Видобуток нафти в країнах ОПЕК у грудні перевищив трирічний максимум


Видобуток нафти в країнах ОПЕК у грудні перевищив трирічний максимум

Видобуток нафти в країнах ОПЕК в грудні 2011 р. перевищив свій трирічний максимум і досяг рівня 30,89 млн бар./день, повідомляється в доповіді Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), опублікованій сьогодні в Парижі. У порівнянні з попереднім місяцем, видобуток нафти в країнах ОПЕК збільшився на 240 тис. бар./день, що було викликано зростанням нафтовидобутку в Саудівській Аравії та ОАЕ, а також швидким відновленням нафтової галузі Лівії.

У той же час видобуток нафти в країнах за межами ОПЕК у грудні 2011 р. скоротився на 140 тис. бар./день і становив 53,2 млн бар./день. Зниження поставок нафти з країн поза ОПЕК було викликане зменшенням нафтовидобутку в країнах колишнього СРСР, а збільшення нафтовидобутку на шельфі Північного моря тільки частково компенсувало ці втрати.

Загалом за підсумками 2011 р. видобуток нафти у світі, відповідно до розрахунків МЕА, збільшився несуттєво - на 45 тис. бар./день, що було викликано нестабільністю на Близькому Сході, а також порушеннями нафтовидобутку в інших регіонах. Проте експерти МЕА прогнозують, що вже за підсумками I кварталу 2012 р. видобуток нафти в світі збільшиться на 340 тис. бар./день, а в цілому за 2012 р. зросте на 1 млн бар./день. У тому числі видобуток нафти в країнах поза ОПЕК у новому році досягне рівня 53,7 млн бар./день, відзначено в доповіді МЕА.

Також експерти МЕА знизили на 200 тис. бар./день власний прогноз світового споживання нафти і нафтопродуктів в 2012 р. Очікується, що в 2012 р. споживання нафти в світі зросте відносно 2011 р. на 1,1 млн бар./день, а не на 1,3 млн бар./день, як прогнозувалося місяцем раніше. Відповідно, очікуваний в 2012 р. рівень споживання нафти в світі, за оцінками МЕА, може скласти 90,1 млн бар./день, а не 90,3 млн бар./день, як прогнозувалося раніше.

Прогноз був знижений через явні ознаки уповільнення темпів зростання глобальної економіки в кінці 2011 р. і ознаки зниження попиту на нафту. Так, в IV кварталі 2011 р. споживання нафти в світі скоротилося відносно аналогічного періоду 2010 р. на 300 тис. бар./день, відзначено в доповіді МЕА.

Споживання нафти в світі в наступні п'ять років буде щорічно збільшуватися приблизно на 1,1 млн бар./день і в 2016 р. досягне 95,0 млн бар./день проти 88,3 млн бар./день за підсумками 2010 р., прогнозують експерти МЕА.

У той же час видобуток сирої нафти в світі в наступні п'ять років буде, за оцінками МЕА, щорічно збільшуватися приблизно на 1,3 млн бар./день і в 2016 р. досягне 101,5 млн бар./день. При цьому видобуток газового конденсату буде щорічно зростати приблизно на 900 тис. бар./день і в 2016 р. досягне 8,7 млн бар./день.

Середньодобова переробка нафти в світі за підсумками IV кварталу 2011 р. виявилася нижчою від прогнозу на 250 тис. бар./день і склала 74,8 млн бар./день проти прогнозованих 75,05 млн бар./день. Головною причиною скорочення переробки нафти в світі стали слабке зростання глобальної економіки і тепла зима, що викликали в IV кварталі 2011 р. скорочення попиту на нафту.

На цьому фоні експерти МЕА знизили на 170 тис. бар./день свій прогноз щодо переробки нафти в світі в I кварталі 2012 р. Очікується, що в лютому-березні 2012 р. переробка нафти в світі не перевищить 75 млн бар./день, як передбачалося раніше, і складе приблизно 74,9 млн бар./день. Експерти МЕА вважають, що на початку 2012 р. економічна активність в Європі залишиться низькою.

З січня 2009 р. "кошик" ОПЕК представлений 12 марками нафти за кількістю країн-учасниць цієї організації:
- Saharan Blend - Алжир;
- Girassol - Ангола;
- Merey - Венесуела;
- Basra Light - Ірак;
- Iran Heavy - Іран;
- Qatar Marine - Катар;
- Kuwait Export - Кувейт;
- Es Sider - Лівія;
- Bonny Light - Нігерія;
- Murban - ОАЕ;
- Arab Light - Саудівська Аравія;
- Oriente - Еквадор.

ОПЕК була створена в 1960 р. для стабілізації світових цін на нафту. Метою ОПЕК є координація діяльності і вироблення спільної політики щодо видобутку нафти серед країн - учасниць організації, підтримання стабільних цін на нафту, забезпечення стабільних поставок нафти споживачам, одержання віддачі від інвестицій в нафтову галузь.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua