Олігархи підтримали ринок M&A — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Олігархи підтримали ринок M&A

649
Сукупний обсяг угод M&A в світі в четвертому кварталі 2011 р. скоротився на 18%, порівняно з четвертим кварталом минулого року. Про це йдеться в огляді ринку угод злиття і поглинання компанії Ernst & Young. Згідно з підрахунками аналітиків, середня вартість угод M&A за останні три місяці цього року в світі знизилася на 25%, досягнувши свого мінімуму за період з першого кварталу 2010 р. Однією з причин спаду активності на ринку M&A є боргова криза в зоні євро. За даними експертів, у країнах Західної Європи кількість угод скоротилася на 18%, а їх вартість - на 22%.
В Україні ситуація на ринку злиттів і поглинань відображає світові тенденції. За даними керуючого директора, голови департаменту інвестиційно-банківських послуг компанії Concorde Capital Віталія Струкова, в 2011 р. обсяг українського ринку M&A перевищив $5 млрд. і залишився на рівні минулого року. "Якщо б у другій половині 2011 р. була сприятлива ситуація на глобальних фондових ринках і українські компанії здійснили б заплановані IPO, то ринок міг би бути на $1 млрд. більшим", - сказав він.
Не враховуючи великих угод, таких як приватизація "Укртелекому", а також придбання DF Group Дмитра Фірташа двох великих хімічних компаній "Азот" (у Черкасах і Сіверськодонецьку), найбільша кількість угод спостерігалася у фінансовому секторі (на загальну суму близько $200 млн .), машинобудуванні ($185 млн.), сільському господарстві ($120 млн.), повідомив "і" менеджер департаменту корпоративних фінансів Ernst & Young Олександр Романишин. За його даними, в 2011 р. на українському ринку M&A домінували стратегічні інвестори з України, частка яких склала 60%. Інвестори з Росії та США отримали по 12% українського ринку злиттів і поглинань.
Великі українські бізнесмени вкладали гроші не тільки в активи, розташовані на території України. У 2011 р. вони здійснили кілька великих угод і за межами країни. Зокрема, компанія "Кернел Груп" Андрія Веревського купила 100% акцій російської компанії "Русские масла" за $60 млн. Структура Ігоря Коломойського Mansvell Enterprises (Кіпр) придбала 70% авіакомпанії Cimber Sterling (Данія). Сума операції склала $32 млн. Smartora Trading Ltd Дмитра Фірташа стала власником 38% акцій титанової компанії Tifast Srl (Сан-Лібераті, Італія). На українському ринку злиттів і поглинань були і "непрофільні" угоди. Так, за словами пана Романишина, однією з найбільш несподіваних угод стала купівля контрольного пакету української клініки "ІСІДА" фондом прямих інвестицій Advent International.
За рахунок вкладення фінансових ресурсів в іноземні активи і купівлі "непрофільних" компаній інвестори намагаються диверсифікувати ризики на випадок настання другої хвилі фінансово-економічної кризи. За спостереженнями пана Романишина, найбільший інтерес у інвесторів викликають підприємства аграрного сектора, роздрібної торгівлі, а також компанії, які займаються виробництвом продуктів харчування (кондитерська група, дитяче харчування, напівфабрикати, ковбасні вироби). "Якщо такі компанії купують інвестиційні фонди, вони, як правило, розраховують відбити гроші за чотири-шість років і примножувати вкладений капітал в 2-2,5 рази", - пояснює він мотивацію інвесторів. Однак потенційні покупці поки що зайняли вичікувальну позицію. Інвестори чекають поліпшення макроекономічної ситуації в світі в цілому і в Україні зокрема, а також розширення асортименту акцій, в які можна інвестувати.
Не випадково багато українських компаній, які розраховували збільшити капітал за рахунок первинного розміщення акцій на біржі, вирішили почекати поліпшення економічної кон'юнктури, а також настрою інвесторів. "Сьогодні багато компаній відклали свої IPO - Interfoam, Ukrlandfarming, "Лотуре-Агро", ViOil, Valinor. І це тільки деякі з них", - говорить Олександр Романишин. Є ймовірність того, що розміщення цих компаній відбудуться в наступному році. За словами експерта, в 2012 р. очікується продаж АТБ та "Нової лінії".
Згідно з прогнозом Віталія Струкова, в 2012 р. обсяг українського ринку M&A залишиться на тому ж рівні - $5-6 млрд. На його думку, найбільшу кількість угод злиття і поглинання слід очікувати в аграрному та нафтогазовому секторах, а також в енергетиці. "Можуть бути великі угоди за участю російських інвесторів, що фінансуються російськими банками", - вважає експерт.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас