Десять років в СОТ стали для Китаю роками успіху — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Десять років в СОТ стали для Китаю роками успіху

Казна та Політика
1171
Десять років тому Китайська Народна Республіка вступила до Світової організації торгівлі. Це призвело до різкого прискорення ринкових реформ в країні та її стрімкого економічного зростання.
Росія вступає до Світової організації торгівлі (СОТ). Економісти підраховують плюси та мінуси для російської економіки. Китайська Народна Республіка вже пройшла цей шлях. Всесильна бюрократія, відсутність правового захисту для підприємців - з цим багажем КНР десять років тому стала членом СОТ. Сьогодні Китай - найбільший експортер у світі.
СОТ як локомотив реформ
КНР ще в 1986 році почала першу спробу приєднатися до Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ) - так називався попередник СОТ. Але Китай - не просто країна. Це держава з найбільшою в світі чисельністю населення, це невичерпний ринок дешевої робочої сили. Першу спробу Пекіна США і європейці провалили.
У 1998 році була друга спроба. І цього разу західні країни побоювалися, що Китай завалить їхні ринки дешевими підробками. Тому вони добилися для себе поступок і можливостей втручання в торговельні відносини з Китаєм. Але в кінцевому підсумку прагнення західних концернів вийти на гігантський і швидко зростаючий ринок перемогло. 11 грудня 2001 р. КНР стала 142 членом СОТ.
Але чому Китай так прагнув до СОТ? По-перше, це розширювало можливості для експорту. Але, на думку співробітниці Німецького інституту допомоги в розвитку Доріс Фішер (Doris Fischer), головна причина полягала в тому, що тодішній прем'єр-міністр Китаю Жу Ронджі бачив, що без невідкладних реформ країні не вибратися з економічних проблем. Однак проведенню реформ перешкоджав відсталий партійно-бюрократичний апарат. Вступ до СОТ зміцнював позиції реформаторів - мовляв, ми змушені проводити реформи, тому що цього вимагає СОТ.
У довгостроковій перспективі виграла більшість китайців
Міністр комерції КНР Чень Демін вказує, що "ми заплатили високу ціну за приєднання до СОТ". Але хто ці "ми"? У першу чергу, це китайські селяни, яким важко було конкурувати з західними виробниками продуктів харчування. По-друге, це робітники і службовці збиткових державних підприємств, які, як колись і в Радянському Союзі, випускали незліченну кількість застарілих і нікому не потрібних товарів.
Розорені селяни вирушили в пошуках роботи в міста. Від припливу дешевої робочої сили виграв приватний сектор, що стрімко. Але і для пересічних китайських споживачів вступ до СОТ приніс вигоди, вказує співробітник Інституту світової економіки в Кілі Рольф Лангхаммер (Rolf Langhammer). Всі вони вигравали від зниження інфляції. А її рівень в Китаї був вищим, ніж у більшості країн.
Пекін не тільки знизив імпортні тарифи, але і виконав більшу частину своїх обіцянок в тому, що стосується забезпечення правового захисту підприємців. На китайський ринок кинулися безліч іноземних фірм. Міністр комерції КНР підкреслює, що в Китаї були прийняті понад 3000 законів і розпоряджень, що регулюють економічну діяльність. Зрештою, виграли і місцеві підприємці.
"Торгової війни" не буде, але сутички продовжуються
Одна з проблем, що все ще залишаються, - захист інтелектуальної власності. Китайські підприємства і сьогодні схильні просто копіювати багато західних товарів. Контрафактом завалені не тільки ринки країн, що розвиваються. Не обходиться практично жодної промислової ярмарки, на якій в китайській експозиції не виявлялися б підробки. Але цілком легальний трансферт ноу-хау і технологій підвищує конкурентоспроможність китайських товарів. Зрештою, судових конфліктів через порушення прав на інтелектуальну власність виявилося менше, ніж очікувалося.
Друга проблема - демпінг. Тут судові розгляди - явище часте. Але китайці цілком успішно борються проти штрафних санкцій. "Вони навчилися використовувати інструментарій СОТ для захисту своїх інтересів, і це - безсумнівний успіх", - підкреслює Доріс Фішер.
У суперечках Китаю з Євросоюзом про експорт взуття та шурупів СОТ двічі ставала на бік Пекіна. Але на початку 2011 року КНР програла. Євросоюз, США і Мексика визнали, що введене Китаєм ембарго на експорт низки рідкоземельних металів суперечить торговим угодам, і виграли справу.
Китай завойовує світові ринки
Збіг чи закономірність? За десять років після вступу Китаю до СОТ країна залучила понад 700 мільярдів доларів прямих інвестицій з-за кордону. Іноземні фірми відкрили в Китаї понад 1400 науково-дослідних центрів.
За цей же час частка країни у світовій торгівлі потроїлася, і становить зараз 10,4 відсотка. У 2000 році Китай посідав у світі сьоме місце за обсягом експорту і восьме - імпорту. У 2010 році він став чемпіоном світу з експорту та другою країною з імпорту.
Чжан Даньхун, Олександр Варкентін
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас