Об'ємні проблеми — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Об'ємні проблеми

Енергетика
1745
Переговори про зниження ціни російського газу для України зайшли в глухий кут. У п'ятницю глава Міненерго Юрій Бойко заявив, що Росія відмовляється надати гарантії завантаження української газотранспортної системи (ГТС). Київ у відповідь почав готуватися до найгіршого сценарію: скорочення закупівлі газу в Росії на 25 млрд кубометрів на рік. Його реалізація, швидше за все, вимагатиме розриву угод з "Газпромом" в судовому порядку, вважають експерти.
Як заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, головною розбіжністю під час переговорів про створення консорціуму з управління українською ГТС і зниження ціни газу є відмова Росії гарантувати обсяги прокачування. "Позиція Росії полягає в формуванні надлишкових транзитних потужностей, що не влаштовує Україну, - сказав Бойко. - Ми хочемо гарантії завантаження".
Нагадаємо, Росія планує збільшити потужності Nord Stream з 27,5 млрд до 50 млрд кубометрів, а також побудувати газопровід South Stream, здатний прокачувати до 63 млрд кубометрів газу на рік в обхід України. Експорт газу з Росії через Україну склав 105 млрд кубометрів. Реалізація проектів Nord Stream і South Stream дозволить знизити обсяг транзиту на 85 млрд кубометрів.
Труднощі виникають і в самому питанні створення консорціуму. "Наша пропозиція - консорціум, в якому частка України становитиме 34%, Росії та європейських партнерів - 33%", - повідомив співрозмовник в адміністрації президента (АП) України. "Росія ж наполягає як мінімум на 50-відсотковій частці "Газпрому", - пояснює джерело в Міненерго. За словами співрозмовника в АП, з боку монополії навіть надходила пропозиція викупити ГТС за $4 млрд, проте українська сторона відмовилася вести переговори про продаж.
Співрозмовник в Міненерго говорить, що переговори зайшли в глухий кут, і "поки Україна готується до скорочення поставок газу з Росії на 25 млрд кубометрів на рік". "В майбутньому ми повинні вийти на те, щоб купувати в Росії всього 8 млрд кубометрів газу на рік. У цьому році ми хочемо закупити лише 27 млрд кубометрів", - пояснив співрозмовник. В "Газпромі" перебіг переговорів не коментують.
У п'ятницю Юрій Бойко заявив, що цього літа повинні початися закупівлі на спотовому європейському ринку. "Сьогодні вранці у мене відбулася розмова з комісаром Єврокомісії з енергетичних питань Гюнтером Оттінгером, і я в черговий раз отримав підтвердження, що у нас буде відповідна підтримка в Європі", - сказав міністр. Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич зазначає, що влітку 2011 року, коли російський газ для України коштував $350 за тисячу кубометрів, ціни на європейському спотовому ринку коливалися в межах $150-500 за тисячу кубометрів. За словами головного інвестстратега ФГ БКС Максима Шеїна, українська система може працювати і на прийом палива з країн Євросоюзу. Україна почала переговори про постачання газу з Туреччини, пояснив Бойко. Планується також побудувати спільно з Shell три заводи з газифікації вугілля загальною потужністю 10 млрд кубометрів газу на рік. Скорочення споживання газу в першу чергу відбудеться за рахунок відмови компанії Ostchem Дмитра Фірташа від його купівлі в Росії, повідомило джерело в Міненерго. За його словами, цього року з 33 млрд кубометрів газу, за який Україна повинна буде заплатити Росії, "Нафтогаз" повинен буде придбати лише 27 млрд кубометрів, а 6 млрд кубометрів - Ostchem.
Цілком ймовірно, що ситуація буде розглядатися у міжнародному арбітражі. "Опротестовувати контракти першими ми не збираємося", - заявили в АП. Але Дмитро Марунич впевнений, що домогтися зниження обсягу закупівель без суду буде проблематично, тому що Україна за угодами 2009 року зобов'язана сплачувати 33 млрд кубометрів газу на рік. "У "Газпрому" є шанси домогтися оплати цих обсягів, і попередній досвід свідчить: монополія неодмінно звернеться в арбітраж, щоб змусити Україну їх купити. Принаймні, так вони вчинили з грецькими трейдерами, які не змогли виконати контракти щодо обсягу закупівель", - говорить експерт.
Якщо "Газпром" першим подасть позов, Україна зможе виставити зустрічний або навіть в процесі затіяного російською монополією розгляду домогтися розриву угод, вважає партнер компанії "Правові партнери" Андрій Доманський. "Але той, хто першим подасть в суд, буде виглядати менш правим в очах Євросоюзу, для якого важливі стабільність поставок і відсутність конфліктів", - говорить член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. Черговий раунд газових переговорів має початися найближчого вівторка.
Олег Гавриш; Дмитро Бєліков
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас