681
Експерт: Українську ГТС оцінять в 30 млрд дол
— Енергетика
Оцінка вартості української газотранспортної системи, яка почнеться після проведення оголошеного міністром палива та енергетики України Юрієм Бойком тендеру на визначення оцінювача, триватиме близько трьох місяців.
Як пише газета Сегодня, оцінка ГТС - необхідна умова, щоб вести повноцінні переговори про створення консорціуму, так як саме ГТС буде в цьому консорціумі часткою України.
За інформацією видання, частка "Газпрому", швидше за все, буде у вигляді родовищ газу, а потенційних партнерів з Європи - у вигляді грошей на модернізацію ГТС.
Оцінка вартості української ГТС різниться - від 4 млрд. доларів, в які її нібито спочатку на переговорах оцінив "Газпром", до 200 млрд. доларів, названих колишнім прем'єр-міністром Юлією Тимошенко.
У коментарі виданню експерт Валентин Землянський назвав свою цифру: "Газпром" нещодавно заявив, що Україна оцінює свою ГТС в 20 млрд. доларів. Але насправді 20 млрд. назвали тому, що саме стільки росіянам потрібно вкласти у "Південний потік", який вони хочуть будувати в обхід України".
"Моя думка: білоруську ГТС оцінили в 5 млрд. доларів, наша в п'ять разів більша плюс має ПСГ, тому її ціна - 40 млрд. Але, вважаю, оціночна вартість буде посередині між 20 млрд і 40 млрд, тобто близько 30 млрд. Що стосується 200 млрд, які назвала Юлія Тимошенко, то це цифра з відомого анекдоту: "Чому так дорого?" - "Та гроші дуже потрібні", - заявив експерт.
Радник Тимошенко з газових питань Олександр Гудима навіть не захотів говорити про вартість ГТС, бо вважає оцінку підготовкою до здачі національних інтересів: "Тут важливо не в скільки оцінять, а для чого проводиться оцінка, - тільки для того, щоб продати або здати в оренду. При цьому потрібно пам'ятати стару заяву Володимира Путіна, що він не збирається ділити українську ГТС ні з ким".
Нагадаємо, Україна вже майже півтора року добивається зниження ціни на російський газ, називаючи чинні контракти від 2009 року "кабальними". Росія в обмін на зниження ціни хоче отримати доступ до управління українською газотранспортною системою. Київ і Москва не виключають, що в результаті переговорів може бути створений консорціум з управління українською ГТС, однак формат такого консорціуму поки не визначений. Україна наполягає, щоб у консорціум увійшла європейська сторона.
За матеріалами: Сьогодні
Поділитися новиною