Ъ: Скраплені перспективи


Ъ: Скраплені перспективи

Україна шукає альтернативні російському джерела постачання природного газу. Учора Кабінет міністрів затвердив проект угоди про закупівлю палива в Азербайджані, а Міненерго веде переговори про постачання з Туреччини та Румунії. Якщо переговори увінчаються успіхом, країна отримає можливість вже до кінця цього року імпортувати перші обсяги газу без участі "Газпрому", відзначають експерти.

Як повідомив учора заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Володимир Макуха, уряд затвердив угоду про співробітництво в організації поставок скрапленого природного газу в Україну. За словами пана Макухи, Кабмін прийняв відповідне розпорядження на засіданні в середу, уповноваживши підписати цю угоду міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойка. Планується, що вона буде підписана в січні під час проведення Всесвітнього економічного форуму в Давосі. При цьому чиновник не став коментувати параметри майбутньої угоди.

Високопоставлене джерело в Міненерго розповіло, що договір з Азербайджаном передбачає щорічне постачання як мінімум 15 млрд кубометрів газу через СПГ-термінал, який Україна планує побудувати протягом 3-4 років. У відомстві також ведуть переговори про постачання газу з Туреччини та Румунії. "Зараз ціна палива в цих країнах на $100-120 за тисячу кубометрів дешевша, ніж у нас. І головне є технічна можливість його поставок по існуючій системі трубопроводів", - сказав співрозмовник "Ъ". Він пояснив, що Румунія не тільки отримує газ з Росії, але і видобуває власне паливо. Туреччина ж купує газ у Росії, і на Близькому Сході.

Нагадаємо, що з початку року Україна різко - майже в три рази - скоротила імпорт природного газу. Якщо в кінці 2011 року щодобові відбори становили 100-110 млн кубометрів, то з початку січня вони стали неухильно знижуватися, і до 9 січня впали до 33,3 млн кубометрів. Найбільше скоротив закупівлі Ostchem Дмитра Фірташа - майже в шість разів, з 23 млн до 4 млн кубометрів на добу. Раніше президент України Віктор Янукович і голова Міненерго Юрій Бойко заявляли, що в 2012 році Україна знизить закупівлю російського газу до 27 млрд кубометрів. Іншу частину необхідного газу Бойко пообіцяв придбати на зовнішніх ринках за спотовими контрактами. При цьому чинна угода з "Газпромом" передбачає, що мінімальний обсяг закупівлі повинен становити 33,3 млрд.

Вчора голова Міненерго повідомив, що Україна готова збільшити імпорт російського газу лише при зниженні ціни на нього. "Однак сьогодні ми плануємо закупити стільки газу, скільки задекларували і подали заявку", - сказав він. За даними НАК "Нафтогаз України", на адресу "Газпрому" було направлено близько 10 листів з проханням погодити поставки природного газу в Україну в 2012 році в обсязі 27 млрд кубометрів, що компанія зобов'язується відібрати та оплатити згідно з чинним контрактом.

Головний інвестстратег фінансової групи БКС Максим Шеїн вважає, що успіх поставок купленого на спотовому ринку в європейських країнах газу буде залежати від тарифів на його транзит. "Виходячи з діючих ставок на прокачування газу, ціна транзиту повинна складати близько $40-50 за тисячу кубометрів при постачанні з Румунії і $70-80 за тисячу кубометрів при постачанні з Туреччини. Це робить імпорт вигідним, але який тариф насправді поставлять ці країни, в кінцевому рахунку неясно", - відзначає експерт. Якщо Україні вдасться домовитися про купівлю газу і вигідні тарифи, то перші його об'єми можна поставити вже до кінця поточного року, упевнений член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. "Втім, ці обсяги навряд чи дозволять добитися істотного економічного ефекту, оскільки мова може йти про закупівлю максимум 2-3 млрд кубометрів, але це буде дуже важливий аргумент на переговорах з "Газпромом", - каже Гудима. Переговори Юрія Бойка з головою "Газпрому" Олексієм Міллером, що відбулися у вівторок, закінчилися нічим. Сторони домовилися продовжити їх на наступному тижні.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua