147
Експерти: Криза в Європі не збила країни БРІК з дороги
— Казна та Політика
Несподівана зупинка зростання в Бразилії. Зростаючий політичний ризик у Росії. Падіння індійської рупії до рекордного мінімуму. Помітне сповільнення в Китаї.
Невже час великих ринків, що розвиваються, минув? Зрештою, навіть Goldman Sachs, який запропонував абревіатуру БРІК 10 років тому, вважає, що внесок цього квартету в світове зростання навряд чи набагато зросте.
Хоча всі ринки, що розвиваються, зараз переживають серйозні труднощі у зв'язку з європейською кризою, економісти вважають, що вони залишаться основним драйвером зростання і повернуть глобальній економіці колишню силу.
"До другої половини (2012 року) сильне зростання у Китаї та інших економіках, що розвиваються, підштовхне вгору світову активність, - сказав Джерард Лайонс з Standard Chartered Bank. - Це буде відновлення, що почалося на Сході й відчувають на Заході. Якщо комусь потрібен доказ зміщення балансу сил, то це він".
Ніби підтверджуючи цю точку зору, агентство Fitch у четвер першим серед інших рейтингових агентств підвищило суверенний рейтинг кредитоспроможності Індонезії до інвестиційного класу. Це сталося якраз тоді, коли ринки чекають скорочення рейтингів країн єврозони агентством Standard and Poor's.
"Це підвищення відображає швидке і стійке економічне зростання країни, низькі коефіцієнти держборгу, зміцнення зовнішньої ліквідності і розумну макроекономічну політику", - сказав Філіп МакНіколас, директор Fitch.
В епоху пересічних ланцюгів поставок і миттєвого переміщення капіталу думка, що будь-яка країна може відгородитися від того, що відбувається в іншому світі, - помилка.
Коли розвинені економіки скоротилися на 3,7% в 2009 році, на піку світової фінансової кризи, зростання в країнах, що розвиваються, сповільнилося до 2,8% з 6,0% в 2008-му, згідно з даними Міжнародного валютного фонду.
Подібним чином боргові проблеми єврозони зараз чинять вплив повсюдно, оскільки попит блоку на імпорт падає, європейські банки урізують кредитування на неосновних ринках, а інвестори, які вкладали гроші в ринки, що розвиваються, кидаються врозтіч.
Девід Хантер з Bank of America Merrill Lynch сказав, що основне завдання для інвесторів в 2012 році - визначити, які країни і регіони не залежать від ненадійного припливу зарубіжного капіталу.
"Ми вважаємо, що ці притоки капіталу залишаться дуже мізерними щонайменше в першій половині наступного року", - сказав він.
Таким чином, банк очікує, що зростання в Азії, великому експортері капіталу, який все більше розраховує на внутрішній попит, сповільниться на 0,5 в.п. в 2012 році - до 7,0%.
Росія доб'ється 3,6%-вого зростання, якщо високі ціни на нафту будуть забезпечувати профіцит платежів.
Але 2012 рік може стати складним часом для Туреччини, яка розраховує, що іноземці допоможуть фінансувати її великий дефіцит поточного рахунку, зумовлений високим, розігрітим кредитами внутрішнім попитом. BofAML очікує нульового зростання в країні в наступному році після збільшення ВВП більш ніж на 6% в 2011-му.
"Якщо знижувальні ризики для припливу капіталу на ринки, що розвиваються, здійсняться в наступному році, це призведе до різкого сповільнення зростання і скорочення дефіциту поточного рахунку, як це сталося під час кризи 2008 року", - сказав Еркін Ісік з TEB-BNP Paribas.
За матеріалами: Банки.ру
Поділитися новиною