Тривалість життя запрограмована в ДНК — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Тривалість життя запрограмована в ДНК

169
Британські вчені встановили, що між довжиною тіломір і тривалістю життя організму існує строга закономірність.
Як відомо, на кінцях наших хромосом є спеціальні ділянки, що складаються з повторюваних послідовностей ДНК. Вони називаються тіломірами. Як вважається, вони необхідні для того, щоб захищати хромосоми від пошкоджень при копіюванні генетичної інформації. При реплікації білкова машина краде, недочитує шматочок ДНК, і, будь на кінці хромосоми життєво необхідні гени, дочірній клітині довелося б погано. Але за рахунок тіломір клітина може якийсь час ділитися, не побоюючись пошкодження важливої генетичної інформації. І чим довші тіломіри в клітинах, тим довше живе організм.
Проте, досі не було жодного прямого доказу того, що тіломіри дійсно пов'язані з тривалістю життя. Вперше про зв'язок тіломір зі старінням заговорили тоді, коли виявили ненормально укорочені кінцеві ділянки хромосом у людей, які страждають на тяжкі генетичні захворювання з симптомами передчасного старіння тканин. Серед таких недуг можна назвати вроджений дискератоз. Але навіть у тих дослідженнях, де аналізували довжину тіломір у здорових індивідуумів, вимірювання проводилися всього один або два рази. Щоб говорити про зв'язок довжини тіломір з тривалістю життя, цього недостатньо, повідомляє compulenta.ru.
Дослідники з Університету Глазго (Великоританія), щоб отримати докази зв'язку тіломір з тривалістю життя, використовували зебрових амадин. Ці птахи живуть у середньому дев'ять років, тому робота з ними не затягнеться на десятиліття, як з людиною. З іншого боку, у короткоживучих тварин, таких як миші, тривалість життя визначається іншими факторами, ніж у довгожителів, тому пророкувати їхній вік за тіломірами неможливо. Експеримент був простий: у 99 зебрових амадин протягом життя кілька разів вимірювали довжину кінцевих ділянок хромосом і зіставляли з тим, скільки вони прожили до того моменту, а також з тим, скільки вони прожили в підсумку.
Вченим вперше вдалося показати строгу відповідність між довжиною тіломірних ділянок і тривалістю життя організму. Тобто, грубо кажучи, по довжині тіломір у пташеняти можна сказати, скільки йому залишилося жити.
Втім, не все так однозначно: найбільш чіткий і достовірний взаємозв'язок між тіломірами і тривалістю життя визначався в строго визначені 25 днів з моменту народження. У цьому віці птахи перестають рости, але ще не досягають статевої зрілості, а батьки продовжують забезпечувати їх їжею. У людини такий вік визначити з ходу важко, адже ми ростемо навіть після досягнення статевої зрілості. За обережними підрахунками вчених, 25-денні амадини відповідають препубертатним хлопчикам і дівчаткам.
За матеріалами:
Фокус
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас