Парламент 10 січня розгляне урядовий законопроект про реформування нафтогазового комплексу


Парламент 10 січня розгляне урядовий законопроект про реформування нафтогазового комплексу

Український парламент на наступному пленарному тижні розгляне урядовий законопроект, який забезпечує реформування нафтогазового комплексу.

Як повідомляється на сайті Верховної Ради, законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою реформування нафтогазового комплексу" включений до порядку денного сесії на 10 січня.

Законопроект пропонує внести зміни до законів України "Про трубопровідний транспорт" та "Про управління об'єктами державної власності".

Документ пропонує надати необхідні повноваження Кабінету міністрів України здійснювати реформування Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Відповідно до запропонованих змін, "реорганізація (злиття, приєднання, поділ, перетворення) державних підприємств, дочірніх підприємств НАК "Нафтогаз України", які проводять діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання в підземних газосховищах, і НАК "Нафтогаз України" здійснюється за рішенням Кабінету міністрів України".

Відповідно до чинного закону "Про трубопровідний транспорт", реорганізація (злиття, приєднання, поділ, відділення, перетворення) державних підприємств трубопровідного транспорту, а також їх приватизація забороняються. Забороняється також відчуження основних фондів державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту, передача їх з балансу на баланс, в концесію, оренду, лізинг, заставу, управління, передача до статутного фонду інших юридичних осіб основних фондів та акцій таких підприємств. Заборона також поширюється на будь-які дії, які можуть призвести до відчуження основних фондів та акцій цих підприємств, а також основних фондів та акцій НАК "Нафтогаз України", дочірніх та заснованих нею підприємств і газосховищ.

Головне науково-експертне управління Верховної Ради висловило низку зауважень до даного законопроекту. Зокрема, дозвіл за рішенням Кабміну здійснювати реорганізацію компанії "Нафтогаз України" суперечить ст. 80 закону України "Про акціонерні товариства" та не відповідає ст.59 Господарського кодексу.

Відповідно до закону "Про акціонерні товариства", об'єднання, приєднання, поділ та перетворення акціонерного товариства здійснюється за рішенням загальних зборів, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів влади. Те, що держпідприємства, які проводять діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання в підземних газосховищах, будуть реорганізовуватися лише за рішенням Кабміну, не відповідає ст.59 Господарського кодексу, згідно з якою припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації за рішенням власника ( власників) або уповноважених органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.

Головне науково-експертне управління Верховної Ради також зазначає, що оскільки НАК "Нафтогаз України" входить до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, передача майна компанії іншим юридичним особам, які створюються на базі його майна, фактично означає, що відповідне майно може бути приватизоване.

Існує також альтернативний законопроект народного депутата Юрія Кармазіна (фракція НУ-НС), який теж включений до порядку денного на вівторок. Як наголошується в пояснювальній записці до законопроекту "Про внесення змін до закону України "Про трубопровідний транспорт", ухвалення документа сприятиме запобіганню корупційних дій у газовій сфері.

Головне експертне управління рекомендує за результатами розгляду законопроекту в першому читанні повернути його на доопрацювання. Управління також зазначило, що позитивні положення законопроекту Ю. Кармазіна доцільно використовувати при доопрацюванні урядового документа. Зокрема, це стосується заборони приватизації підприємств, створених внаслідок реорганізації "Нафтогаз України".

У той же час комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки не зміг ухвалити рішення щодо жодного із законопроектів.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua