Банкам вдалось списати — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Банкам вдалось списати

Валюта
1607
Торік банки активно працювали над вирішенням питання прострочених боргів: портфель проблемних кредитів населення скоротився з 50% до 40%, підприємств - з 36% до 30%, підрахували в агентстві "Кредит-Рейтинг" на підставі даних рейтингованих ним банків. За його інформацією, загальна сума проблемних кредитів знизилася на 54 млрд грн і на кінець 2011 року досягла 243 млрд грн. Скорочення відбулося більшою мірою не завдяки роботі з проблемними позичальниками, а за рахунок списання боргів - з листопада 2010 року по грудень 2011 року банки списали близько 25 млрд грн. При цьому "Кредит-Рейтинг" відзначає загальний слабкий рівень продажів проблемних кредитних портфелів банків. Менш популярними стали й операції з передачі проблемних активів пов'язаним компаніям після виходу роз'яснення Нацбанку, що зобов'язало банки закладати під такі операції 100% резервування.
Слід зазначити, що НБУ більш оптимістичний у своїх розрахунках: за його даними, частка простроченої заборгованості в загальному кредитному портфелі за 11 місяців минулого року скоротилася з 11,2% до 9,7% (80,3 млрд грн). Банкіри пояснюють це тим, що в статистику регулятора не потрапляють реструктуризовані і пролонговані кредити, які рейтингові агентства вважають потенційно проблемними. При цьому озвучувати складності такої роботи учасники ринку не поспішають. "Багато банків, особливо великі, не квапляться виносити на прострочення деякі кредити, що є, по суті, проблемними. Але з точки зору міжнародного аудиту вони однозначно потрапляють в цю категорію", - говорить голова наглядової ради "Банку Національний кредит" Андрій Оністрат.
Банкіри визнають, що найбільших труднощів зазнають з найбільшими позичальниками. "Найчастіше з ними йде тривала і далеко не завжди успішна боротьба в судах, навіть на стягнення заставного майна за такими кредитами йдуть роки. Середні кредити, які становлять значну частину портфелів банків середньої величини, найбільш часто виявляються проблемними в таких фінустановах", - відзначає Оністрат. Загалом, найбільші складнощі виникають з боргами секторів, найбільш постраждалих від фінансової кризи. "Специфіка всіх кредитів різна. Проблеми виникають з великими корпоративними позиками, кредитами населення, будівельних компаній, державних підприємств", - констатує голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.
Основні обсяги проблемної заборгованості були сформовані в докризовий період, до жовтня 2008 року, насамперед за рахунок валютних і беззаставних кредитів. "Майже всі споживчі позики, видані після кризи з урахуванням піднесених системі уроків, обслуговуються зараз без порушення платіжної дисципліни, багато в чому завдяки більш високим вимогам до позичальника і посиленій оцінці ризиків. Не останню роль в цьому зіграло і співробітництво банків з бюро кредитних історій", - відзначає директор департаменту по роботі з проблемними активами фізичних осіб VAB Банку Дмитро Жаданов.
За прогнозами "Кредит-Рейтинг", цього року обсяг проблемної заборгованості може знизитися до 25% портфеля юридичних і 35% портфеля фізичних осіб, в першу чергу за рахунок продажу їх колекторським компаніям. "Ціна продаваного портфеля повинна базуватися не тільки на середніх ринкових цінах, а й враховувати якість конкретного портфеля і розраховуватися виходячи із суми, яку найімовірніше вдасться стягнути", - відзначає директор департаменту розвитку методології і перспективних досліджень агентства Діляра Мустафаєва. За оцінкою Андрія Оністрата, продаж великими системними банками своєї проблемної заборгованості дозволить за підсумками року знизити рівень неповернення на 7-10%. Але динаміка буде залежати від економічної ситуації та адміністративних заходів регуляторів. "Якщо будуть проведені реформи і економіка наповниться живими грошима, проблемні кредити почнуть погашатися, якщо цього не відбудеться, то ситуація буде залишатися незмінною", - вважає Дмитро Гриджук.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас