АУБ подала пропозиції щодо законопроекту "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

АУБ подала пропозиції щодо законопроекту "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"

616
Президент Асоціації українських банків (АУБ) Олександр Сугоняко звернувся до Голови парламентського Комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталія Хомутинніка щодо законопроекту "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (№9342), яким передбачене реформування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зокрема, АУБ до другого читання надані постатейні пропозиції до окремих норм законопроекту, а також розглянуті пропозиції, підготовлені Світовим банком.
Про це йдеться в повідомленні прес-служби АУБ.
Як наголошується в листі, АУБ принципово підтримує передбачені законопроектом шляхи реформування діяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що має забезпечити удосконалення процедури ліквідації неплатоспроможних банків. Разом з тим, включення до законопроекту окремих пропозицій Світового банку на сьогоднішній день в АУБ вважають передчасним.
Зокрема, щодо запропонованого Світовим банком запровадження диференційованих зборів з банків до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, то в АУБ наголошують, що це не повинно мати характеру санкцій, і має розповсюджуватися на всі комерційні банки. Тобто усі банки або платять фіксовані збори, або переводяться на систему диференційованих зборів, які розраховуються в залежності від ризику діяльності кожного конкретного банку.
При цьому ставка збору може коливатися і бути як меншою так і більшою за фіксовану ставку (0,5% від розміру вкладів фізичних осіб на рік). Однак, кажуть в АУБ, переведення усієї системи комерційних банків на диференційовану ставку збору потребує оцінки ризику діяльності кожного конкретного банку, що неможливо здійснити у рамках запропонованого законопроекту, оскільки функції нагляду за банками залишені за НБУ.
Крім того, наголошують в АУБ, в умовах кризи ліквідність та фінансовий стан банку залежить не тільки від рівня внутрішніх ризиків, але і від стану фінансових ринків, який формує відповідні настрої вкладників і інвесторів. Тому в АУБ вважають, що перехід на диференційовані ставки зборів у кризовий період є недоцільним.
Також Світовий банк пропонує запровадити принцип повної субсидіарної відповідальності реальних власників та керівництва банків за дії, що призвели до порушення законодавства, суттєвих збитків та шкоди інтересам вкладників та кредиторів банку. Таким чином, на рівні з основним боржником - банком як юридичною особою, передбачаються додаткові (субсидіарні) боржники - реальні власники (власники істотної участі та/або контролери) та керівництво банків (у тому числі керівники та члени відповідних комітетів банку, внутрішнього аудиту, керівництва відділень та фінансових підрозділів банку).
Як наголошують в АУБ, така пропозиція Світового банку суперечить загальному принципу цивільно-правової відповідальності, за яким відповідальність настає лише з вини заподіювача шкоди у формі умислу чи необережності. У зв’язку з цим в АУБ вважають, що встановлення відповідальності згаданих осіб за зобов’язання банку усім своїм майном без наявності їх вини за настання протиправних дій (порушення законодавства, суттєвих збитків та шкоди інтересам вкладників та кредиторів банку) не є доцільним як з огляду на широку кількість суб’єктів, які відповідно до даної пропозиції належать до субсидіарних боржників, так і з огляду на неадекватне зростання ризиковості банківської діяльності, наприклад, в порівнянні з діяльністю акціонерних товариств.
На переконання АУБ, цілком достатніми є ухвалені в першому читанні законопроекту доповнення до Закону України "Про банки і банківську діяльність" щодо покладення за рішенням суду субсидіарної відповідальності за зобов’язаннями банку на власників істотної участі та керівників у разі віднесення банку з їх вини до категорії неплатоспроможних.
Надала АУБ й інші зауваження щодо пропозицій Світового банку.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас