5041
Дорога моя столиця?
— Нерухомість
З одного з найкрасивіших і найчистіших міст Європи Київ перетворюється на досить малоприємне для проживання місце. Тут як і раніше "робиться" українська політика й економіка, але життя в столиці стає все менш популярним. Тим не менш, експерти пророкують зростання цін на київську нерухомість.
Місто, якого немає
Київ - місто, що надихало Михайла Булгакова, Олексія Купріна, Михайла Врубеля, - давно кануло в минуле. І справа не стільки в післявоєнній розбудові міста - і при СРСР Київ продовжував залишатися красивим, зеленим, чистим містом. Головний удар по українській столиці було завдано саме в роки незалежності України, а точніше - в двотисячних. Саме тоді Київ остаточно став місцем "заробляння грошей" на нерухомості. Останні роки правління колишнього мера Києва Олександра Омельченка і тим більше роки керівництва улюбленця "київських бабусь" і його "молодої команди" ознаменувалися небаченим нівечення Києва, ущільнювальною забудовою, крадіжкою міської землі, масовою вирубкою дерев і будівництвом на місці парків і скверів. При цьому, будь-якої вдумливої роботи зі зміни архітектурного ландшафту столиці не проводилося, Генеральний план забудови постійно порушувався, а нові багатоповерхові будинки не завжди вписувалися навколишній історичний пейзаж. "Ситі" докризові роки, стрімке зростання кредитування привели до стрімкого зростання попиту на житло. Криза трохи остудила запал забудовників. Проте вже в 2010 році багато будівництв почали розморожувати, і робота на них закипіла знов. При цьому будівництва відновилися навіть незважаючи на порушення, з якими вони велися. Так, голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов обіцяв, що найбільш скандальні будівництва, зокрема близько ст.м. "Театральна" та на вул. Гончара (остання взагалі ведеться на заповідних землях, дозвіл на неї повинна давати Верховна рада) будуть припинені.
Але минув час - будівництва, незважаючи на всі позови і заборони прокуратури, ведуться. Та й чи може бути по-іншому, якщо навіть вертолітний майданчик для президента України будується теж з порушеннями законодавства? В результаті страждають пересічні кияни, просто втрачають своє рідне місто. Страждають і покупці нерухомості. Ще сьогодні престижна квартира в дореволюційному будинку вважалася межею мрій, а вже завтра біля неї закипіло будівництво, в результаті якого з'явиться багатоповерхівка, яка затулятиме сонце. При цьому, і ті, хто купував житло в новобудові, не був застрахований від неприємних сюрпризів: від припинення будівництва через незаконність до обману надій. Адже платили гроші за "елітне житло". А в результаті виявилося, що якість у цього житла не дуже. Яскравим прикладом цього є скандально відома будівля біля Верховної ради України. Добудований, незважаючи на протести, будинок, в якому, за інформацією ЗМІ, купили житло представники вищих кіл бізнесу і політики, почав... сповзати з дніпровського схилу. Однак запал будівельників це не остудило. І багатоповерхові "елітні" будинки продовжують зводитися. До речі, згідно з класифікацією Асоціації будівельників України "елітним" може називатися житло не більше 6 поверхів у висоту, з невеликою кількістю квартир площею від 150 квадратних метрів, з окремою прибудинковою територією, індивідуальною системою енерго- і водозабезпечення. Цим вимогам у столиці відповідають одиниці будівель. Зате хмарочоси, що будуються, дають додаткове навантаження на і без того на перевантажену і зношену інфраструктуру та комунальні служби. Не рятує становище і "близькість до центру" новобудов - у центрі і так через пробки пересуватися на машині в робочий день досить неприємно. Такі зміни в житті колись одного з найзеленіших міст світу помітили і за кордоном. У той час, як інші українські міста отримують високі оцінки, Київ виграє рейтинги найбільш неприємні. Так, нещодавно стало відомо, що українська столиця стала найбруднішим містом Європи.
У новому році зростання добробуту українців теж чекати не доводиться. Як свідчать дані Державної служби статистики, рівень безробіття в Україні постійно зростає. Його рівень до кінця грудня 2011 року склав 1,8% населення працездатного віку. У листопаді цей показник становив 1,5%, у жовтні - 1,4%, у вересні - 1,5%, повідомляється на офіційному сайті Державної служби статистики. Крім того, в 2012 році очікується і падіння курсу гривні. Та й доходи пересічних українців впадуть. "Темпи зростання ВВП в 2012 році очікуються більш помірні, ніж у 2011 році - 3,9-4% проти 5,3% відповідно. Це дає підстави вважати, що середньомісячна заробітна плата на кінець грудня поточного року підвищиться лише на 15, 2% до 3030 гривень. А з урахуванням того, що інфляція в 2012 році може бути трохи вищою від торішнього показника - 7-7,2%, реальна заробітна плата може зрости всього на 7,5% порівняно з 8,5% в 2011 році" , - цитує РБК керівника інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Миколу Івченка. У таких умовах прогнози про те, що київське житло дорожчатиме, вибиваються із загальної тенденції.
А ціни повзуть вгору
Незважаючи на те, що в Києві вистачає значних проблем, ріелтори "радують" тих, хто планує обзавестися нерухомістю в столиці - в новому році ціни підростуть. Адже попит на квартири продовжує зростати, про що свідчать дані минулого року. "У 2011 році, на відміну від 2010-го, активізувалося кредитування, стали швидше добудовуватися будинки, і відповідно активніше продавалися новобудови. Крім цього, люди вже трохи адаптувалися до економічних процесів, що відбуваються у країні. Чималу роль зіграла і активізація видачі депозитів, люди змогли забрати свої гроші і вкласти їх в активи - наприклад, нерухомість", - каже "Делу" спеціаліст агентства "Планета Оболонь" Микита Майхровський. При цьому, в 2011 році в Києві будівництво вели 23 забудовники на 38 будинках. "Ціни впродовж року були стабільними, зміни в межах 10% спостерігалися в будинках на завершальній стадії будівництва. Також одна з тенденцій минає - зростання платоспроможного попиту на якісні об'єкти нерухомості", - цитує видання директора проектної групи "Архіматика" Олександра Попова. На думку експертів, на зростання вартості нерухомості вплинуть і кризові ситуації, в т.ч. можлива емісія гривні, що призведе до зростання цін на квартири на 30-40%. В доларах ціни зростуть на 10% в поточному році. "Будуть спостерігатися сезонні коливання, а також підвищення вартості житла, яке введуть в експлуатацію в 2012 році", - відзначає комерційний директор девелоперської компанії "НЕСТ" (ПАТ "Нерухомість столиці") Костянтин Браво.
Варто також зазначити, що на зростання вартості і можливе зростання темпів будівництва вплинула і діяльність народних депутатів. "В цілому 2011 рік був важливим для ринку нерухомості, оскільки відбулися законодавчі зміни, зокрема прийняття закону "Про регулювання містобудівної діяльності". Основний вплив нових положень зазначеного закону на ринок, імовірно, буде відчуватися вже в 2012 році", - говорить архітектор Попов. Не варто також списувати з рахунків і прийдешній чемпіонат Європи з футболу. Якщо голові КМДА вдасться впоратися з низкою проблем і зробити Київ привабливим для іноземців, можна очікувати збільшення кількості туристів. Крім того, не виключена купівля житла для подальшої здачі для оренди гостями України. Адже значна частина витрат окупиться в дні чемпіонату.
З іншого боку, скептики зазначають, що кризовий стан в економіці України зумовить якраз певне "замороження" на ринку нерухомості. "Ціни на житло регулює ринок - попит і пропозиція. На сьогодні, як мінімум, у першому півріччі, ціни не будуть зростати. Але як тільки з'являться кошти, як тільки з'явиться іпотека, ціни обов'язково зростуть, оскільки з'явиться більший попит", - цитує "Обозреватель" віце-президента Конфедерації будівельників Петра Шилюка. Навіть Євро-2012 може зіграти проти ріелторів. Як йдеться в опублікованому аналітичною групою Da Vinci AG звіті Ukrainian Economic Trends Forecast на 2012 рік, збитки від проведення чемпіонату можуть скласти близько 6-8 мільярдів доларів. "Ці гроші навряд чи зможуть повернутися в економіку країни в середньостроковій перспективі", - зазначають автори документа. На їхню думку, проведення спортивного заходу подібного масштабу сповільнює зростання ВВП у кварталі проведення змагань, а потім у більшості випадків призводить до його сповільнення чи падіння. А це означає, що знову тяготи державної економічної політики на собі відчує пересічний українець. Тут вже не до нерухомості.
Ціни на житло в Києві - прекрасний індикатор того, що відбувається в країні. Поки вони рости не будуть - на ринку святкове затишшя. Але вже найближчими днями покажуть тим, хто хоче купити нерухомість у столиці, що очікувати від 2012 року.
Борис Рудь
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною