Ъ: Курс взято на переоблік — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ъ: Курс взято на переоблік

Валюта
1311
Найбільш чутливий для населення та бізнесу індикатор фінансового ринку - курс гривні - в році, що минає, показав дивовижну стабільність, майже не відхиляючись від рівня 8 грн/$. Експерти пояснюють це політичними причинами, оскільки з точки зору інтересів експортерів і ситуації в сусідніх країнах девальвація була б логічною. Банкіри впевнені в тому, що НБУ вистачить резервів тримати курс гривні на нинішньому рівні мінімум до квітня, після чого доцільно переходити до режиму більш гнучкого курсу.
Протягом 2011 року значного відхилення курсу гривні від закладеного в держбюджеті 7,95 грн/$ не відбулося. Офіційний показник, що розраховується щодня НБУ, коливався в межах 7,935-7,990 грн/$. Реальний ринковий курс пережив трохи більше ралі: стрибки валютного індикатора, що показує вартість долара при основних угодах на міжбанку, досягали 7,930 грн/$ у березні і 8,035 грн/$ у жовтні. Банкіри настільки часто підкреслювали, що утримання курсу спричинене політичною доцільністю, тоді як економіці потрібна девальвація, що це визнали навіть в уряді. "Я сказав Арбузову - виставляй курс, який знаєш, але спини його. Не втримаєш гривню - я не втримаю бюджет. Так один за одного і тримаємося", - заявляв прем'єр-міністр Микола Азаров.
З метою стабілізації курсу і зниження інфляції НБУ і Мінфін активно вилучали з ринку вільну ліквідність. Навесні влада регулярно просила банки кредитувати реальний сектор економіки, але банкіри наполегливо ігнорували ці прохання, скуповуючи облігації внутрішньої держпозики і валюту. Тому центробанк змінив нормативи і заблокував понад 4 млрд грн ресурсів банків.
Незважаючи на ці заходи, в серпні почалася чергова атака на курс, яку провокували заяви аналітиків, які очікують ослаблення національної валюти до 12 грн/$. У результаті населення почало знімати гривню з депозитів (тільки у вересні - 2,8 млрд грн), паралельно скуповуючи валюту ($3,59 млрд). Регулятор спробував збити попит, зобов'язавши населення використовувати паспорти при купівлі в банках навіть $1. Але відчутні результати це нововведення, що викликало критику, забезпечило лише до листопада, коли середньодобовий попит на долари впав з $95,6 млн до $62,3 млн. НБУ і Мінфін настільки стиснули ліквідність (в окремі дні залишки на кореспондентських рахунках опускалися нижче 10 млрд грн ), що деякі банки, у тому числі найбільші, почали затримувати платежі, а добові міжбанківські кредити підскочили до 40%. Регулятору довелося послабити нормативи резервування, і в кінці року залишки на коррахунках знову перевищили 20 млрд грн.
Банкіри не очікують зміни тенденції на валютному ринку в 2012 році. "Я є заручником позиції, що гривня буде стабільною в наступному році. Враховуючи те, що експерти грають в соціологію, а не спираються на економічні розрахунки, вони можуть прогнозувати протилежне, - підкреслює член ради НБУ, народний депутат фракції Партії регіонів Василь Горбаль.- У цьому році ми утримали гривню. І з точки зору соціальної стабільності Україна виглядає досить позитивно на тлі європейських країн, де відбуваються заворушення. Зараз ми повинні вирішити питання ціни російського газу, з якого випливає питання працездатності національних підприємств, що забезпечить приплив експортної валюти і стабільність курсу в майбутньому".
Аналітики відзначають, що загрозою курсу також є незавершені переговори про отримання кредиту МВФ. "Якщо щодо нього не буде домовленості, то ризики нестабільності та девальваційного тиску зростуть. А в II півріччі вони збільшаться ще більше", - говорить начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печерицин. Фінансисти попереджають, що підвищений попит на валюту продовжує вимивати резерви НБУ. "Але в найближчий квартал їх вистачить для задоволення поточного попиту", - підкреслив заступник голови правління Сітібанку Владислав Сочинський. Експерти уточнюють, що регулятор не може направити на підтримку курсу всі $32 млрд своїх резервів, оскільки в них враховані кредити МВФ, які треба почати повертати, починаючи вже з 2012 року. "НБУ не може витратити навіть $24 млрд своїх чистих резервів, тому що має обмеження за розміром резервів в рамках договору з МВФ", - пояснив начальник відділу економічних досліджень Ерсте Банку Мар'ян Заблоцький.
Банкіри не відкидають можливості повільної девальвації після квітня у зв'язку із зростанням ділової активності. "Відразу до 9 грн/$ опускати курс не будуть, але девальвувати гривню на 2-3% було б логічно", - упевнений директор казначейства одного з найбільших банків. "Якщо рубль і євро продовжать ослаблення, то для нашої економіки дуже шкідливе утримання гривні на нинішньому рівні", - підтримав колегу казначей великого банку. Закласти в прогноз курсу зовнішні фактори експертам дуже складно. "Адже падають в ціні валюти тих країн, в які ми експортуємо. Дуже можливе загальне погіршення ситуації в світі, що на початку року буде впливати і на нашу економіку. Приплив зовнішніх запозичень зменшився цього року і стане ще меншим в наступному", - підкреслив Мар'ян Заблоцький.
Втім, фінансисти вважають, що регулятор може залишитися непохитним і продовжить тримати курс з невеликими коливаннями плюс-мінус 1% аж до парламентських виборів наприкінці жовтня. Багатообіцяючим інструментом, за допомогою якого НБУ зможе вилучити вільну валюту і утримати баланс попиту та пропозиції, можуть стати валютні ОВДП, запущені Мінфіном в продаж у грудні. Інтерес до них проявляють банки та інвестиційні компанії. "Все залежить від того, як швидко банки розгорнуть свою мережу і запропонують цей продукт населенню, яке цілком буде задоволене прибутковістю в 9% на тлі низької прибутковості валютних депозитів", - зазначив Сочинський.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас