3239
БРІК, який лопнув
— Казна та Політика
БРІК потрібно викреслити зі списку цілей для інвестицій: час інтенсивного зростання цієї групи країн минув, попереджає Goldman Sachs. На зміну БРІК прийде група з 11 найбільш густонаселених країн, що розвиваються.
Краща пора БРІК (групи країн, що складається з Бразилії, Росії, Індії, Китаю) позаду, вважають в Goldman Sachs - компанії, яка десять років тому придумала цей термін, пише агентство Bloomberg.
"Ми бачили пік зростання БРІК, - говорить економіст Goldman Sachs Домінік Вілсон в грудневому огляді "10 років БРІК: на півдорозі до великих звершень". - В останні 10 років однієї ідеї БРІК було достатньо, щоб залучити інвестиції. Тепер набагато складніше уявити, що однієї віри в майбутнє зростання буде достатньо для інвестицій". У своїй новій книзі "Карта зростання" автор терміна, економіст Goldman Sachs Джим О'Ніл, ще більш песимістичний. Він наводить невтішні факти.
З фондів, що інвестують в БРІК в 2011 році, було виведено $15 млрд. Індекс, що показує вартість акцій країн цієї групи, MSCI BRIC, впав за рік на 23%, тоді як індекс 21 країни, що розвивається, MSCI Emerging Markets Index, втратив 20%.
Найбільше падіння серед країн БРІК показали китайський індекс Shanghai Composite Index і BSE India Sensitive Index, вони впали на ті ж 23%. Падіння російського ринку поки становить 18-20%, біржі в Бразилії просіли на 17%. Найбільш різке падіння з країн у Єгипту: EGX30 Index впав на 49% на тлі революції і політичних заворушень. Найбільший підйом у Філіппін: The Philippine Stock Exchange Index зріс на 3,8%.
У 2012 році індекс БРІК може втратити ще 20%, вважає головний інвестиційний стратег по Азії в HSBC Private Bank Арджуна Махендран. На першому плані в найближчі п'ять років будуть Індонезія, Туреччина і Нігерія, оскільки почнуть зростання з більш низьких позицій.
Це не перші похмурі прогнози для БРІК. З 2007 року по 2009 рік країни групи дійсно були драйверами зростання світової економіки, охопленої фінансовою кризою. Але в 2009 році проблеми наздогнали і цю четвірку. Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's заявило тоді, що з наслідками фінансової кризи найбільш успішно впорається Китай, також непоганими називалися шанси Індії. У 2010 році до БРІК спробували приєднати ПАР - президент Росії Дмитро Медведєв зробив таку пропозицію на саміті G20, однак відчутних змін в плані інвестицій це не принесло.
"Перш ніж справи на ринках, що розвиваються, підуть на поправку, вони ще погіршаться", - погоджується глава нью-йоркської Marketfield Asset Management Майкл Саул. "БРІК не буде привабливим місцем для інвестицій, оскільки в цих країнах зберігаються підвищені ризики, - вважає і фондовий менеджер сеульської Woori Asset Management Ок Ху Ен. - Я бачу більше можливостей у США".
На зміну БРІК як інвестиційної ідеї прийде N-11 (Next Eleven, "наступні 11") - найбільш густонаселені із країн.
При цьому чотири з країн - Індонезію, Південну Корею, Мексику і Туреччину - а також саму БРІК пропонується називати просто "зростаючими ринками".
Темпи економічного зростання БРІК також залишають бажати кращого. В останньому кварталі 2011 року вони були найнижчими за два останні роки, зазначає Goldman Sachs. Середній приріст по БРІК в 2012 році складе 6,1%, тоді як в 2007 році він був 9,1%, згідно з даними МВФ. У той же час світова економіка зросте на 4%, стримувана слабким зростанням в єврозоні - на 1,1%.
Goldman Sachs все ще не відмовляє БРІК в можливості приєднатися до найбільших економік світу, таких як США і Японія, до 2050 року, але найближчим часом передбачає скорочення їх частки у світовій економіці.
Втім, у Centre for Economics and Business Research (CEBR) на перспективи країн БРІК більш оптимістичний погляд. Центр обіцяє Росії вихід на четверте місце в числі найбільших економік світу вже до 2020 року. Індії - на п'яте. Бразилія, за даними CEBR, вже стала шостою економікою світу, обійшовши Великобританію, і цієї позиції не віддасть.
Катерина Меремінська
За матеріалами: Газета.Ru
Поділитися новиною