Стає тільки гірше — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Стає тільки гірше

2212
Всупереч обіцянкам влади про подолання кризових явищ в економіці, уповільнення інфляції, українці поки цього не відчувають. Наше видання з'ясувало, витрати на які статті сімейного бюджету зросли за останній рік найбільше.
Під час онлайн-дослідження, проведеного для видання компанією iVOX Ukraine, респонденти відповіли на запитання: "Витрати на які із зазначених нижче статей у вашій сім'ї виросли найбільше за останні 12 місяців (у порівнянні з попереднім роком)?". Як з'ясувалося, найбільше, на думку українців, виросли в ціні продукти харчування та напої. З цим твердженням погодилися сумарно 72,4% респондентів.
Як не дивно, в Києві кількість респондентів, які ствердно відповіли на це питання, склала 78,4%. Більший показник зафіксований тільки в північній частині країни - 79,8%. По інших регіонах показники більш рівні. Так, у центральній частині України найбільш "сприятливий" показник склав 64,7%, а в східній - 71,9%.
Як і слід було очікувати, подорожчання продуктів харчування та напоїв чинить менший вплив на більші бюджети. Але даний ефект чітко фіксується навіть у групі респондентів, які можуть дозволити собі будь-які покупки (24,3%), і серед тих, хто може купити квартиру (57,4%). Зазначимо лише, що в менш заможних домогосподарствах цей показник перевищує позначку 80%.
Другими за швидкістю приросту стали витрати на утримання житла. Загалом за всіма групами доходів цей показник виріс у 46% опитаних. Примітно, що найбільш чутливими в цій групі витрат виявилися найбільш заможні домогосподарства. Так, серед тих, хто може дозволити собі все, зростання витрат на житло відзначили 67,1% респондентів, випередивши навіть ті домогосподарства, які насилу викроюють кошти на їжу, - 60,6%. Найменше помітні дані витрати для тих, хто може купити авто, але на квартиру вже не нашкребе - 23,9%.
Зростання тарифів найбільш помітне респондентам, які проживають у центральних областях України (52,8%) і Києві (47,7%). Приблизно на одному рівні розташувалися показники опитаних у західних, північних та східних областях - 44,6%, 44% і 43,6% відповідно.
На третьому місці за темпами зростання витрат розташувалися одяг і взуття. Збільшення сімейних асигнувань на їх купівлю сумарно констатують 34% опитаних. І знову найбільше відчули негативні тенденції у ціновій політиці імпортерів і виробників не найбідніші наші співвітчизники. Цього разу серед них зафіксований найвищий показник по всіх групах респондентів в залежності від доходу - 42,7%. Це навіть вище, ніж показник тієї групи, яка насилу збирає гроші на їжу.
На рідкість однакові показники у так званого середнього класу і нижній його частині. Серед тих, хто може купити одяг, їжу та побутову техніку, але у них не вистачить грошей на автомобіль, - 34,4%, серед тих, хто може дозволити витрати на їжу й одяг - 34,1%, серед тих, хто не завжди може дозволити собі придбання одягу - 34,8.
За географічною ознакою лідирують центральні та західні області - 38,8% і 38,5%. За ними йдуть східні і Київ - 35,6% і 31,8%. Причому найбільш помітне подорожчання одягу і взуття в невеликих містечках з населенням від 50 до 100 тис. жителів, де цей показник досягає 42,6%.
На четвертій сходинці розташувалися витрати домогосподарств на транспорт (громадський і особистий). Сумарно зростання витрат на цю статтю констатують 27,8% респондентів по всій Україні, що не дивно, враховуючи, наскільки багатим на події цей рік видався для паливного ринку.
Судячи з показників груп залежно від рівня доходів, найбільше пересуваються на автомобілі саме ті, хто може купити авто, а на квартиру їм уже не вистачить, оскільки тут зафіксовано максимальний показник - 43,4%. Слідом за ними - описаний вище середній клас з показниками 25,5%, 26,9% і 28,4% відповідно. Що характерно, чутливість в даному питанні збільшується зі зростанням доходів респондентів. Лише в останній, найбільш заможній групі зафіксований найнижчий показник.
Менш цікаві результати залежно від географії. Найбільш крайні показники зафіксовані на півночі - 34,4%, і в центрі - 18,1%. Всі інші області виглядають більш-менш однорідно: 31,7% на сході і 27,7% - в Києві.
Замикає п'ятірку статей витрат, які найбільше подорожчали, "догляд за дітьми" з показником 21%. Найбільше відзначають подорожчання товарів в даній категорії ті респонденти, у яких не завжди вистачає коштів на одяг, - 27,7%, а також жителі міст з населенням від 100 до 500 тис. осіб - 24,9%. Причому найгірше справи йдуть на сході (22,4%), в центрі (22,2%), на заході (21,9%) і в Києві (21,5 %).
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас