582
Експерти прогнозують продовження "газової" дискусії між Україною і РФ в Стокгольмському арбітражі
— Енергетика
Експерти газового ринку прогнозують продовження дискусії між Україною і Російською Федерацією про ціну та обсяги поставок газу в Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма.
"Найближчим часом ми побачимо, що в Стокгольмський арбітраж надійдуть позови і від України і, як не дивно, від Російської Федерації", - сказав член наглядової ради Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук під час тематичної експрес-конференції в Києві в п'ятницю.
На думку експерта з енергетичних питань Центру Разумкова Володимира Омельченка, Україна може відстоювати в Стокгольмському арбітражі питання зниження вартості російського газу, зниження обсягів поставки, зміни штрафних санкцій.
"У свою чергу, Росії для того, щоб змусити Україну платити штрафні санкції за недобір, також доведеться звернутися в Стокгольмський арбітраж. При цьому Україна може подати зворотній позов", - сказав він.
Директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар, в свою чергу, вважає, що Україні в даний час варто призупинити "газові" переговори, взяти паузу і заручитися більш вагомими аргументами для подальшої дискусії.
"Необхідно скористатися підтримкою Європейського Союзу, яку той готовий надати. Це дозволить істотно підсилити позиції для майбутніх переговорів", - сказав він.
Експерти сходяться на думці, що Україні не варто погоджуватися на пропозицію РФ щодо створення газотранспортного консорціуму у форматі 50 на 50.
"Україні потрібно відмовитися від ув'язування політичних питань, питань створення газотранспортного консорціуму. Потрібно вести діалог виключно в економічній площині", - сказав В.Омельченко.
У свою чергу, М.Гончар звернув увагу на те, що передача газотранспортної системи в управління газотранспортного консорціуму ще не гарантує її стабільного завантаження.
"МЕРТ РФ прогнозує падіння експорту газу в Європу в наступному році і це не залежить від передачі ГТС якомусь консорціуму", - сказав він.
На думку експертів, в першу чергу необхідно завершити реформування газової галузі у відповідності з правилами ЄС і тільки тоді вести мову про створення якихось газотранспортних консорціумів. В іншому випадку актив буде недооцінений, а енергетична залежність України від РФ посилиться.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною