2523
Картопля гниє в сховищах
— Аграрний ринок
Аномально посушлива погода осені і початку зими 2011 р. призвела не тільки до втрат озимих культур, але і губить рекордний урожай овочів, зібраний цього року в Україні. Якщо ситуація не покращиться, то до весни наступного року країну очікує зростання цін одразу у кількох напрямках: і в зерновій групі, і в плодоовочевій.
На рідкість висока для початку зими температура, що встановилася в Україні, ставить хрест на спробах фермерів зберегти врожай овочів хоча б до весни. За останні кілька тижнів у країні катастрофічно збільшилися випадки псування овочів на складах - тепла погода і невисока якість самих сховищ зумовили розвиток хвороб товару.
У першу чергу під загрозою опинився урожай картоплі - його зібрано в країні було найбільше, а кількість картоплесховищ не покриває попит навіть на чверть. Так, з 4 млн. т необхідних ємностей зі зберігання культури в країні в наявності трохи більше 1 млн. т. При цьому інвестиції в покриття цього дефіциту мінімальні - в 2011 р. побудовано 38 об'єктів на 135 тис. т зберігання. Зрозуміло, що такі потужності, велика частина з яких відноситься ще до радянського періоду, безсилі протистояти масовому псуванню овочів. Як пояснюють експерти, для того щоб забезпечити збереження великих обсягів картоплі при температурі вище плюс п'ять градусів, необхідно зберігати його в приміщенні, обладнаному системою охолодження, однак таку функцію має мінімум підприємств. "Втрати овочів і фруктів досягають 50%. У Європі вони не перевищують 10%. Тобто ми вирощуємо, але не зберігаємо", - заявляв міністр агрополітики та продовольства Микола Присяжнюк. За оцінками експертів, втрати однієї тільки картоплі складуть близько 4 млн. т з більш ніж 20 млн. т урожаю.
Також зараз на ринок почали надходити партії пророслої цибулі, яку виробники намагаються збути за викидними цінами, поки вона остаточно не зіпсувалася. Як відзначають експерти "АПК-Інформ: овочі та фрукти", в деяких випадках фермерам вигідніше продати зіпсований продукт з нульовою рентабельністю, щоб через кілька тижнів уникнути витрат на утилізацію зіпсувалися обсягів. У результаті ціна цибулі, і так невисока зараз, досягла 80 коп./кг (опт).
Прогнози на найближче майбутнє поки невтішні - зниження температури в Україні не очікується. Однак те, що до весни від рекордного врожаю плодово-овочевої продукції в Україні може залишитися лише купка відходів, не бентежить інвесторів від уряду, які продовжують реалізовувати проект з будівництва в країні оптових ринків. Так, нещодавно стало відомо про ще три подібні проекти - братів-близнюків оптових ринків "Столичний" у Києві і "Господар" в Донецьку.
Оптовий ринок сільгосппродукції планують відкрити в Сумах - земельна ділянка під ці цілі буде виділена в районі місцевого аеропорту. Будівництво ринку буде фінансуватися з державного бюджету. А перша черга Херсонського оптового ринку буде відкрита в середині 2012 р.
Також створити власний оптовий ринок сільськогосподарської продукції планують на Рівненщині. Передбачається, що він розміститься на в'їзді в Рівне - як це було зроблено в Києві та Донецьку, а площа об'єкту складе 10 га.
Враховуючи несприятливі прогнози збереження овочів нинішнього врожаю і довгу окупність подібних об'єктів, що становить не менше 10-15 років, можна припустити, що всі ці проекти спрямовані на перспективу. Однак ця перспектива також не райдужна. Як відзначають експерти "АПК-Інформ: овочі та фрукти", катастрофічні втрати нинішнього сезону можуть загальмувати приплив інвестицій в сектор на роки вперед і начисто відбити у фермерів бажання нарощувати обсяги врожаїв.
Ситуація на ринку на руку лише одній категорії його учасників - оптовикам і більш дрібним перекупникам, оскільки фермери, які спостерігають псування свого врожаю, раді збути його з рук за будь-яку ціну. Зараз ці компанії відновили закупівлі у фермерів у розрахунку перепродати куплені на мінімумі цін овочі навесні.
Для пересічного споживача і для уряду, який переймається збереженням низьких цін на аграрну продукцію, майбутня весна готує відразу декілька випробувань. Крім необхідності рятувати врожай зерна і компенсувати пересівом значні втрати озимих культур, на горизонті замаячила і проблема зростання цін на овочі. Нагадаємо, що навесні 2011 р. вони досягли історичного максимуму - капуста торгувалася по 15 грн./кг, тобто за ціною, наприклад, сала - що значною мірою і зумовило нераціональне розширення площ під овочами. Нинішній рекордний урожай овочів, здавалося б, закрив питання зростання цін на рік вперед, проте колосальні обсяги псування можуть зробити його актуальним вже в березні 2012 р.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною