453
Підсумки року: ОПЕК ожила - арабська весна внесла свої корективи
— Енергетика
Рік, що минає, став турбулентним для нафтової галузі: арабська весна внесла свої корективи. Революції охопили Туніс, Єгипет, Лівію. Акції протесту пройшли в Алжирі, Іраку, Омані, Саудівській Аравії, Сирії. Головним потрясінням для сировинного ринку стали військові дії в Лівії, які вивели з балансу добових поставок 1,6 млн барелів нафти, або 2% світових поставок.
Лівія
Відразу після падіння експорту прогнози його відновлення були невтішні: "Лівія може відновити довоєнний рівень поставок не раніше 2013 року", - говорили експерти. Пізніше стало ясно, що ситуація досить швидко виходить з піке, і Лівія поверне колишні обсяги до середини 2012 року. І, більше того, лівійська влада почала заявляти про амбіції довести виробництво до 2 млн барелів на добу за 3-5 років.
Лівія, що вступила до організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) в 1962 році, володіє найбільшими запасами нафти в Африці і займає третє місце серед африканських виробників сировини. Більшість видобутої нафти Лівія експортувала до Європи, використовуючи на власні потреби лише 270 тис. барелів на добу. Частка Італії в загальному обсязі експортованої нафти становила 32%, Німеччини -14%, Франції - 10%, азіатських держав - 13%, Китаю - 10%, США - 5%.
ОПЕК і МЕА: ми існуємо!
Для заміщення лівійських поставок міжнародні організації використовували доступні їм важелі. У червні міжнародне енергетичне агентство (МЕА) оголосило про виділення 60 млн барелів зі стратегічних запасів країн, що входять до організації. Агентство розпечатало запаси для зниження цін і усунення дефіциту лівійської нафти.
З ОПЕК все було складніше. Гостра ситуація з випадним лівійським експортом вимагала одноголосного і оперативного реагування. Але вперше за довгий час саме необхідність єднання розкрила протиріччя всередині картелю. На засіданні ОПЕК в червні країни не змогли досягти консенсусу в рішенні щодо квоти і вважали за краще заявити саме про відсутність згоди, а не формальне збереження квоти на рівні 24,845 млн барелів.
Тим часом, країни традиційно вже тривалий термін видобувають більше, що не заважає їм закликати один одного дотримуватися лімітів. Наприклад, Саудівська Аравія, найбільший в світі експортер нафти, збільшила видобуток в листопаді до максимального рівня за 30 років - понад 10 млн барелів на добу.
Ірак, не обмежений, втім, квотою, також нарощував видобуток - до 3 млн барелів на добу, рекордних за останні 20 років. Потенціал зростання зберігається - 3,4 млн барелів на добу країна має намір добувати до кінця наступного року, а експорт збільшиться до 2,6 млн б/д, включаючи 175 тис. барелів з родовищ в північній частині іракського Курдистану.
Нарешті, консенсус був знайдений в кінці року: на зустрічі в грудні країни картелю домовилися вперше з 2008 року підвищити квоту до 30 млн барелів на добу. Це зроблено не для компенсації лівійської видобутку, а, скоріше, для легалізації власного перевищення ліміту. Потім квоти будуть скоректовані для кожної країни, щоб "впустити" відновлення експорту Лівії. Таким чином, ОПЕК лише закріпила нинішній рівень видобутку. Згідно з даними самої ж організації, країни ОПЕК (з урахуванням Іраку) в листопаді добували 30,37 млн барелів на добу.
Прогнози
Нові обмеження відповідають прогнозам ОПЕК, яка підвищила очікування попиту на власну нафту в 2012 році на 100 тис. барелів на добу - до 30,1 млн барелів на добу. У той же час, організація знизила прогноз поставок країнами, що не входять до організації, - на 150 тис. барелів на добу - до 53,1 млн. США, Бразилія, Колумбія, Канада і Росія, за прогнозами, збільшать поставки в наступному році, в той час, як Сирія, Норвегія і Мексика - знизять.
Прогноз глобального попиту в 2012 році організація скоротила у зв'язку з економічною нестабільністю. Попит на нафту в 2012 році досягне 88,9 млн барелів на добу, що на 100 тис. барелів нижче від попереднього прогнозу. Споживання сповільнить зростання в Китаї та Індії.
У свою чергу, МЕА знизило прогноз попиту на нафту в 2012 році на 200 тис. барелів на добу - до 90,3 млн барелів на добу. Також агентство вважає, що країнам ОПЕК в 2012 році необхідно видобувати 30,2 млн барелів на добу, щоб забезпечити попит. Цей показник нижче попереднього прогнозу на 200 тис. барелів. Поставки країнами, які не входять до ОПЕК, в 2012 році досягнуть 53,68 млн барелів на добу.
Ціна питання
За традицією, цього року міністри ОПЕК обговорювали ціну нафти, при якій ринок і вони разом з ним "щасливі". Вперше картель підготував річний звіт з розрахунками до 2035 року. Раніше ОПЕК обмежувалася 2030 роком. Тепер і МЕА, яке рахує до 2035 року, і ОПЕК уніфікували свої прогнози.
Організація країн-експортерів нафти розраховує на ціну нафти $85-95 до 2020 року, $133 - до 2035 року. Минулорічний прогноз до 2020 року - $75-85. Раніше ОПЕК вела розрахунки виходячи з ціни $106 за барель до 2030 року.
Вартість лютневих ф'ючерсів в Нью-Йорку в четвер склала $99,62 за барель. Котирування ф'ючерса на нафту Brent на лютий на лондонській біржі ICE Futures піднялося до $107,57 за барель.
Прогноз попиту збільшено на 5,3% - до 92,9 млн барелів на добу до 2015 року. В основному зростання відбудеться за рахунок азійських країн. Таким чином, торішній прогноз до середини десятиліття підвищено на 1,9 млн барелів на добу.
Ірак: нарощуємо без обмежень
Ще однією темою для обговорення всередині картелю та побудови прогнозів стало можливе введення квоти для Іраку. Поки найбільш схожим на реальність виглядає припущення про квотування з 2014 року.
Ірак планує збільшити видобуток до 3,4 млн барелів нафти на добу в 2012 році і до 4,5 млн барелів на добу в 2013 році. Країна експортує 2,2 млн барелів нафти в добу. Ірак - єдина країна ОПЕК, на яку з 1998 року не поширюються квоти організації. Прибуток від продажу нафти країна витрачає на відновлення своєї економіки після військових дій.
Мета іракського уряду - збільшити видобуток до 12 млн барелів на добу до 2017 року. Ірак посідає третє місце у картелі за рівнем видобутку після Саудівської Аравії та Ірану і п'яте місце в світі за запасами нафти.
ОПЕК забезпечує 40% світових поставок нафти. В ОПЕК входять 12 держав: Алжир, Ангола, Еквадор, Іран, Ірак, Кувейт, Лівія, Нігерія, Катар, Саудівська Аравія, ОАЕ і Венесуела.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною