1020
Вчені розвіяли міф про глухоту змій
Експерименти, проведені групою зоологів з датського Університету Орхуса, спростували думку, що змії від природи не мають слуху, а відчувають лише коливання землі.
Причиною виникнення міфу про глухоту змій стала відсутність у цих плазунів вух. Однак змії мають мало не повний аналог людського внутрішнього вуха з його звичайними слуховими кісточками і волосовими клітинами. Але однієї важливої частини слухового апарата у змій немає - барабанної перетинки. Замість цього їх внутрішнє вухо приєднано до щелепної кістки. Щелепа знімає вібрації з поверхні землі і передає їх до внутрішнього вуха - так змії і чують.
Однак залишалося нез'ясованим інше питання: чи відчувають змії своїм вухом коливання повітря, тобто чи чують вони звичайні звуки.
Щоб розібратися в цьому, датські вчені провели експерименти з королівським пітоном. Проблема полягала в тому, що змії не ссавці, їх неможливо натренувати реагувати певним чином на звук. Тому вченим довелося за допомогою електродів зчитувати активність нервових клітин, що з'єднують внутрішнє вухо пітона з мозком. Над змією вішали динамік, що подавав звуки різної частоти. Як повідомили дослідники, найбільшу активність нейрони рептилії виявляли у відповідь на звуки частотою від 80 до 160 Гц (щось в районі найнижчої віолончельної ноти).
Вчені особливо підкреслили, що в даному випадку змії чули саме повітряні коливання: вібрації поверхні, вироблені звуком з динаміка, були занадто слабкі, щоб рептилії їх відчули. За допомогою датчика, прикріпленого до голови пітона, вдалося з'ясувати, що повітряні коливання цілком здатні привести в рух слухові кісточки внутрішнього вуха. Можна сказати, що змії чують звуки всім черепом.
Таким чином, з певною часткою впевненості можна заявити, що змії чують не тільки кроки людей, а й розмови. Втім, самі дослідники відзначили, що ті звуки, на які вухо змії відгукується найкраще, не дуже поширені в живій природі. Крім того, залишається питання: чи всі з майже трьох тисяч видів змій мають таку здатністю, чи не є це унікальною рисою пітонів? Щоб відповісти на це, вчені мають намір продовжити роботу, поширивши її й на деяких амфібій, також позбавлених барабанної перетинки.
За матеріалами: Лента.РУ
Поділитися новиною