2029
Уряд організував кредитне рабство
— Валюта
Розширивши рублеві розрахунки і присутність цієї валюти на внутрішньому ринку, Україна неминуче потрапляє в кабалу до Росії.
Зусилля Білокам'яної з втягування України в рублеву зону почали приносити перші реальні результати. За словами голови НБУ Сергія Арбузова, наступного року дерев'яний стане резервною валютою: він буде включений до першої групи Класифікатора, що автоматично підвищить статус рубля (зараз до цієї групи входять лише вільно конвертовані валюти - долар, євро, швейцарський франк тощо). За підрахунками головного банкіра країни, оборот російського рубля в Україні в 2012 році може досягти еквівалента $10 млрд. "Між Україною і РФ товарооборот становить приблизно $50 млрд. Якщо ми переведемо хоча б 10-20% коштів у російську валюту, отримаємо ринок російського рубля, якого в Україні зараз немає", - заявив глава банківського відомства. Для почину Київ уже підписав доповнення до газової угоди, що дозволяє розраховуватися в рублях за російський газ. Минулого тижня "Нафтогаз" скористався новознайденим правом і перерахував "Газпрому" $210 млн. і 7,2 млрд. рублів.
Переваги, які отримає Москва від активізації рублевих розрахунків, очевидні. Навіть частково загнавши Україну в рублеву зону, Кремль зробить серйозний крок до того, щоб просунути рубль як регіональну валюту. "Росії важливо перевести багато розрахунків у межах СНД на рубль, підвищивши попит на російську валюту і знизивши на американську. Це підвищить інвестиційну привабливість Росії в очах світового співтовариства", - відзначає керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко. А ось для України такий крок може мати далеко неоднозначні наслідки. В Нацбанку вже похвалилися, що перехід на оплату газу рублями дозволить заощадити майже $8 млрд. золотовалютних резервів. Але незалежні аналітики вважають озвучені цифри занадто перебільшеними. "Якщо Україна дійсно могла б стільки заощадити, виникає логічне запитання: чим займалася нинішня влада в останні два роки, чому ми вже не заощадили за цей час $16 млрд., і хто за це відповість?", - запитує Олександр Жолудь, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень. Звичайно, прихильність російського рубля в короткостроковій перспективі може на якийсь час остудити ситуацію на валютному ринку, частково збивши попит на долари США. У цьому випадку попит на американську валюту може знизитися в середньому на $1 млрд. на місяць, що підтримає гривню. Але у віддаленій перспективі аналітики одностайно прогнозують зміцнення рубля відносно гривні. Тому Україна майже напевно зіткнеться з проблемою зростання ціни на газ у міру подорожчання дерев'яних. "Крім того, ціна на блакитне паливо поки залишається доларовою. Це означає, що при розрахунку в рублях, яких на внутрішньому валютному ринку немає в достатній кількості, можливе збільшення транзакційних витрат для "Нафтогазу", - припускає Ірина Піонтковська, макроекономіст ІК "Трійка Діалог Україна".
Проблема дефіциту російської валюти при переході на розрахунки в рублях може постати для України досить гостро. За словами Сергія Арбузова, НБУ не має наміру конвертувати долари з валютного резерву в рублі. Російська валюта для розрахунків за газ повинна черпати з внутрішнього ринку - залучених українськими компаніями рублевих кредитів, інвестицій російських компаній і т.д. "Основними джерелами рублевого ресурсу є кошти корпоративних клієнтів і фізичних осіб, а також кредити російських банків українським "дочкам". При збільшенні розрахунків у рублях природним чином зростуть залишки коштів клієнтів у даній валюті, компанії будуть охоче розміщувати термінові депозити, що створить для банків базу фондування кредитів в рублях", - переконаний Дмитро Золотько, заступник голови правління АТ "Сбербанк Росії". Ще однією можливістю роздобути рубль можуть стати операції з обміну валютами (своп), щодо яких зараз ведуться переговори з російським Центробанком. Минулого тижня НБУ вже прописав правила проведення таких операцій (тобто кредитування банків під заставу іноземної валюти, яка буде заморожуватися на рахунках НБУ) на внутрішньому ринку. Поки банківське відомство готове видавати підопічним позики виключно під забезпечення конвертованих валют. Однак якщо НБУ стримає слово і включить рубль до першої групи Класифікатора, свопи в рублях стануть можливими вже на початку наступного року. Це забезпечить стабільний приплив рублів на рахунки Центробанку.
Експерти допускають, що в гонитві за рублем Україна неминуче почне нарощувати зовнішній борг, щоб забезпечити достатні запаси рубля. Зокрема, уряд цілком може піти на випуск рублевих облігацій. Чутки про те, що Мінфін планує розмістити боргові папери в рублях, ходили ще навесні нинішнього року. Випуск рублевих бондів планував також державний Укрексімбанк. "Зараз рублеві корпоративні облігації досить дешеві. З урахуванням премії за ризик суверенні залучення терміном до двох років можуть коштувати 6,7-7,2%", - розповідає Сергій Кульпінський, стратег інвестиційної компанії Eavex Capital. Посприяти Україні з рублем може і Європейський банк реконструкції та розвитку. Нещодавно директор ЄБРР в Україні Андре Куусвек заявив, що банк готовий кредитувати українські підприємства в російській валюті. Правда, вживаючись в роль рублевого позичальника, Україна отримає додаткові валютні ризики.
Негативні наслідки може мати і план НБУ з включення російського рубля до складу золотовалютних резервів. У короткостроковій перспективі аналітики допускають ослаблення рубля, слідом за яким можуть просісти і резерви українського Центробанку. До того ж російський рубль не є вільно торгованою валютою. "Включення його в резерви НБУ знизить їх якість і обсяг, що розраховується за міжнародними стандартами. При визначенні порогового значення чистих резервів МВФ бере до уваги тільки повністю конвертовані і вільно торговані валюти. При відновленні програми співпраці з фондом НБУ повинен буде діяти в межах граничних значень. А значить, наявність істотної частки російського рубля в резервах автоматично знизить маневреність НБУ", - прогнозує Олена Бєлан, головний економіст Dragon Capital.
Необхідність платити в 2012 році понад $400 за тисячу кубометрів імпортованого палива може серйозно похитнути платіжний баланс України, який і без того погіршується. Дефіцит торговельного балансу в жовтні зріс до максимуму з початку кризового 2008 року - $1,8 млрд. З початку року від’ємне сальдо торговельного балансу досягло $11,4 млрд., продемонструвавши зростання в річному вираженні на 66%. "Стан платіжного балансу погіршився з декількох причин, серед яких - ослаблення попиту на метали, швидке зростання імпорту на тлі значного внутрішнього попиту і підвищення цін на газ, а також скорочення припливу іноземного капіталу", - констатує Ірина Піонтковська, макроекономіст ІК "Трійка Діалог Україна".
У такій ситуації вдале проведення газових переговорів з Росією могло б поліпшити ситуацію. За оцінками аналітиків ВТБ "Капітал", зниження ціни на імпортований газ, наприклад на 30%, дозволило б країні заощадити понад $3 млрд. У цьому випадку дефіцит рахунку поточних операцій держави міг би скоротитися в наступному році до 3,5% ВВП проти 5,5%, очікуваних в нинішньому.
"За нашими прогнозами, при поточному газовому контракті дефіцит поточного рахунку в наступному році складе $11 млрд., або 5,8% ВВП. Якщо ситуація на зовнішніх боргових і товарних ринках покращиться в другій половині року, можна розраховувати на приплив капіталу, який частково перекриє дефіцит поточного рахунку. Але сальдо платіжного балансу все одно буде від’ємним і складе близько $6 млрд.", - прогнозує Олена Бєлан, головний економіст Dragon Capital. У такій ситуації тиск на курс національної валюти може істотно посилитися. Хоча, враховуючи наближення парламентських виборів у жовтні 2012 року, Нацбанк і уряд докладатимуть максимум зусиль, щоб не допустити девальвації гривні. Найбільш швидким і сприятливим для України виходом у такій ситуації було б відновлення дружніх відносин з найбільшим кредитором - Міжнародним валютним фондом. Це допомогло б закрити діру в платіжному балансі і частково відновити довіру іноземних інвесторів. Невикористаний ліміт за чинною програмою stand-by становить близько $11 млрд., з яких $6 млрд. могли б бути отримані в наступному році. Однак для відновлення співпраці необхідно буде йти на непопулярні заходи. Серед іншого, уряду доведеться скорочувати дефіцит НАК "Нафтогаз". А для цього є тільки один шлях - різке підвищення внутрішніх тарифів на газ для населення і тепловиків.
Тетяна Письменна
За матеріалами: Коментарі
Поділитися новиною