307
МВФ: Щоб виплатити борги, Греції може знадобитись додаткова допомога
— Казна та Політика
Міжнародний валютний фонд (МВФ) висловив сумнів у здатності Греції виплатити зовнішній борг і в цілому поліпшити фінансову ситуацію в країні, повідомляє Reuters з посиланням на німецькі ЗМІ.
Відповідно до внутрішнього документа МВФ, програма фінансової допомоги Греції є недостатньою, і для порятунку економіки країни необхідні додаткові заходи. У МВФ вважають, що подібними заходами можуть стати введення додаткових заходів економії, списання інвесторами частини боргів або ж збільшення фінансової допомоги з боку світового співтовариства.
Вчора радник міністра фінансів ФРН Клеменс Фуест заявив, що домовленості про добровільне списання приватним сектором 50% заборгованості за держоблігаціями Греції, що передбачено планом порятунку, погодженим лідерами Євросоюзу на саміті в Брюсселі восени 2011 р., не достатньо, щоб впоратися з борговою кризою. Фуест сказав, що цей захід не зможе привести до помітного зниження боргового навантаження.
Фінансист вважає, що сама по собі програма участі приватного сектора (PSI) не здатна допомогти Греції до тих пір, поки країна не почне реформувати економіку. Відзначимо, 28 жовтня 2011 р. аналогічну позицію висловило і рейтингове агентство Fitch.
Також Фуест не виключив, що Греції доведеться покинути валютний блок. Однак, вчора член правління Європейського центрального банку (ЄЦБ) Люк Коен заявив, що сценарій розпаду єврозони - це "цілковита фантазія". Раніше офіційний представник уряду Греції Пантеліс Капсіс заявив, що Греція може опинитися поза єврозоною, якщо не підпише нову кредитну угоду з ЄС. А керівник об'єднання грецьких банків Василіс Рапанос заявляв, що питання, чи залишиться Греція в єврозоні, має вирішитися в першому кварталі 2012 року.
Нагадаємо, глава уряду Греції Лукас Пападемос 4 січня заявив, що вже в березні країні загрожує обвальна криза неплатежів за боргами. За його словами, якщо профспілки не погодяться піти на більш значні скорочення заробітної плати, міжнародні кредитори відмовляться від подальших платежів на користь Греції.
Як наслідок, сказав прем'єр, програма порятунку економіки Греції перестане працювати і країна не зможе розплатитися з боргами.
Зараз Греція веде переговори щодо реалізації нової кредитної угоди з ЄС, яка включає 130-мільярдний пакет допомоги в обмін на чергові заходи зі скорочення витрат.
Раніше лідери Євросоюзу і найбільших країн єврозони пригрозили, що Греція може бути виведена зі складу валютного союзу, якщо країна не виконає програму. МВФ і ЄС зажадали письмових гарантій того, що влада Греції буде виконувати взяті на себе фінансові зобов'язання.
Згідно з оцінками МВФ, Греція не справляється з досягненням цільових орієнтирів щодо оздоровлення фінансової ситуації, які були задані кредиторами, що прийшли до неї на допомогу. Про це заявляв представник Міжнародного валютного фонду Пол Томсен.
Тільки завдяки виділенню на початку грудня 2011 р. чергового траншу від міжнародних кредиторів Греції вдалося уникнути економічного колапсу. У розпорядження національного уряду було передано 8 млрд євро, які пішли на виплати у бюджетній сфері. В обмін на кредит, ЄС і МВФ вимагають від Афін чіткого виконання заходів жорсткої економії і проведення приватизації держмайна.
7 грудня 2011 р. парламент Греції ухвалив державний бюджет на 2012 р., який передбачає заходи жорсткої економії. Більшістю голосів грецькі парламентарі схвалили вкрай непопулярні заходи жорсткої економії, необхідні для скорочення дефіциту і величезного суверенного боргу країни шляхом підвищення податків і скорочення держвидатків.
Згідно з документом, грецький уряд очікує дефіцит бюджету на наступний рік на рівні 5,4% ВВП. Але це за умови, що буде успішно реалізована програма обміну грецьких державних облігацій з дисконтом 50%, як це передбачають рішення ЄС. В іншому випадку, дефіцит складе 6,7% ВВП.
За словами грецького прем'єра, бюджет збалансує скорочення витрат і зростання доходів. Ці показники уряд запланував на рівні 5 млрд євро і 4,5 млрд євро відповідно. Також бюджет передбачає вперше за останні роки первинний бюджетний профіцит - в обсязі 2,2 млрд євро, або 1,1% ВВП.
У цифровому значенні дефіцит держбюджету на 2012 р. складе 11,4 млрд євро (у 2011 році було 19,7 млрд). Первинний профіцит складе 2,18 млрд євро, або близько 1% ВВП.
Безробіття очікується на рівні 17,1% (у 2011 р. було в середньому 15,4%). Інфляція повинна знизиться до 0,6% (у 2011 р. була закладена 2,8%).
Загальний спад економіки очікується в 2012 р. на рівні 2,8% ВВП
Бюджет передбачає реалізацію середньострокової бюджетної програми на 2012-2015 рр.., продовження структурних реформ, податкову реформу, прискорення програми приватизації та подальше скорочення держсектора.
В даний час Греція знаходиться в дуже глибокій фінансовій кризі. Рівень безробіття в країні досяг 17,5% (близько 850 тис. осіб). Загальний обсяг зовнішнього боргу становить 360 млрд дол.
За матеріалами: РБК-Україна
Поділитися новиною