"Проїдання" переходить в "розвиток" — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Проїдання" переходить в "розвиток"

Казна та Політика
1096
Глава департаменту фінансів Міністерства оборони генерал-лейтенант Іван Марко вчора провів брифінг на тему "Оборонний бюджет 2012 р. - бюджет концентрації на певних пріоритетах". У 2012 р. заплановано видатків на оборону 16 млрд. 387 млн. грн. Ресурс на 2012 р., в порівнянні з реальними витратами в 2011 р., збільшений на 3,7 млрд. грн., або на 29%.
Пан Марко сказав, що це кращий бюджет Міністерства оборони, ніж за всі попередні роки, оскільки передбачає реальні гроші на розвиток ЗС України. "Ми переходимо від так званого "бюджету проїдання" до "бюджету розвитку", - бадьоро повідомив директор фіндепартаменту Міноборони.
Цифри і справді вселяли оптимізм. Держоборонзамовлення України в 2012 р. складе 1,479 млрд. грн., що в чотири рази більше, в порівнянні з 2011 р. Оптимізовано бюджетні програми. Найбільша програма № 2101020. У неї включені харчування, речове забезпечення, комунальні послуги, житло, фонд заробітної плати. "Раніше були великі складнощі, щоб перекинути гроші з однієї бюджетної програми на іншу. Потрібно було Міністерству оборони ініціювати процедуру перед Міністерством фінансів, ті в свою чергу йшли в Кабмін, а уряд радився з комітетами ВР. Тепер замість 17 бюджетних програм - 8. Багато об'єднані в одну. Наприклад, наука і закупівля озброєння. Оптимізація спростила процедуру фінансування в рамках єдиної програми. Питання будуть вирішуватися на рівні міністра оборони і міністра фінансів", - поділився радістю генерал.
Одна заковика: ніяк керівництво країни не визначиться з концепцією української армії. Але залежно від концепції - і видатки. У перспективі до 2017 р. на розвиток армії потрібні, за словами фіндиректора Міноборони, 175 млрд. грн. Однак через "кризову" постанову Кабміну № 568 апетити військових стримуються. Поки передбачена цифра 102,8 млрд. грн. Але, якщо визначаться з концепцією, можливо, вона буде збільшена.
"На розвиток нових зразків техніки передбачено 2,3 млрд. грн.", - браво сказав генерал-лейтенант. Начебто непогано. Але, коли пан Марко повідомив, що на ці гроші буде проведена модернізація 21 літака, закуплено 5 вертольотів і 10 танків "Оплот", ці цифри не виглядали вражаючими.
Що стосується, соціальної програми, то на житло для військових передбачено 500 млн. грн., що відповідає 2000 квартир. Також на третину піднімуть зарплату офіцерам. У 2011 р. середня заробітна плата офіцерів становила 2440 грн. З січня 2012 р. буде 3183 грн. (не враховуючи курсантів).
Кредиторський борг, як повідомив директор фіндепартаменту, за 2011 р. склав 200 млн. грн. - за будівництво житла. "Але буде погашений в першому кварталі 2012 р.", - закінчив доповідь пан Марко.
Ми попросили прокоментувати основні бюджетні цифри щодо армії Анатолія Гриценка, голови парламентського комітету з питань національної безпеки, екс-міністра оборони. "Ще два роки тому, коли боєздатністю армії займалися серйозно, розрахунки Генерального штабу Міністерства оборони завершувалися цифрою потреби армії - 39 млрд. грн. на рік, - заявив він в бесіді. - А зараз, з урахуванням інфляції, ця цифра передбачена втричі менша. То про який розвиток може йти мова?"
За словами експерта, всі заплановані фінансові надходження підуть на грошове утримання, харчування, речове забезпечення. Ні про яке підвищення бойової готовності не може йти мови. "Ситуація в армії - плачевна, і першочергове завдання, яке треба вирішити, - вважає пан Гриценко, - це поміняти керівництво Міноборони, поставити туди адекватних людей, які розуміють, що таке армія, як її розвивати. Зараз там цікавляться тільки фінансовими потоками та нерухомістю" .
Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець визнав, що в порівнянні з минулим роком показники дійсно покращилися. "Так, ці суми більші, ніж в минулий і позаминулий роки. Але навряд чи ці гроші забезпечать якісний ривок в армії". Експерт розповів про фінансування польської армії. За його даними, у Польщі армія - 100 тиc. осіб. Бюджет у неї - $9 млрд. Українська армія в два рази більша - 185 тис. осіб. А її фінансування заплановано на рівні $2 млрд. "З точки зору євростандартів витрати на нашу армію повинні були дорівнювати порядку $18 млрд., - каже пан Згурець. - Приміром, у польського льотчика 100 годин нальоту на рік, у нашого - всього 25 годин". За словами експерта, європейські країни живуть в іншому фінансовому вимірі. "І, незважаючи на деяке збільшення фінансування армії України, цього незмірно мало. А для заяв про посилення нашої боєздатності немає жодних підстав", - вважає пан Згурець.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас