Ъ: Більше не приваблює — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ъ: Більше не приваблює

Казна та Політика
1182
Інвестиційний клімат України стає все гіршим - підприємці оцінюють свої поточні економічні ризики як високі, а ділові перспективи - як невизначені. Їх песимізм виявився навіть більшим, ніж у розпал кризи кінця 2008-початку 2009 року. Про це свідчить опитування підприємців, що проводиться "Європейською бізнес асоціацією". Бізнесмени скаржаться на вибірковість дій влади, посилення бюрократичного пресу і збільшення числа рейдерських захоплень, але сподіваються, що під тиском суспільства в уряді все ж будуть змушені виправляти свої помилки.
"Європейська бізнес асоціація" (EBA) фіксує погіршення бізнес-клімату в Україні вже протягом трьох кварталів поспіль. За підсумками останнього опитування представників бізнесу, результати якого були оприлюднені вчора, рівень інвестиційної привабливості України був оцінений в 2,19 бала (за 5-бальною шкалою). В опитуванні брали участь 162 представники топ-менеджменту компаній-членів асоціації, які давали оцінку поточному інвестиційному клімату, його зміни за останній квартал, а також прогнозували розвиток бізнесу в наступні три місяці. Такі розрахунки проводяться EBA з осені 2008 року.
Нинішній показник інвестиційної привабливості став рекордно низьким. Близький до нього показник (2,22 бала) в Україні спостерігався в розпал кризи в кінці 2008-початку 2009 року. Максимальний рейтинг (3,4 бала) був зафіксований за підсумками I кварталу 2011 року, після чого підприємці три квартали поспіль заявляли про поступове погіршення ділового середовища. "Нинішня оцінка - це показник розчарування бізнесу в декларованих урядом реформах. Підприємці побачили, що замість реформ відбувається лише перерозподіл владних повноважень", - заявив президент EBA Томаш Фіала.
Якщо на початку 2009 року бізнесменів найбільше турбувала нестабільність гривні, то тепер вони говорять про стабілізацію валютного курсу та макроекономічних показників. 11% підприємців скаржаться на негативні наслідки введення Податкового кодексу і на непрозоре законодавство, 10% стурбовані держконтролем над економікою і посиленням корупції, а ще 8% заявляють про збільшення випадків рейдерства. Найбільше компаній - 24% - заявили про посилення тиску і перевірок з боку держави. "Формально уряд проводить реформи, але на практиці їх імплементація не призводить до покращення роботи бізнесу. Наприклад, ситуація з ПДВ покращилася (про погіршення заявили лише 6% респондентів, - ред.). Але ці гроші не залишаються у бізнесу, бо його змушують наперед платити податок на прибуток", - відзначає виконавчий директор EBA Ганна Дерев'янко. "Розчарування бізнесу дуже велике, і, навіть якщо уряд почне проводити реформи, йому не скоро вдасться завоювати довіру підприємців", - визнає пан Фіала. Як результат - найнижче оцінені поточний інвестиційний клімат і очікування на найближчі три місяці (обидва - по 1,8 бала).
З оцінок бізнесу випливає, що проблеми переслідують не всі компанії. "На тиск органів влади скаржаться багато бізнесменів, але нас, на щастя, це не торкнулося. Тому для нас основною проблемою є те, що Податковий кодекс не привів до спрощення нашої роботи: залишилося занадто багато контролю та паперової звітності", - відзначає заступник генерального директора компанії "Чумак" Олександр Таранишин. Однак, за його словами, "обнадіює те, що влада, нехай і з великим скрипом і під тиском суспільства, все ж визнає свої помилки". Як приклад компромісу він називає внесення поправок до Податкового кодексу щодо операцій з платниками єдиного податку. "Основні проблеми ми відзначаємо в роботі з контролюючими органами: пожежною інспекцією, санепідстанцією, Держтехнаглядом, - заявив генеральний директор Баштанського сирзаводу Сергій Гавва. - Зараз відбувається перебудова роботи цих відомств, і кожне прагне зайняти більше місця під сонцем, тому кількість перевірок зросла. Можливо, в майбутньому ситуація стабілізується, і навіть настане поліпшення, але поки з цим важко справлятися".
Представники бізнесу одностайні в тому, що їхня основна проблема - посилення тиску держорганів. "Однозначно працювати стало важче. Влада обіцяє реформи, але замість цього ми бачимо посилення бюрократичного тиску і збільшення числа рейдерських захоплень", - відзначив співвласник Maratex Дмитро Єрмоленко. "Уряд поставив мету вивести бізнес з тіні. Але їх дії з посилення контролю часто призводять до зворотного результату. Особливо помітна різниця в підходах до різних компаній або навіть різних галузей", - сказав власник однієї з торговельних мереж.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас