Фінансові перспективи — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Фінансові перспективи

Валюта
3110
Видання вирішило з'ясувати, що буде з фінансами українців в наступному році.
Валютні побоювання
Цей рік запам'ятається українцям коливаннями курсу євро. Ще влітку європейську валюту можна було обміняти за курсом 11,7-11,8 грн за євро, а восени вона різко пішла на спад. Євро, що дешевшав протягом місяця, на цих вихідних впав до мінімуму за останній рік - середній курс купівлі в обмінниках був 10,38 грн/євро, продажу - 10,55 грн/євро. Долар, навпаки, подорожчав на 3 копійки (8,02-8,05 грн/долар).
Однак, за прогнозами експертів, до кінця року курс євро і долара навряд чи буде серйозно коливатися, так як у зв'язку з різдвяними святами економічна активність в Європі і США призупиниться. Довгострокові прогнози дати дуже важко: адже зараз на курс євро більше впливає політика, а не економічні фактори.
Частина експертів вважає, що нижче 10,5 грн євро не впаде. Інші вважають, що євро в наступному році може опуститися до позначки 9,5 грн. Проте, серйозних побоювань щодо краху європейської валюти в аналітиків немає. У локомотивів Єврозони - Франції та Німеччини, - поки все ще сильна економіка, а в ЄС налаштовані на рішучу боротьбу з кризою. Це означає, що європейські політики все ж таки знайдуть компроміс, і курс євро вже до літа повернеться на колишні позиції до - 1,35 і більше за долар (10,8-11 грн/євро).
Що ж стосується гривні, то в найближчі три місяці, на думку банкірів, вона буде стабільною, а подальший її курс буде залежати від ціни на російський газ і від того, чи отримає Україна транш МВФ. Учасники ринку не виключають, що при дорогому газі гривня може впасти до 9-10 грн за долар. Однак це навряд чи відбудеться в першому півріччі 2012. Швидше за все, українські чиновники докладуть масу зусиль, щоб втримати нацвалюту до осінніх виборів.
Життя в борг
Українські банки навряд чи порадують своїх клієнтів в 2012 році. Вже з середини осені вони почали збільшувати відсотки за кредитами. Так, наприклад, ще на початку осені банки пропонували іпотечне кредитування під 16-17% річних (мова йде про "вторинку" строком на 15 років). А на кінець грудня середня реальна ставка за іпотечними кредитами на "вторинку" строком на 15 років склала 19,84% річних. Кредити строком на 10 років додали в ціні в середньому 0,36 п.п., подорожчавши до 20,18% річних. Учасники ринку говорять, що фінансові установи продовжуватимуть як мінімум до весни збільшувати відсоткові ставки на іпотечне кредитування.
А от кредити на придбання нерухомості на первинному ринку за підсумками цього року, навпаки, подешевшали. Так, найбільше знизилася середня реальна ставка за позиками терміном на 20 років - на 1,76 п.п., до 17,52% річних. Кредити на "первинку" строком на 10 років подешевшали на 0,22 п.п., до 18,87% річних. У цьому сегменті можна чекати в 2012 році незначного зниження на 0,1-0,3%. Однак, це буде стосуватися більшою мірою банків, які кредитували забудовників.
Слід очікувати зростання кредитів і на придбання авто. Зараз середні реальні ставки за кредитами на нові машини б'ють рекорди зростання: за місяць їм вдалося "наростити" більше відсоткового пункту. Так, місяць тому кредити на нові іномарки, в залежності від терміну, обходилися позичальникам у середньому в 13,75% -16,05% річних, а на початок грудня-2011 середні реальні ставки вже перебувають в діапазоні 14,75% -17, 52% річних. Аналогічна ситуація в сегменті споживчого кредитування. Там банки теж підвищують відсоткові ставки.
У плюсі
Втім, є й хороші новини. Фінустанови почали збільшувати ставки за гривневими депозитами. За два останні місяці ставки за гривневими внесками строком на рік перетнули позначку 15% річних і поступово підбираються до рівня 16%, середня прибутковість внесків без права поповнення та зняття коштів на кінець грудня цього року склала 16% річних. А деякі банки зараз пропонують клієнтам 26% річних. Правда, поки це стосується вкладників-мільйонерів, які відкрили депозит на суму, що перевищує мільйон гривень.
Ростуть, хоча і не такими темпами, ставки за депозитами у доларах і євро. Так, за даними компанії "Простобанк Консалтинг", середня ринкова прибутковість доларових внесків у середньому по ринку за останній місяць зросла на 0,22-0,44 відсоткового пункту. А за два місяці ставки за ними у середньому по ринку збільшилися на 0,35-0,70 відсоткового пункту, або на 5% -20% від свого початкового значення. У підсумку, станом на 19.12.2011 "середньоринковий" неуніверсальний внесок у доларах терміном три місяці принесе вкладникові 5,85% -6,02% річних, а такий же депозит терміном один рік - 6,87% -7,26% річних. Прибутковість універсальних, з правом поповнення і часткового зняття, депозитів складає в середньому 3,28% -3,52% річних.
Що стосується депозитів у євро, то вони за два місяці "подорожчали" на 0,6-1,1 відсоткового пункту. Станом на 19.12.2011 в середньому по ринку тримісячний неуніверсальний депозит у євро принесе вкладникові 4,4% -4,8% річних, а такий же внесок терміном на рік - 5,3% -5,7% річних.
Світлана Єрьоміна
За матеріалами:
Главред
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас