1111
Пошуміли - розійшлись
У Москві пройшла чергова масова акція протесту проти результатів виборів до Державної думи Російської федерації. Вона була більш масовою, ніж мітинг на Болотяній площі 10 грудня. Однак на цих зборах намітився серйозний розкол серед опозиціонерів. Тим часом, російська влада теж не сидить склавши руки, а активно готується до березневих президентських виборів.
Просвистіли перемогу
Кількість присутніх 24 грудня на проспекті Сахарова в Москві точно не відома. Як і у випадку з мітингом на Болотяній площі. Головне управління внутрішніх справ Москви запевняє, що протестувальників було близько 30 тисяч осіб, в той час, як опозиціонери говорять про набагато більші показники: від 70 до 130 тисяч осіб. У будь-якому випадку, на думку всіх спостерігачів, за кількістю людей мітинг перевершував аналогічне зібрання противників нинішньої російської влади на Болотяній площі. Однак на відміну від того мітингу, на цьому остаточно стало зрозуміло, наскільки строкатий склад у нинішньої опозиції в Росії. Так, ще на підготовчому етапі акції протесту між опозиціонерами розгорівся скандал.
Спочатку LifeNews опублікувала запис розмов політика Бориса Нємцова, в яких той вельми критично з вживанням обсценної лексики характеризував своїх "соратників по боротьбі". Найм'якіша характеристика дісталася захисниці Хімкінського лісу Євгенії Чириковій. "Вона канючить у мене гроші", "Ідіотка", - гарячкував Нємцов. Інших соратників у боротьбі за чесні вибори він щадив менше. А людей, що прийшли на Болотну площу, і зовсім обізвав "хом'яками" і пінгвінами. У результаті Нємцову довелося вибачатися перед товаришами. "Я прошу вибачення у Жені Чирикової, Божени Ринської і всіх, хто був зачеплений і ображений в моїх особистих телефонних розмовах. Я вважаю, що я вчинив неправильно. Треба стримувати свої емоції, стежити за кожним словом навіть коли ти говориш з близькими і друзями по телефону", - виправдовувався він у своєму блозі. Та ж Чирикова Нємцова пробачила. "ПШіЗ (Партія шахраїв і злодіїв - ред.) нас всіляко намагається відволікти від боротьби з ПШіЗ. Не будемо піддаватися! Всі дружно прийдемо на мітинг 24!", - написала вона у своєму Twitter. Але пристрасті продовжували загострюватися.
Так, дуже жорстка полеміка виникла тоді, коли почали обговорювати кандидатури лідерів опозиціонерів, які будуть виступати на мітингу. Тут проявився розкол між різними групами противників нинішньої російської влади. У першу чергу, "дісталося" націоналістам. Їм вдалося "протягти" на сцену не найпопулярніших зі своїх лідерів - Володимира Тора і Костянтина Крилова, хоча раніше велику кількість голосів набрав і інший відомий серед російських "правих" політик - Максим Марцинкевич, відомий під прізвиськом "Тесак". За Марцинкевича на сайті організаторів мітингу, де обговорювалися кандидатури для виступів, проголосувало понад 19 500 людей. Зате зі сцени до присутніх звернулася телеведуча Ксенія Собчак, кандидатура якої і не обговорювалася, а також колишній міністр фінансів РФ Олексій Кудрін.
Незважаючи на те, що на мітингу панувала дружня атмосфера, практично всі доповідачі були обсвистані мітингувальниками. І якщо у випадку з Кудріним і Собчак така поведінка була закономірною - все-таки ці двоє почасти уособлюють нинішню російську еліту - як політичну, так і економічну, - то у випадку з іншими свідчила не тільки про неприйняття частини мітингувальників, а й про те, що їхні товариші по боротьбі з інших політичних таборів не такі вже щирі у своєму бажанні спільно домагатися чесних виборів. Так, журналіст Олег Кашин у своєму блозі описує, що того ж Тора освистували організовано. "Організатори роздавали свистки і свистіли самі", - відзначає журналіст. Таким чином, мітинг засвідчив роз'єднаність російської опозиції. І якщо Едуард Лимонов з соратниками, який відколовся раніше, був у своєму протистоянні і владі, і лідерам "системної опозиції" в меншості, то тепер його "табір" може поповниться й іншими учасниками мітингу. Ті ж російські націоналісти після зборів на проспекті Сахарова задумалися про свій власний шлях боротьби. У підсумку, мітинг підтвердив сумно відомий факт - опозиція не монолітна. І чим ближче до березневих президентських виборів, тим вона більш роз'єднана. Опозиціонери навіть відмовляються від цінних союзників і посередників в переговорах з Кремлем - від того ж Кудріна. А от влада, навпаки, згуртовує ряди і посилюється напередодні весни 2012 року.
А вранці вони прокинулися
Після мітингу на Болотній площі 10 грудня російська влада зробила для себе висновки. Не дуже вдале спілкування прем'єр-міністра РФ Володимира Путіна з народом не тільки служило демонстрацією сили, але й відволікало увагу від перестановок, започаткованих у владі. Так, 15 грудня свого поста позбувся глава Адміністрації президента РФ Сергій Наришкін. Офіційна причина - отримання депутатського мандата у Державній думі і перехід туди на роботу. Його замінив той, кого називають "сірим кардиналом" у Кремлі - Владислав Сурков: молодий політик, який вже зарекомендував себе. Саме Суркову належить ідея створення численних прокремлівських молодіжних рухів. Саме Суркова опозиціонери називають одним з тих, хто "робить політику" у сучасній Росії. За своїм антирейтингом і негативним іміджем Сурков не те що може зрівнятися, а обганяє тандем Путіна і Медведєва. Однак після призначення Суркова тимчасово виконуючим обов'язки глави АП не відбулося традиційне прибирання приставки "т.в.о.". Незважаючи на те, що молодий політик добре освічений, хитрий і досить вправний, його вирішено було залишити "замом". Адміністрацію президента очолив один із вірних соратників Путіна, людина, яку відносять до "яструбів" в оточенні прем'єра, - колишній міністр оборони, перший віце-прем'єр-міністр Сергій Іванов, відомий, як досить жорсткий політик. Іванов навряд чи намагатиметься впливати на опозиціонерів і їх підтримку за допомогою мас-медіа - один з улюблених прийомів Суркова. Іванов, який має за плечима службу в Комітеті державної безпеки СРСР, Службі зовнішньої розвідки РФ і Федеральній службі безпеки навряд чи буде крізь пальці дивитися на ті процеси, які зараз відбуваються в Росії. Його призначення 22 грудня в переддень організації мітингу на проспекті Сахарова пройшло непоміченим опозиціонерами. Хоча до цього мітингу стали з'являтися панічні повідомлення в ЗМІ про те, що на відміну від мітингів 10 грудня, влада розглядає варіант силового втручання. Тим не менше, не слід вважати, що Іванов звик діяти виключно грубо. Все-таки ця людина понад 10 років очолювала Департамент аналізу, прогнозу і стратегічного планування ФСБ.
Між тим, "слабка ланка" в правлячому тандемі - президент РФ Дмитро Медведєв 22 грудня в посланні до Федеральних зборів Росії пообіцяв низку змін. Так, до Росії повернуться вибори губернаторів. Крім того: буде зменшено кількість підписів, необхідних самовисуванцям для участі у виборах президента Росії, до 300 тисяч, а для кандидатів від непарламентських партій - до 100 тисяч, буде спрощена процедура реєстрації політичних партій, змінять порядок формування центральної та регіональних ЦВК, буде скасовано збір підписів для участі у виборах до Держдуми і до регіональних законодавчих зборів. Проте ці нововведення набудуть чинності не відразу. Та й процедури, пов'язані з виборами, будуть залишатися досить заплутаними. Цікаво, що серед усього іншого Медведєв згадав і "децентралізацію влади". Виходить, вертикаль, яка настільки тяжко і довго створювалася Путіним, має бути зруйнована? Проте Медведєв обіцяє проведення децентралізації протягом "декількох років", в той час, як його повноваження закінчуються навесні 2012 року.
Між тим, Путіна почали посилено готувати до виборів. 17 грудня Медведєв заявив: "Я вважаю за необхідне, щоб керівництво "Єдиної Росії" і лідери "Єдиної Росії", лідери партійних списків на виборах були членами партії "Єдина Росія" - всі без винятку". Цікаво, що ні сам Медведєв, ні Путін членами партії не є. Та й на телемості з Путіним було присутнє керівництво нового політичного проекту - "Народний фронт". Таким чином, російського прем'єра, очевидно, намагаються дистанціюватися від "єдиноросів", які втрачають популярність. Також цікаво, що 19 грудня Ленінський суд міста Воронежа задовольнив позов Обласного Управління Мін'юсту РФ і ліквідував воронезьке регіональне відділення Міжрегіональної громадської організації сприяння розвитку суверенної демократії "Наші". "Наші", або як їх називають супротивники - "нашисти" заслужили собі славу таких собі російських "хунвейбінів". Провальні мітинги підтримки "Єдиної Росії" в грудні цього року, а також скандали, пов'язані з керівництвом "Наших", очевидно, змусили Кремль переглянути політику відносно молодіжних рухів. "Наших", які розгубили популярність, незважаючи на виділені чималі кошти на їх утримання, виявилися неефективними і навіть зганьбили "єдиноросів", тепер будуть потихеньку згортати.
Поки ж російська влада щосили робить висновки з того, що сталося, опозиціонери погрожують новим мітингом - але вже безпосередньо перед виборами. А результати зборів на Болотяній площі та проспекті Сахарова не такі вже й втішні - так, і Росія, і світ побачили, що існує значна кількість людей, незадоволених кремлівською політикою. Але декілька опозиційних лідерів, як і раніше, за ґратами, Держдума нового складу розпочала роботу, перевиборів не буде, та й Путін з Медведєвим пости не залишать.
Борис Рудь
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною