - анулювання ліцензії за цінове порушення", - заявляє Стеців.
На цьому тлі президент Українського медичного клубу, голова оргкомітету "Національної медичної премії", заслужений працівник охорони здоров'я України Іван Сорока вважає: "Завдання держави - поліпшення медицини та фармацевтичного забезпечення. У той же час ми не повинні забувати про безпеку пацієнтів. Оскільки ми декларуємо, що йдемо в ЄС, законодавчі акти повинні бути гармонізовані".
На фармринку очікується і посилення впливу Антимонопольного комітету України. Адвокат Arginzer Олександр Дякулич заявляє: "Що стосується перспектив на 2012 р., ми вже помітили запити АМК, які націлені на те, щоб вивчити питання дистрибуції на ринку. На нашу думку, вони можуть потягнути за собою низку розслідувань, оскільки ті підходи та політика фармкомпаній не завжди відповідають вимогам українського антимонопольного законодавства. Залишається актуальним питання недобросовісної конкуренції на фармринку".
Прогнозується, що найближчим часом АМК стане основним регуляторним органом, якого треба боятися фармацевтам.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною