Експерти прогнозують продовження "газової" дискусії між Україною і РФ в Стокгольмському арбітражі


Експерти прогнозують продовження "газової" дискусії між Україною і РФ в Стокгольмському арбітражі

Експерти газового ринку прогнозують продовження дискусії між Україною і Російською Федерацією про ціну та обсяги поставок газу в Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма.

"Найближчим часом ми побачимо, що в Стокгольмський арбітраж надійдуть позови і від України і, як не дивно, від Російської Федерації", - сказав член наглядової ради Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук під час тематичної експрес-конференції в Києві в п'ятницю.

На думку експерта з енергетичних питань Центру Разумкова Володимира Омельченка, Україна може відстоювати в Стокгольмському арбітражі питання зниження вартості російського газу, зниження обсягів поставки, зміни штрафних санкцій.

"У свою чергу, Росії для того, щоб змусити Україну платити штрафні санкції за недобір, також доведеться звернутися в Стокгольмський арбітраж. При цьому Україна може подати зворотній позов", - сказав він.

Директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар, в свою чергу, вважає, що Україні в даний час варто призупинити "газові" переговори, взяти паузу і заручитися більш вагомими аргументами для подальшої дискусії.

"Необхідно скористатися підтримкою Європейського Союзу, яку той готовий надати. Це дозволить істотно підсилити позиції для майбутніх переговорів", - сказав він.

Експерти сходяться на думці, що Україні не варто погоджуватися на пропозицію РФ щодо створення газотранспортного консорціуму у форматі 50 на 50.

"Україні потрібно відмовитися від ув'язування політичних питань, питань створення газотранспортного консорціуму. Потрібно вести діалог виключно в економічній площині", - сказав В.Омельченко.

У свою чергу, М.Гончар звернув увагу на те, що передача газотранспортної системи в управління газотранспортного консорціуму ще не гарантує її стабільного завантаження.

"МЕРТ РФ прогнозує падіння експорту газу в Європу в наступному році і це не залежить від передачі ГТС якомусь консорціуму", - сказав він.

На думку експертів, в першу чергу необхідно завершити реформування газової галузі у відповідності з правилами ЄС і тільки тоді вести мову про створення якихось газотранспортних консорціумів. В іншому випадку актив буде недооцінений, а енергетична залежність України від РФ посилиться.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua