Ціни підуть у зростання — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ціни підуть у зростання

Казна та Політика
577
Національний банк очікує в 2012 році прискорення інфляції до 7%, хоча споживчий ринок, як планується, завершить рік, що минає, 5-відсотковим подорожчанням товарів і послуг. Втім, навіть такий низький прогноз здійсниться в наступному році лише в тому випадку, якщо уряд доб'ється зниження вартості російського газу, а урожай буде таким же хорошим, як в цьому році. Проте низька інфляція на тлі уповільнення темпів зростання економіки небезпечна невиконанням доходів держбюджету, відзначають експерти.
Стабільна цінова ситуація в Україні дозволяє чиновникам робити все більш сміливі прогнози. Вчора перший заступник голови Нацбанку Юрій Колобов заявив, що інфляція в 2012 році може скласти 7%. При цьому навесні, переконавшись у стійкості цінової ситуації, НБУ передбачає розглянути питання зниження облікової ставки, яка зараз становить 7,75% річних. "Ми до березня подивимося. Якщо ситуація не зміниться, будемо розглядати цю можливість", - розповів Колобов. Прогноз Нацбанку - головного монетарного органу – оптимістичніший від оцінок уряду. Держбюджет на 2012 рік розроблявся з урахуванням зростання цін на 7,9%. Однак, знизивши прогноз зростання ВВП в 2012 році з 5% до 3,9%, прогноз інфляції Кабмін не змінив.
Поява позитивного прогнозу пояснюється нинішньою низькою інфляцією. Незважаючи на те, що уряд у 2011 році обіцяв утримати інфляцію на рівні не вище 8,9%, за підсумками 11 місяців ціни зросли лише на 4,4%. Це дозволило Кабміну вже зараз почати орієнтуватися на гальмування інфляції до 5%, для чого товари в грудні мають подорожчати всього на 0,5%. Цей річний показник стане рекордним з 2002 року (тоді ціни впали на 2,4%).
Разом з тим експерти не схильні очікувати в 2012 році зниження інфляції. Це пов'язано з тим, що в наступному році можуть не спрацювати фактори, які забезпечили поточну низьку інфляцію: хороший урожай і відсутність істотного підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. "Прогноз 7-8% реальний лише за умови, якщо Україна зуміє домогтися знижки на імпортований з Росії газ, що дозволить провести лише невелику корекцію комунальних тарифів, а також за умови збору гарного врожаю", - відзначає начальник аналітичного департаменту ІГ ТАСК Андрій Шевчишин. Послуги ЖКГ займають 10,6% у структурі споживчої інфляції. Незалежно від результату газових переговорів тарифи на електроенергію збільшаться як мінімум на 40%, прогнозує Шевчишин. Враховуючи, що ця продукція займає 1,3% в структурі інфляції, таке підвищення прискорить зростання цін на 0,5%.
Що стосується тарифів на гарячу воду та опалення (разом займають 2,4% в інфляційному кошику), динаміка зростання їх вартості залежить як від кінцевої ціни імпортного газу, так і від бажання влади відновити співпрацю з МВФ. "Ми виходимо з того, що підвищення тарифів в 2012 році буде, і не відразу - не раніше парламентських виборів. Подорожчання може бути розбито на кілька етапів, перший з яких, ймовірно, буде дворазовим", - говорить аналітик ІК "Ренесанс Капітал Україна" Анастасія Головач. Навіть якщо в 2012 році відбудеться лише перший етап такого підвищення, він додасть 2,4% до загального рівня інфляції. "Тому ми очікуємо в 2012 році прискорення інфляції до 8-9%", - уточнює Головач.
Однак найбільшу частку в структурі інфляції все ще займають продукти харчування (53,5%). Саме завдяки високому врожаю, який викликав зниження вартості овочів і фруктів (займають 5,1% і 3,4% відповідно), за підсумками січня-листопада продукти подорожчали лише на 1,5%. "Враховуючи недосконалість українських сховищ, вже на початку 2012 року зростання цін відновиться, а його динаміка в другій половині року залежить від наступного врожаю", - зазначає Андрій Шевчишин. "Урожай у 2012 році буде меншим від нинішнього, але некритично. Проте вже зараз багато виробників овочів і фруктів піднімають питання, чи буде їхній бізнес перспективним, враховуючи нинішні ціни. Звичайно, системні гравці залишаться, але все одно це вплине на пропозицію", - визнає гендиректор Української асоціації аграрного бізнесу Володимир Лапа.
Однак якщо уряду все ж таки вдасться втримати зростання цін у наступному році на рівні 7-8%, це може чинити додатковий тиск на держбюджет. "Традиційно вища, ніж очікувалося, інфляція дозволяла Кабінету міністрів не боятися невиконання доходної частини бюджету. Однак зараз, коли зростання ВВП прогнозується дуже низьким, тільки більш висока інфляція може дозволити істотно збільшити номінальний ВВП, достатній для здійснення всіх соціальних виплат в обсязі, обіцяному урядом", - говорить директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас