6105
Закордон нам напаскудить. Що буде з валютою, нерухомістю і продуктами в 2012 році
— Валюта
Урядові аналітики, як водиться, спрогнозували розвиток економічної ситуації в Україні в новому році за трьома сценаріями: оптимістичним, реалістичним і песимістичним. Ці ярлики вже пора поміняти на "неймовірний", "райдужний" і "дуже оптимістичний".
За "песимістичним" сценарієм, на якому заснований бюджет-2012, зростання ВВП має скласти 3,9%. Але Світовий банк прогнозує, що український ВВП в кращому випадку збільшиться на 2,5%. Проблеми із залученням інвестицій, превалювання імпорту над експортом призвели до того, що міжнародне рейтингове агентство Moody's змінило прогноз довгострокового суверенного рейтингу України зі "стабільного" на "негативний". Чиновники і самі зрозуміли, що їхні минулорічні очікування були завищеними: Кабмін зменшив прогноз бюджетних доходів на 4,2 млрд. грн. - до 424 млрд., мільярд додав до дефіциту бюджету і збільшив на 7% обсяг планованих запозичень.
Корінь проблеми - за межами України. Головні валютні донори країни - металургійні комбінати вже в середині грудня працювали на межі рентабельності. Восени 2011-го ціни на їхню продукцію знизилися на 15%, і, за оцінками Всесвітньої асоціації сталі, споживання металу в цьому році зросте лише на 5,4% замість 6%, які фігурували в торішніх прогнозах. Боргові кризи Євросоюзу і США втягнули світ у рецесію. За словами єврокомісара Олі Ренна, в 2012 році економіки країн Співдружності не зростуть і на відсоток. Як зазначає старший аналітик American Institute for Economic Research Наталія Власенко, в 2011-му американці практично не помітили позитивних змін - масштабні реформи відкладені до виборів, а значить, зростання ВВП та промисловості сповільниться. Навіть Китай, який служив локомотивом зростання світової економіки, втрачає темпи. У звіті Morgan Stanley прогноз зростання економіки Піднебесної знижений на 0,6% в порівнянні з 2011 роком, до 8,4%, через проблеми на зовнішніх ринках і обмеження у внутрішній політиці.
На тлі таких глобальних проблем Україні не залишається нічого іншого, як чекати, поки не спаде нова хвиля кризи. А п'ять найважливіших для кожного українця ринків, для яких Фокус пропонує прогнози на 2012 рік, будуть або стагнувати, або просідати.
Курсова робота
Зусилля Національного банку з підтримки курсу гривні цього року можуть виявитися марними. Тільки за листопад 2011 валютні резерви НБУ скоротилися з $34,2 млрд. до $32,4 млрд. Природний приплив валюти в країну недостатній - різниця між надходженнями від експорту та витратами на імпорт лише за три квартали минулого року склала, за даними НБУ, близько $6 млрд. Стан економіки Євросоюзу, звідки в Україну йшов значний приплив інвестицій, і падіння попиту на основні українські експортні товари не дозволяють сподіватися на поліпшення ситуації. "У всьому світі центробанки поступово витрачають золотовалютний резерв і девальвують національні валюти, - відзначає головний аналітик компанії Forex Club в Україні Микола Івченко. - У нас НБУ робив тільки перше. Тепер же доведеться приступити і до другого".
Що робити: Розкладати заощадження по різних кошиках: половину тримати на гривневому депозиті, 30-40% - у доларах і 10-20% - у банківському золоті.
Нерухомі ціни
Інтерес до іпотечного кредитування, який банки проявили в першій половині 2011-го, пожвавив ринок нерухомості. У Києві та області за підсумками минулого року було продано 11 373 квартири, майже на 2000 більше, ніж у 2010-му. Але в другій половині року іпотечні програми стали згортати, і зростання продажів призупинилося. Нестабільний попит і загальне падіння доходів населення призвели до того, що в минулому році, за даними порталу domik.net, вартість квартир в Києві знизилася на 7,4%. У 2012-му через фактичну відсутність іпотечного кредитування ціни на квартири будуть "стояти", а можливо, навіть просядуть. Особливо на тлі зростання пропозиції: за даними Конфедерації будівельників, цього року збудують на 10% більше житла, ніж у 2011-му.
Що робити: Якщо зібралися купувати квартиру економ-класу, робіть це зараз. З придбанням дорогих квартир можна почекати до кінця року.
Акцизна страшилка
У 2011-му бензин подорожчав майже на третину. Вартість найпопулярнішого - А-95 збільшилася на 29,5%, а дизельного пального - на 32,26%. Найбільш різкий стрибок відбувся навесні, коли одночасно із зростанням світових цін на нафту майже на 40% збільшили акциз на бензин і дизпальне. За словами експертів, податки будуть штовхати ціни вгору і цього року. Автомобілісти і торговці бензином із завмиранням серця чекають анонсованого нового підвищення акцизів. Якщо ж податки закріпляться на нинішньому рівні, то, як вважає Олександр Сіренко з Upeco, на українських АЗС все залишиться як зараз. Адже ціни на нафту поки стабільні, і навіть трохи знизилися. За законами ринку український бензин теж мав подешевшати приблизно на 50 коп., але цього поки не сталося.
Що робити: Якщо ви купуєте нову машину, беріть малолітражку. Багато їздите - переведіть машину на газ.
Банківська щедрість
На початку 2012-го середня ставка за гривневими депозитами становить 14,24% в рік, але в окремих банках може досягати 20-25%. Ставка в доларах - 6,43%, але є вклади і під 10-11%. За оцінками Олександра Сєдих з "Простобанк Консалтинг", такі високі ставки збережуться до весни. Далі, якщо НБУ втримає курс гривні, ставки знизяться на 1-1,5 відсоткового пункту за депозитами у гривні і 0,5-1 в.п. у валюті. Однак осінні парламентські вибори та можливі складнощі з виконанням бюджету можуть призвести до того, що люди знову почнуть забирати свої заощадження, і банки, щоб залучити нових клієнтів, будуть пропонувати кращі умови, тож до кінця року середні ставки можуть повернутися на поточний рівень.
Що робити: Покласти велику частину заощаджень на гривневий і доларовий депозити до весни, щоб отримати кращу ставку.
Солодке життя
Офіційна інфляція в 2011-му склала всього 4,4%. І, за запевненнями Міністерства аграрної політики, у новому році ціни на продукти залишаться стабільними - при відомстві навіть створили штаб, який займається контролем цін. Однак реальна ситуація розходиться з розрахунками уряду. Овочі почнуть дорожчати вже навесні, впевнена керівник аналітичного департаменту консалтингового агентства "ААА" Марія Колесник. Через високий врожай в минулому році їх будуть саджати менше, а значить, ціни будуть вищими від нинішніх. Крім того, через посуху третину озимих, можливо, доведеться пересівати. А це означає, що зростуть ціни на зерно і слідом - на борошно, хліб, макаронні вироби. Через скорочення поголів'я худоби можуть подорожчати м'ясо і молоко. Добре складуться справи хіба що з цукром - через скорочення експорту до Росії на ринку зараз спостерігається надлишок продукту, його навіть пропонують почати переробляти в біоетанол.
Що робити: Купувати продукти тривалого зберігання - борошно та крупи.
Наталія Гузенко
За матеріалами: Фокус
Поділитися новиною