576
Цінне відомство
В уряді мають намір посилити контроль за ціноутворенням. Вчора на президентському сайті було оприлюднено указ про створення спеціальної інспекції, що займається боротьбою з необґрунтованим підвищенням цін. "Утворити Держінспекцію з контролю за цінами, поклавши на неї функції реалізації державної політики з контролю за цінами", - йдеться в указі. Кабінету міністрів належить за місяць розробити проект відповідного положення. Іншими указами Віктор Янукович призначив головою комісії Олександра Кисельова (депутат Верховної ради IV скликання, зараз - депутат Луганської облради), а його першим заступником - Миколу Поєдинка, в листопаді минулого року звільненого з посади голови Держінспекції сільського господарства.
Досі зазначені функції, крім Антимонопольного комітету, що контролює ціноутворення в природних монополіях, виконувала Держцінінспекція, що перебувала в підпорядкуванні Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Однак у березні 2011 року Кабмін постановою N346 ліквідував це відомство в рамках оголошеної президентом адміністративної реформи. Ліквідації передував корупційний скандал - голова Держцінінспекції Тетяна Рудь була затримана за замах на одержання хабара та згодом засуджена до п'яти років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання на трирічний випробувальний термін. При цьому за рік відсутності профільного відомства ситуація з цінами в Україні не тільки не погіршилася, але навіть покращилася - споживча інфляція за 2011 рік склала 4,6% (на продукти харчування - 1,7%), що є кращим показником з 2002 року.
Втім, вже в нинішньому році можлива протилежна динаміка - прискорення зростання цін. Зокрема, у Світовому банку очікують, що за підсумками 2012 р. інфляція буде на рівні 9,4%. "Цілком можливо, що влада хоче підстрахуватися і не допустити високої інфляції напередодні виборів. Хоча незрозуміло, яким чином це буде досягнуто - у попередньої Держцінінспекції не було повноважень, і вона практично ніяк не впливала на ціноутворення", - відзначає директор консалтингової компанії ААА Сергій Наливка.
Відновлення відомства, що не має особливих повноважень, за оцінками заступника голови парламентського комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Ксенії Ляпіної ("Наша Україна-Народна самооборона"), означає логічний кінець адмінреформи: "Закон збереження бюрократії свідчить, що всі спроби скоротити кількість чиновників призводять лише до його збільшення. Так і тут - відомства, скорочені рік тому як непотрібні, зараз відновлюють за новим статусом, а значить, з великим штатом".
Намір влади вирішувати проблему зростання цін адміністративним шляхом може додатково погіршити діловий клімат в країні. Нагадаємо, згідно з індексом економічної свободи, оприлюдненим минулого тижня газетою The Wall Street Journal і дослідницьким центром Heritage Foundation, за останній рік в Україні посилився вплив уряду на ринкові відносини. Свобода бізнесу від участі уряду в ринкових відносинах була оцінена лише в 29,4 бали за 100-бальною шкалою. "Для бізнесу цей указ означає таке: кількість перевіряючих чиновників зросте, а значить, збільшиться і кількість перевірок", - резюмує Ляпіна.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною