3158
Банки пробачили позичальників
— Кредит&Депозит
З листопада минулого року по грудень нинішнього банки України списали 25 млрд. грн. безнадійних кредитів. При цьому 3,8 млрд. грн. були списані в попередньому місяці, чим дуже обнадіяли недбалих позичальників, які давно чекали, коли їм пробачать усе.
Активізація списань, за словами опитаних банкірів, викликана початком дії нових правил оподаткування, пов'язаних зі списанням проблемної заборгованості. "Механізм списання банками простроченої заборгованості без застосування до них санкцій з боку Державної податкової служби було запроваджено ще з 1 червня", - нагадує голова правління "Райффайзен Банку Аваль" Володимир Лавренчук. Проте до листопада Національний банк вів серед учасників ринку роз'яснювальну роботу щодо нюансів застосування нових правил. Таким чином, активні списання почалися лише минулого місяця, що й підтверджується статистикою НБУ.
Погоджується з колегою голова наглядової ради "Платинум Банку" Юрій Блащук: "Активізація списань банками поганих боргів є безпосереднім результатом дії нових правил, запроваджених Державною податковою службою". При цьому, зазначає банкір, "потрібно уважно дивитися" на резерви кожної конкретної фінустанови - якщо ті зменшуються, значить "проблемка" дійсно списується. Головне при цьому, щоб вистачало доходів, за рахунок яких можна списувати таку заборгованість, уточнив Блащук.
На думку голови правління банку "Хрещатик" Дмитра Гриджука, фактор дії нових податкових правил дійсно стимулює банки активніше списувати "прострочення". Однак головна причина все ж в іншому - традиційно в кінці року банки підчищають баланси, зокрема, списують безнадійні борги. При цьому в грудні можна очікувати продовження озвученої тенденції. А з січня наступного року активність списань значно зменшиться, незважаючи на податкове стимулювання, аж до третього кварталу.
При цьому банкіри застерігають від неправильного розуміння процесу списання проблемної заборгованості. "Списання - не прощення боргів. Воно не є підставою для припинення стягнення. Просто кредитна заборгованість виноситься на позабалансові рахунки. А претензійно-позовна робота по ній триває", - розповідає Володимир Лавренчук.
Нагадаємо, за даними НБУ на 1 листопада, загальна сума прострочених боргів по банківській системі України досягла 83,036 млрд. грн., що становить десяту частину від обсягу виданих кредитів (829,317 млрд. грн.). При цьому сформовані під активні операції банків резерви склали 165,514 млрд. грн., з них резерви на компенсацію можливих втрат за кредитними операціями - 124,06 млрд. грн.
Однак аж до листопада поточного року банки не поспішали скористатися цими коштами для вирішення проблеми поганих боргів. Адже незважаючи на зазначене в нормативних актах регулятора право банків списувати безнадійні борги за рахунок резервів, робити це їм було невигідно через віднесення розформованих резервів під такі борги до доходів банків і, відповідно, необхідність сплачувати з таких "доходів" податки. Нарешті, 1 червня Нацбанк видав постанову №172, якою дозволив банкам списувати за рахунок страхових резервів заборгованість, визнану безнадійною відповідно до нормативно-правових актів НБУ, в тому числі у разі невідповідності визначеним у Податковому кодексі ознакам безнадійної заборгованості та без віднесення надалі цих страхових резервів на дохід банку. Але знадобилося ще п'ять місяців, щоб 3 листопада Державна податкова служба все-таки роз'яснила банкам особливості застосування нових правил оподаткування, що дозволяють уникати їм сплати податків при розформуванні резервів під прострочену заборгованість.
Таким чином, з листопада поточного року банки, формуючи резерви на суму безнадійної заборгованості, можуть спокійно списувати її з балансу без визнання оподатковуваного доходу. Податки ж банк зобов'язаний буде заплатити лише в разі повного прощення позичальнику його боргу. У цьому випадку резерви розформовуються, а банк збільшує свої доходи і оподатковувану базу.
Врегулювання даного питання, вважають експерти, дозволить банкам очистити баланси від непрацюючих кредитів, підвищивши тим самим співвідношення регулятивного капіталу до загальних активів (поліпшивши виконання нормативу Н3). А це, в свою чергу, допоможе уникнути додаткової капіталізації банків акціонерами і підвищить якість кредитних портфелів.
Відшкодовувати (списувати) за рахунок своїх резервів банки можуть заборгованість, яка визначена як безнадійна за умови, що за такої заборгованості (крім заборгованості за активними банківськими операціями з пов'язаними особами, дебіторської заборгованості, пов'язаної з господарською діяльністю і розрахунками з працівниками банку) є прострочений платіж за основним боргом, нарахованими відсотками та комісіями більше 180 днів. У разі відшкодування (списання) за рахунок резервів безнадійної заборгованості за основним боргом одночасно відшкодовуються (списуються) за рахунок резервів нараховані відсотки і комісії за такою заборгованістю.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною