11334
Нацбанк запасається євро
— Валюта
Золотовалютні резерви України в 2011 р. скоротилися на 8,1% і станом на 31.12.2011 р. склали $31,795 млрд. (в 2010 р. - $34,576 млрд., в 2009 р. - $26,5 млрд.). Тільки за грудень резерви скоротилися на 1,9% (на $613,85 млн.) у порівнянні з результатами за попередній місяць ($32,408 млрд. - на 30.11.2011 р.).
"Регулятору вдалося завдяки політиці стримування на валютному ринку втримати ЗВР від високих темпів падіння в останні два місяці, однак йому не вдалось змінити тренд падіння обсягів ЗВР, - пояснюють фахівці аналітичної групи Da Vinci AG. - У той же час цей показник на кінець року виявився меншим, ніж прогнозований нами за підсумками третього кварталу, що свідчить про розвиток ситуації за негативним сценарієм".
За інформацією Національного банку України, скорочення відбулося в основному за рахунок зменшення обсягу резервів в іноземній валюті (на $456,55 млн. - до $30,391 млрд.). Також, за інформацією регулятора, у минулому році на $157,11 млн. (10,1%) знизився і обсяг резервів у золоті, до $1,385 млрд. До слова, майже всі резерви НБУ тримає в цінних паперах, номінованих в іноземній валюті (більше 55%), і в іноземній валюті на рахунках закордонних банків (приблизно 40%). У золоті ж розміщено всього 3-5% загального обсягу.
Такий стан справ дещо розбурхав українських аналітиків. Адже, як зазначають в Da Vinci AG, для втілення в життя ініціативи НБУ щодо реалізації інвестиційних монет буде потрібно 3-5 т дорогоцінного металу на рік. А враховуючи той факт, що в перспективі 1,5-2,5 років потужностей з видобутку дорогоцінного металу в Україні недостатньо для задоволення попиту, це приведе до витрати золота із ЗВР.
Крім того, за словами аналітиків, реалізація золота у вигляді інвестиційних монет суперечить ключовому світовому тренду. "Так, лише в III кварталі 2011 р. центральні банки викупили на ринку рекордні за останні 40 років обсяги золота 148,4 т. Це обумовлено високими ризиками для міжнародних резервів, пов'язаних з невизначеністю в економіці країн-емітентів основних резервних валют - єврозони і США", - кажуть економісти. Беручи до уваги структуру вітчизняних ЗВР і ризики для світової економіки в 2012 р., вони вважають, що витрачання золота, що становить трохи більше 3% в структурі міжнародних резервів, є недоцільним і ризикованим кроком.
Як відзначає керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко, в останні чотири місяці 2011 р. НБУ систематично нарощував частку євро в ЗВР. Так, на кінець жовтня минулого року, за його інформацією, частка євровалюти склала 34%, у листопаді - 37%, а в грудні - 39,3%. "Регулятор придбав 384 млн. даної валюти минулого місяця, 282 млн. - в листопаді 2011 р. і 117 млн. у жовтні. При цьому зростає також вага швейцарського франка (+6,7%) та австралійського долара (+6-7 %)",- коментує експерт. А от позиції американського долара, за його словами, навпаки, здають. І з цієї точки зору поведінка Національного банку трохи розходиться з діями ЦБ європейських країн, які скорочують свої вкладення в євро в даний момент і посилено купують долар США та золото.
Але, на думку Миколи Івченка, дана "стратегія" Нацбанку пояснюється тим, що НБУ намагається диверсифікувати свій портфель, переводячи кошти з долара в інші більш стабільні інвалюти. Що ж стосується довіри до євро, то в цьому аналітик також не бачить нічого незвичайного.
"Мабуть, НБУ довіряє цій валюті і розглядає сьогоднішнє зниження як хорошу можливість для скуповування євро. Тобто існують позитивні настрої, що вже з літа цього року криза в єврозоні почне сходити нанівець, ситуація поступово стабілізується і євро почне зростати", - пояснює співрозмовник дії регулятора.
Аналогічної думки дотримується і аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Віталій Ваврищук. "За нашими прогнозами, зведений баланс поточного і фінансового рахунку України в 2012 р. буде від’ємним на рівні близько $7 млрд. По суті, саме таку суму НБУ доведеться витратити з резервів на підтримку стабільності гривні цього року. Крім того, НБУ додатково потрібно виплатити $2,6 млрд. кредиту МВФ, залученого в 2008 р.", - говорить він. Тому, за прогнозами експерта, без знижок на газ і відновлення співпраці з МВФ резерви НБУ зменшаться в 2012 р. на 30% - до $22 млрд.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною