Якщо РФ не знизить ціну на газ, Кабміну доведеться або в 1,5 рази підвищити тарифи, або ввімкнути друкарський верстат


Якщо РФ не знизить ціну на газ, Кабміну доведеться або в 1,5 рази підвищити тарифи, або ввімкнути друкарський верстат

Якщо домовитися з Росією щодо газу все-таки не вийде (або національні інтереси остаточно не здадуть), вже через місяць-два українській владі доведеться робити дуже непростий вибір, шукаючи джерела фінансування дефіциту.

Тому, можливо, і не варто дуже пильно вчитуватися в статті прийнятого бюджету на 2012 рік, оскільки міністр фінансів вже заявив про намір переглянути бюджет вже через два місяці "в зв'язку з переглядом ціни на газ".

Причому ціна на газ, мабуть, буде переглядатися в будь-якому випадку.

Перший - якщо росіяни таки підуть на серйозні поступки щодо ціни газопостачань, у що на прийнятних для Києва умовах, як і колись, не віриться.

Другий випадок - якщо Україні таки доведеться в недалекому майбутньому йти на уклін до МВФ, пише Юрій Сколотяний у статті для ZN.UA.

Але відновлення фінансування МВФ можливо лише за умови підвищення газових тарифів для населення. Причому вже більше, ніж у півтора рази, які спочатку були передбачені в 2011 році домовленостями з Фондом (див. № 8 від 4.02.2011). Адже вже цього року дефіцит "Нафтогазу", судячи з усього, складе не менше 25 млрд. грн. А в наступному (при ціні $416 і збереженні діючих тарифів для населення) "діра" складе аж ніяк не менше 25-30 млрд. грн. "Тому закладених в бюджет 2012 12 млрд. грн. на капіталізацію НАКу ніяк не вистачить, щоб звести кінці з кінцями в його фінансах. Та й прогноз дефіциту держфінансів 2,5% ВВП при такому розкладі теж, ну, ніяк не клеїться", - пише Сколотяний.

Однак різке підвищення тарифів в рік виборів означатиме вирок не тільки міністру фінансів, але і всьому чинному уряду (про це раніше говорив глава НБУ Сергій Арбузов).

Альтернатива - емісійне фінансування дефіциту ("друкування" грошей) - це інфляція і девальвація з усіма можливими наслідками. І це вже буде вирок не тільки уряду, але і всієї нинішньої влади. (Нагадаємо, в минулому році, за інформацією ZN.UA, Нацбанк проявив твердість позиції і таки зумів відмовити уряду в цьому.)

"Так що в будь-якому випадку, якщо в Кремлі таки не змилуються (або національні інтереси остаточно не здадуть), вже через місяць-два українській владі доведеться робити дуже непростий вибір", - резюмує автор.

Повний текст статті Юрія Сколотяного "Тимчасовий бюджет чи бюджет тимчасових?" читайте у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua