814
Безапеляційний суд
— Кримінал
Розгляд апеляції щодо "газової" справи знову привернув увагу до долі Юлії Тимошенко. Однак можливим надіям оптимістів судилось швидко розвіятися: судові реалії призвели до відмови захисту від участі в процесі, та й сам він - надовго не затягнувся.
Швидка справа
Після того як провалилося декілька спроб декриміналізувати профільну для "газової" справи статтю 365 КК через парламент головною надією на зручний вихід з незручної ситуації стала апеляція. Можливий перегляд рішення Печерського суду спростив би майбутнє опозиції і цілком влаштував би Захід, який продовжує наполягати на допуску Юлії Володимирівни до виборів. Свою лепту в привернення уваги до подій вніс і правлячий табір, представники якого неодноразово запевняли: вирішити долю екс-прем'єра може суд і тільки суд.
Проте у прихильників колишньої глави уряду обставини такого потенційного рішення викликали стурбованість ще до старту засідань Київського апеляційного суду. Перший серйозний привід для обурення захисникам Юлії Тимошенко дала заміна складу колегії суддів незадовго до початку засідань. Взаємодія зі служителями апеляційної феміди у захисту і справді не склалася - його клопотання регулярно відхилялися і під час попередніх слухань, і під час основного процесу. Неодноразові спроби відвести або всю колегію, або головуючу суддю Олену Ситайло (у тому числі - і за публічне зачитування медичного висновку про стан здоров'я екс-прем'єра) залишалися без відповіді. Домогтися звільнення Тимошенко (яку, тим часом, встигли заарештувати повторно прямо в камері) не вдалося так само, як і припинення процесу до тих пір, поки підсудна зможе з'являтися на засіданнях. Побачити Юлію Тимошенко в залі суду не можна було навіть тоді, коли 20 грудня колегія зайнялася розглядом скарги по суті: захист наполягав на тому, що Юлія Володимирівна не може триматися на ногах, суд же зачитував довідки про відсутність принципових перешкод для участі в засіданнях...
Однак незабаром розгляд апеляції без її ініціатора з дещо дивної особливості процесу перетворився на усвідомлену позицію і самої Юлії Тимошенко, і її адвокатів. Двадцять першого грудня захист програв інше оскарження - законності повторного арешту колишньої глави уряду, що знаходиться в СІЗО, рішення про який було прийнято Шевченківським райсудом столиці 8 грудня. Свіжий вердикт зі "старим" змістом нардеп Сергій Власенко сходу назвав "ганебним для України". А 22 грудня через пресу було поширено текст "тематичної" заяви Юлії Тимошенко. "Спостерігаючи з-за ґрат Лук'янівського СІЗО за спектаклем жаху, безглуздя та абсурду, на який перетворився судовий процес, пов'язаний з моїм ім'ям, я прийняла рішення: відмовитися від будь-якої участі в цьому ганебному процесі та від подання касації на рішення судів першої та другої інстанцій", - вирішила екс-прем'єр, посилаючись і на провал нової апеляції, і на умовну кампанію "Покажи всім камеру Тимошенко", що розгорнулася у пресі з легкої руки правоохоронців, які захищають честь "СІЗО-мундира".
Незважаючи на те, що солідарність з рішенням Юлії Тимошенко продемонстрували і всі її прихильники: від адвокатів до мітингувальників, які наступного дня не стали пікетувати Апеляційний суд, "продовженню бенкету" це анітрохи не завадило. Втім, відкладати "газову" справу в довгий ящик очолювана Оленою Ситайло колегія не стала. Уже 23 грудня, після короткочасних дебатів, під час яких звинуваченням було нікому опонувати, суд вирушив до нарадчої кімнати. Довго він там не залишався - менш ніж через годину стало відомо, що вердикт Родіона Кірєєва залишається в силі. "Вирок Печерського районного суду щодо засудженої Тимошенко залишити без змін", - вирішили в Апеляційному суді. Залишили в силі і окремі постанови Печерського суду, які хотів заперечити захист. Другий раунд "газової" справи завершився.
Страсбург всьому голова?
Те, що розгляд апеляції "газової" справи надовго не затягнеться, оточення екс-прем'єра допускало і раніше. "Поки вони слухають справу досить швидко, слухають її в режимі сьогодні на завтра з невеликими перервами на День судді. Тому я не вважаю, що вони будуть затягувати. Вони будуть робити спробу все прискорювати", - зазначав Сергій Власенко ще 20 грудня. Помітно і те, що рішення апеляційного суду було прийнято вже після того, як у Києві пройшов непростий саміт Україна-ЄС. Як відомо, 19 грудня було оголошено, що переговори щодо Угоди про асоціацію підійшли до завершення. І все ж навіть парафування документа відклали на деякий час, а легке і безболісне підписання (не кажучи вже про ратифікацію парламентами всіх країн-членів Євросоюзу) Києву не поспішають обіцяти. І навряд чи звістка про те, що Юлія Тимошенко залишиться за ґратами, допоможе Європі пом'якшитися...
Однак прихильники колишнього прем'єра продовжують сподіватися на Європу. Точніше, в першу чергу, на один конкретний інститут - Європейський суд з прав людини. "Я не буду в них шукати правди, бо там її немає. Якщо хочуть, нехай грають у своє кривосуддя, демонструючи всьому світові свою аморальність і підступність. Вірю, що Європейський суд з прав людини дасть оцінку абсурду і злочину, який українська влада називає судом", - йшлося у вже цитованій вище заяві Тимошенко про відмову від касації. Безпідставними надії на Страсбург назвати не можна. Двадцятого грудня стало відомо, що ще 14 числа ЄСПЛ прийняв рішення невідкладно (а інакше процедура могла зайняти роки) розглянути першу зі скарг - на незаконне затримання та ненадання медичної допомоги - недавно засудженої. Від держави України вже чекають відповіді на шість питань по суті скарги - і дати відповіді на них потрібно буде до 22 березня 2012 року. Тим часом, захист Юлії Володимирівни запланував відправляти до Франції ще одну претензію - на повторний арешт з 8 грудня.
Завзяття адвокатів у їхніх опонентів схвалення не викликає. "Наскільки я знаю, необхідно пройти всі інстанції в державі (перед тим, як подавати скаргу до Страсбурга, - "Подробности"). Це буде вже справа Європейського суду, чи прийме він до розгляду", - зазначила 23 грудня прокурор Лілія Фролова. Однак слід зазначити, що поки про оскарження вироку мова і не йде: перші скарги стосуються саме обставин арешту Тимошенко та умов її ув’язнення, за якими і підозрюють порушення прав людини. Але і з скаргою на семирічний вирок "бютівці" 23 грудня теж вирішили не затягувати. І при цьому продовжують сподіватися, що їм вдасться обійти стадію касації у вищому спеціалізованому суді.
Власне кажучи, основна задача ЄСПЛ полягає в спостереженні за неухильним дотриманням Європейської конвенції про захист прав людини. Тобто, він не є судом "найвищої інстанції" відносно національних судових систем, і не може безпосередньо скасовувати вироки за них. Зате визначити порушення горезвісних прав або основних свобод людини і зажадати від держави-винуватця солідної компенсації для потерпілого (а разом з цим - серйозно вплинути на сприйняття даної справи) Європейський суд може. Ось тільки слід враховувати, що Україна регулярно потрапляє в антирейтинг ЄСПЛ - і за кількістю претензій, і завдяки "звичці" затягувати з виконанням рішення суду...
Можливий вердикт Страсбурга на користь Юлії Тимошенко додасть ще більшої гостроти, в першу чергу, оцінці особливостей української юстиції Заходом. Але наскільки дієво він може позначитися на долі Юлії Тимошенко? Не слід забувати про те, що "газова" справа в "обоймі" правоохоронців не єдина. У Генпрокуратурі планують незабаром згадати про дещо забуті "швидкі допомоги" і "кіотські гроші". Крім того, завдяки свіжому рішенню апеляційного суду Юлія Тимошенко залишається засудженою злочинницею в очах правосуддя. І тепер знову мало що заважає "оновленню" термінів давності по довгому ряду ЄЕСУ-претензій СБУ та податківців. А, значить, найближчим часом колишнього прем'єра навряд чи чекає краще майбутнє.
Ксенія Сокульська
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною