Опозиція бере своє — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Опозиція бере своє

1880
Документи КОД, що є в розпорядженні Комерсант-Україна, були схвалені на початку грудня і є результатом діяльності робочої групи з узгодження кандидатів у народні депутати від опозиції в мажоритарних округах. Серед них - програмні принципи об'єднання опозиції, пропозиції робочої групи КОД щодо принципів узгодження кандидатів-мажоритарників, а також проект регламенту взаємодії партій-учасниць КОД з формування та діяльності виборчих комісій та спостерігачів.
Як повідомляв Комерсант-Україна, наприкінці листопада лідери партій "Батьківщина", "Фронт змін", ВО "Свобода" і низки інших політичних сил закликали противників чинної влади об'єднати зусилля і спільно діяти на парламентських виборах 2012 року, зокрема узгодити список кандидатів по мажоритарних округах. Перше засідання робочої групи з узгодження кандидатів у народні депутати відбулося 28 листопада.
Програмні принципи об'єднання опозиції сформульовані загальними фразами і витримані в рамках націонал-демократичної риторики. Так, учасники КОД відзначають, що визнають українську державу "безсумнівною цінністю". "Тільки незалежне національна і демократична українська держава може бути надійним гарантом безпеки, прав і свобод її громадян", - йдеться в документі. Крім цього, партії-члени КОД стверджують, що найвищою цінністю української держави є "людина як особистість", українська мова повинна залишатися єдиною державною "як гарантія консолідації народу", а головним принципом функціонування держави "є справедливість". Закінчується перелік програмних принципів (усього їх 10) визнанням необхідності оновлення Конституції: "Вважаємо, що прийняття нової Конституції має бути здійснено всенародно обраними Установчими зборами з подальшим затвердженням її на всеукраїнському референдумі".
Більш конкретним за змістом є документ, озаглавлений "Пропозиції робочої групи до Комітету опору диктатурі". Члени групи, провівши аналіз, дійшли висновку, що реальним підсумком виборчої кампанії-2012 буде отримання опозиціонерами 250 мандатів у Раді VII скликання: 150 за рахунок депутатів, обраних за партійними списками, ще 100 - у мажоритарних округах. Незважаючи на це, члени групи мають намір спільними зусиллями визначити кандидатів від опозиційних партій у всіх 225 округах. "Для узгодженого розподілу визначаються приблизно 150 округів, - йдеться в пропозиціях. - Решта 75 округів закриваються членами КОД відповідно до визначених пропорцій в добровільно-примусовому порядку".
При розподілі квот на кількість узгоджених кандидатів-мажоритарників для кожної партії-учасниці КОД члени робочої групи пропонують керуватися поточними рейтингами політичних сил. "Наприклад, "Батьківщина" - 20%, "Фронт змін" - 10%, ВО "Свобода" - 4%, - йдеться в документі. - "Наша Україна", "За Україну!", НРУ, ПРП, УСДП, Європейська партія, "Народна самооборона", Партія захисників вітчизни - від 0,4 до 1%". Найменш рейтинговим партіям учасники групи пропонують виділити 40 мажоритарних округів, а 110 залишилися розподілити між "трьома провідними учасниками КОД".
Таким чином, партія "Батьківщина" зможе претендувати на кандидатів в 63 округах, "Фронт змін" - в 32, ВО "Свобода" - в 15 округах.
Тим часом не виключено, що кількість уже закріплених округів ще зміниться. "Квоти орієнтовні і вимагають політичного узгодження, - йдеться в пропозиціях робочої групи. - Остаточні відповіді можна отримати тільки під час роботи в розрізі кожної конкретної області і кожного конкретного прізвища потенційних кандидатів".
Як повідомило джерело у "Фронті змін", учасники КОД відмовились від раніше запропонованого лідером партії Арсенієм Яценюком рейтингового принципу відбору кандидатів у депутати в мажоритарних округах. Передбачалося, що до червня всі можливі кандидати будуть проводити агітацію, після чого шляхом опитування буде визначений кращий з них, і всі партії КОД будуть працювати на його перемогу. Тепер же лідери партій вирішили просто скласти списки своїх сильних кандидатів і без опитування домовитися, хто з них в якому окрузі буде балотуватися. "Для нас червоною лінією є Дніпропетровська область. У східних і південних областях у нас не такі сильні позиції, як у "Батьківщини", тому ми сконцентруємося на центрі та півночі країни, - розповів співрозмовник у "Фронті змін". - "Свобода" в основному буде боротися за голоси на заході України".
Учасники робочої групи відзначають, що узгодження кандидатів "бажано провести за короткий період - до 1 січня 2012 року": "І в День соборності (22 січня) оголосити узгоджений список на форумі КОД".
Третій документ КОД, наявний у розпорядженні Комерсант-Україна, присвячений основним аспектам взаємодії опозиційних партій в контексті формування та діяльності виборчкомів, а також спостерігачів. "Кандидатури, які підбираються для участі в роботі виборчих комісій, повинні відповідати таким критеріям: патріотизм, професіоналізм, чесність, відповідальність, досвід роботи у виборчкомах", - йдеться в проекті регламенту. В документі детально розписані механізми взаємодії членів виборчкомів, спостерігачів та довірених осіб в рамках комісій різних рівнів. Наприклад, у ньому вказується, що з членів КОД, що входять до виборчкому, створюється група, "яку очолює координатор, який призначається КОД відповідного рівня". "Він співпрацює з координаційним органом КОД, отримує від нього доручення і доводить їх до відома членів виборчої комісії", - уточнюється в регламенті взаємодії.
Крім того, буде вестися роз'яснювальна робота: передбачено, що політичні партії-учасниці КОД спільно готують друковані й мультимедійні науково-методичні матеріали для членів КОД у виборчкомах, а також проводять навчання членів комісій. "Затверджені оригінал-макети методичних матеріалів тиражуються партіями-членами КОД у кількості, що забезпечує потреби учасників виборчого процесу від кожної партії, - зазначають члени робочої групи. - Кожна партія оплачує витрати своїх представників при проведенні семінарів та тренінгів".
Окремий розділ регламенту присвячений можливій заміні членів комісій від партій-учасниць КОД - зокрема, в документі вказується, що у разі виникнення обґрунтованих претензій до роботи члена виборчкому або спостерігача "всі партії-члени КОД можуть вимагати від суб'єкта подання кандидатури замінити його". "Якщо від складу КОД відповідного рівня будуть вимагати заміни певного члена виборчкому або спостерігача, то суб'єкт подання повинен негайно виконати цю вимогу", - резюмується в документі.
Керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що ідея узгодження кандидатів у мажоритарних округах "більш реалістична, ніж ідея Юлії Тимошенко про єдиний партійний список опозиціонерів на основі маловідомої партії". "Проте я впевнений, що повної єдності серед опозиціонерів не буде - можлива навіть ситуація, що в Києві вожді все підпишуть, а в регіонах почнуться проблеми, - заявив він. - Наприклад, якомусь кандидату, який працює в окрузі вже півроку, в результаті "узгодження" запропонують інший округ - він тут же відвернеться від опозиціонерів і піде на вибори як самовисуванець".
Ще однією можливою причиною зриву переговорів Фесенко вважає труднощі з узгодженням кандидатів на заході України. "Захід - електоральне ядро практично всіх опозиційних сил, і якщо, наприклад, "Свобода" скаже, що, виходячи з її соціології, їй треба не 15, а 20 округів, то це може стати приводом для виходу партії Олега Тягнибока з переговорного процесу" , - резюмував експерт.
Валерій Кучерук, Валерій Калниш
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас