100
В американських горах виявили бактерії, які живуть в марсіанських умовах
Американські вчені з університету штату Орегон в місті Корвалліс виявили в печері Саус Айс в Каскадних горах бактерії, які мешкають в умовах, що нагадують марсіанські, повідомляє Astrobiology.
Як стверджують дослідники, бактерії живуть у вічній мерзлоті і харчуються олівіном - мінералом вулканічного походження, поклади якого є на Місяці і швидше за все присутні і на Марсі.
"Ці мікроби належать до числа найбільш поширених родів бактерій на нашій планеті. Ви можете знайти їхніх родичок на стінах печер, на вашій шкірі, на дні океану - загалом, будь-де. Що їх відрізняє від "звичайних" бактерій, це унікальна здатність до виживання, яка дозволяє їм рости і розвиватися в марсіанських умовах", - заявляє вчений Емі Сміт.
У процесі дослідження, проведеного під керівництвом Мартіна Фіска з університету штату Орегон, вчені виявили, що деякі лавові трубки з олівіну - порожнисті канали, залишені потоками лави - були вкриті плямами, що нагадують сліди бактерій, які харчуються неорганічними речовинами і вуглекислим газом. Жоден з відомих науці мікробів не харчується олівіном, тому вчені взяли кілька проб місцевих порід і спробували знайти колонії бактерій у своїй лабораторії.
Біологи виділили 29 штамів різних мікроорганізмів. Учені помістили бактерії в звичайне поживне середовище і залишили розвиватися при кімнатній температурі. Через деякий час колонії бактерій виросли, і вчені приступили до експериментів на виживання.
Під час першого експерименту вчені підготували колонії бактерій і помістили їх у поживне середовище, позбавлене будь-яких органічних речовин, але зате збагачене роздробленим олівіном. Після цього випробування вижило лише 11 штамів бактерій: сім з них належать до бацили з роду Pseudomonas, що віддають перевагу м'якому клімату, а чотири інші належать до числа мікробів-моржів з родів Brevundimonas і Acidovorax.
Найбільш ефективним поглиначем олівіну стала бактерія Pseudomonas sp. HerB, вона харчується органічними речовинами в присутності кисню, однак при його відсутності може переключитися на мінеральну сировину у вигляді олівіну і вуглекислого газу.
Вчені також перевірили морозостійкість цього мікроорганізму. Вони помістили посудини з колоніями Pseudomonas в холодильні установки, які підтримують стабільну температуру на рівні в 5 і 15 градусів Цельсія. Виявилося, що мікроорганізм непогано почуває себе при низькій температурі і досягає піку свого росту при 15 градусах тепла. Такі умови можуть існувати на невеликій глибині під поверхнею Марса.
"Умови в лавових трубках не такі суворі, як на Марсі. На Червоній планеті температура рідко підбирається до точки танення води, і рівні кисню набагато нижчі. З іншого боку, рідка вода може існувати і під поверхнею Марса, у більш теплих породах. І хоча наше дослідження імітує марсіанські умови не зі стовідсотковою точністю, ця бактерія могла б існувати під землею Марса", - вважає Фіск.
Нагадаємо, на початку жовтня вчені з університету Буенос-Айреса заявили, що деякі види архей, земних мікроорганізмів, що живуть в екстремальних умовах, теоретично здатні жити і на Європі - супутнику Юпітера, під крижаною корою якого знаходиться рідкий океан. Вчені відтворили середовище поверхні Європи в лабораторних умовах. Завдяки своєму незамерзаючому підльодного океану, цей супутник Юпітера часто згадується в числі можливих "осередків життя" в Сонячній системі.
За матеріалами: Фокус
Поділитися новиною