Обвал ринків: зараз не до золота?


Обвал ринків: зараз не до золота?

На світовому ринку ціни на золото стрімко знижуються. Подолавши психологічну позначку 1600 доларів за тройську унцію, вони за місяць впали на 10% - до 1580 доларів (близько 408 грн. за 1 грам). У порівнянні з вереснем вартість цього дорогоцінного металу опустилася на 16%, хоча проти початку року фіксується дохід на рівні 14%.

Нічого дивного в цій ситуації немає. Інвестиції в золото - спекулятивні, тому ніхто не застрахований від збитків. Для різких коливань цін є маса факторів і вони носять глобальний характер. Вже сьогодні експерти прогнозують незабаром ціну золота 1300 доларів за тройську унцію (близько 335 грн. за 1 грам), але при цьому висловлюють думку, що дане падіння змінить різкий підйом до 1850 доларів. Але це - середньострокова перспектива, яка може реалізуватися вже в наступному році, а може і через два-три роки. Дуже складно передбачити перспективу вартості золота, поки не буде чітко ясний вектор динаміки цін на початку 2012-го.

Рекордне зростання цін на золото було зафіксоване в 2010 році - 30%. В цілому, золото дорожчає протягом 10 років - найтриваліший період часу з 1920 року. Цьому явищу дуже підіграла криза, яка зробила золото для інвесторів надійною альтернативою цінним паперам та валютам, що обвалилися на біржах. Але поки попереду - тільки падіння...

Зниження цін на золото збігається зі здешевленням інших товарів на ринку. Так, тільки за 14 грудня ц.р. сировинний індекс S&P GSCI, який оцінює динаміку цін на біржові товари, впав на 4%. В результаті, S&P GSCI за підсумками 2011 року став негативним -4,7%, хоча до цього він фіксував позитивне зростання. Згідно з розшифровкою індексу, зниження цін було зафіксовано фактично на всі біржові товари на провідних світових ринках: на нафту, природний газ, сировину неенергетичного характеру (руда та інші корисні копалини). Майже на 4% подешевшали промислові метали. В цілому, здешевлення по цій групі товарів склало 25,3%. Впали ціни і на пшеницю - з початку року на 41,3%. Тобто, зниження цін масове.

Причина - динаміка курсу євро/долар. Після того, як європейська валюта опустилася до позначки нижче 1,3 дол., "зелені" інвестиції та активи стали дорожчати. Врахувавши цю тенденцію, інвестори почали активно розпродавати золото, переключившись на валюту та цінні папери США. Останні дозволяють не тільки отримати гарантований дохід, а й прибуток від різниці курсу. І хоча експерти стверджують, що це - чергова гра спекулянтів, але ажіотаж зробив свою справу.

Як це може позначитися на Україні?

Якщо падіння цін на золото на світовому ринку збережеться, то це дуже негативно позначиться на популярності золотих інвестиційних монет, а тим більше золотих сертифікатів, які просуває Нацбанк. Купити їх ризикнуть далеко не всі, при цьому вони в принципі більше орієнтовані на фахівця.

Що стосується здешевлення основної групи товарів на світових ринках, то варто очікувати посилення проблеми дефіциту зовнішньої торгівлі України. Якщо в поточному році він прогнозується на рівні 10 млрд. дол., то з урахуванням зовнішніх факторів може досягти 15-17 млрд. дол. А це несе ризик для вітчизняного валютного ринку в плані стабільності курсу гривні.

Крім того, не варто забувати, що зміцнення долара означає зміцнення гривні відносно євро. В результаті, для вітчизняних експортерів ринок єврозони стане менш вигідним, але імпорт з ЄС набуде статусу супер-ефективного. Таким чином, в 2012 році Україна може отримати додаткову до "газової" проблему - залежність ще й від європейських товарів.

У цій ситуації дуже важливо для влади правильно оцінити можливості української економіки і виділити чіткі цілі, щоб не довелося в середині 2012 року заявляти - ми це не помітили, або пішли не тим шляхом.

Аліса Швігар

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Банківські метали
Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування