Газові переговори продовжаться 15 січня


Газові переговори продовжаться 15 січня

Росія і Україна продовжать газові переговори 15 січня 2012 р. Про це повідомила прес-служба Міністерства енергетики та вугільної промисловості України за підсумками робочої зустрічі 23 грудня в 2011 р. в Санкт-Петербурзі глави відомства Юрія Бойка і голови правління ВАТ "Газпром" Олексія Міллера. "Під час зустрічі Бойко і Міллер підвели підсумки переговорного процесу в газовій сфері. Сторони відзначили позитивний і конструктивний характер проведених в 2011 р. переговорів і хороші перспективи наступного раунду переговорів, який відбудеться 15 січня 2012 р.", - сказано в повідомленні.

Нагадаємо, напередодні Міллер заявив, що "новорічних подарунків" для України не буде. Підписання додаткової угоди по газу можливо, швидше за все, в 2012 р. Він також зазначив, що переговори з українською стороною йшли протягом останніх місяців практично кожен день. "Залишилися ще принципово відкриті питання, про які знає українська сторона. Будемо сподіватися на досягнення взаємовигідного рішення", - сказав він.

20 грудня в Москві відбулися переговори на рівні президентів і прем'єр-міністрів країн. Очікувалося, що сторони домовляться про знижку для України, проте Віктор Янукович і Микола Азаров повернулися з Москви ні з чим.

21 грудня під час підсумкової прес-конференції Янукович заявив, що сьогодні для України ціна газу становить 415 дол./1000 куб. м з урахуванням знижки на газ в 100 дол. "Ціна на газ в Україні 515 дол., а з урахуванням Харківської знижки 415 дол. ... Україна не може платити більше ніж 250 дол. Ми хочемо, щоб був створений газотранспортний консорціум і ми б розділили відповідальність за роботу газотранспортної системи (ГТС) між Україною, Росією і Європою. Природно ми ведемо переговори про модернізацію, про збереження обсягів прокачування газу і з можливістю збільшення обсягів прокачування, бо з закриттям АЕС (у Європі) обсяги споживання газу будуть рости", - сказав Янукович.

Перед цим голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді (ВР) Олександр Єфремов повідомив, що Україна не може погодитися на низку вимог РФ в газових переговорах. "Переговори тривають, вони йдуть в досить жорсткій атмосфері, і є питання, на які наша сторона піти не може", - зазначив він.

Більш того, увечері 21 грудня Азаров зібрав уряд на позачергове засідання з метою розгляду проекту держбюджету на 2012 р. У результаті Кабмін затвердив проект документа з прогнозованою ціною газу в 416 дол. за тисячу кубометрів. До цього уряд деякий час затягував розгляд держбюджету у ВР, оскільки сподівався, що ціну вдасться знизити до 250 дол. за тисячу кубометрів. Однак було сказано, що у разі подальших успішних переговорів про зниження цін на газ для України, ВР може переглянути держбюджет на наступний рік пізніше.

Джерела агентства Reuters в українському уряді вчора відзначили, що вартість російського газу для України вже в січні 2012 р. може підвищитися до 485 дол. за тисячу кубометрів.

Сьогодні Азаров зазначив, що бажання російської сторони зберегти наявну у газових контрактах з Україною перевагу є основною перешкодою для завершення газових переговорів. Проте прем'єр переконаний, що цей договір між Україною і Росією щодо імпорту природного газу з Росії рано чи пізно буде переглянутий.

"Особливістю наших переговорів з Росією є те, що ми хочемо переглянути чинний договір, який тут буде діяти ще 8 років, якщо ми не досягнемо його перегляду. Він виписаний так, що Україна практично не має ніяких прав. І, природно, у керівництва Росії з'являються спокуси зберегти в тій чи іншій мірі свою перевагу. Це бажання зберегти перевагу і є основною перешкодою для завершення переговорів", - заявив Азаров.

Зазначимо, вчора Юрій Бойко заявив, що Україна має намір до 2012 р. знизити споживання газу до 44-46 млрд кубометрів з 54 млрд 2011 р. "Якщо ще недавно споживання Україною газу було на рівні 64 млрд кубометрів, то в цьому році воно впало до 54 млрд. Наступного року плануємо зменшити обсяги споживання ще на 8-10 млрд", - сказав Бойко. При цьому він додав, що при виконанні цих планів обсяг власного видобутку та імпорту газу сумарно перевищать потреби країни.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Росія не раз підкреслювала, що перегляд контрактів можливий лише при злиття "Нафтогазу" з "Газпромом", що, на думку експертів, призведе до встановлення контролю над українською компанією і ГТС.

"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua