Вчені: Свідомість людини не може контролювати страх — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Вчені: Свідомість людини не може контролювати страх

133
Свідома впевненість людини в тому чи іншому результаті подій не має жодного впливу на роботу підсвідомості: вона буде генерувати страх, спираючись на попередній досвід, а не на "свідомий" аналіз ситуації.
Дослідники з Університету Ексетера (Великобританія) показали, що навіть у відносно спокійних ситуаціях, що не вимагають миттєвого прийняття рішення і втечі заради порятунку життя, реакції людини підпорядковуються імпульсам, непідзвітні свідомості, повідомляє compulenta.ru.
Правда, для демонстрації цього психологи вибрали феномен, який називають "помилкою гравця". Учасників експерименту садили перед екраном, на якому з'являлися якісь кольорові зображення. У половині випадків показ картинок супроводжувався легким ударом струму. Під час досліду той, хто сидів перед екраном, мав оцінити ймовірність того, якою буде наступна подія - "поганою" чи "хорошою". Одночасно вчені реєстрували зміни в активності потових залоз, керованих вегетативною нервовою системою. Порушення нервових закінчень, що іннервують потові залози, говорило про емоційний стан людини.
Якщо піддослідні кілька разів поспіль отримували удар струмом, то вони починали занижувати ймовірність того, що наступна картинка теж буде супроводжуватися електрошоком. У цьому й полягає парадокс "помилки гравця": програв кілька разів поспіль - починає здаватися, що наступного разу вже точно пощастить. Правда і протилежне: якщо везе кілька разів поспіль, людина починає думати, що ймовірність невдачі "згущується". Після низки картинок без електрошоку піддослідні все сильніше чекали, що на наступному зображенні їх наздожене електроудар.
Але їх вегетативна нервова система була абсолютно не згодна зі свідомістю. Після серії "електрокартинок" кожна наступна викликала збудження потових залоз: підсвідомість враховувало минулий досвід і надалі не чекало нічого хорошого. І навпаки: після низки зображень без електрошоку підсвідомість переставала боятися і, не в приклад свідомості, від кожної наступної картинки жодного підступу не чекала.
Подібного роду асоціативне навчання характерне для тварин, які не можуть аналізувати явища навколишнього середовища і просто запам'ятовують, що чому відповідає в більшості варіантів. Вважається також, що у людини такі "тваринні асоціації" виявилися витіснені свідомістю. Але, як підсумовують дослідники, підсвідомість, очевидно, відіграє в нашому повсякденному житті більш значну роль, ніж прийнято вважати.
За матеріалами:
Фокус
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас