Пити треба менше — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Пити треба менше

Казна та Політика
1763
У Національній комісії регулювання сфери комунальних послуг повідомили про підготовку нового механізму тарифоутворення на послуги холодного водопостачання. Вже з 2012 року вартість води для різних категорій населення буде залежати від обсягу її споживання. П'ята категорія, тимчасова, об'єднає споживачів, які платять за воду за нормативами або показниками будинкового лічильника. Перші чотири - за приладами обліку у квартирах. У комісії уточнили, що "введення блокової системи тарифоутворення дозволить регулятору відмовитися від поділу споживачів на побутові та непобутові категорії". Перший блок тарифу буде стосуватися громадян, які щомісяця споживають до 2 кубометрів холодної води. "Вартість кубометра складе 1,5 грн і буде однаковою для всієї країни. Ця ціна соціально спрямована, оскільки враховує інтереси незаможних громадян", - пояснив радник голови Нацкомпослуг з економічних питань Дмитро Арлачев. На частку цих абонентів припадає лише 3% об'єму води. Комісія працює з 69 ліцензіатами і встановлює тарифи для населення в містах, де проживає понад 100 тис. осіб.
Надалі ціни на водопостачання будуть рости зі збільшенням обсягу споживання на 4 кубометри. "Ми обговорюємо критерії для визначення ціни за кубічний метр в рамках певних блоків: чи будуть вони єдиними для всіх чи ні, чи будуть встановлені коефіцієнти для маловодних і промислових регіонів", - уточнив Арлачев. Різниця в ціні на воду між другим (2-6 кубометрів; 8% споживаної води) і третім (6-10 кубометрів, 18%) блоками може скласти 40%, а ті, хто споживає понад 10 кубометрів (71%), будуть переплачувати ще 20-25%. Решта громадян, квартири яких не обладнані лічильниками, платитимуть за нормативом на 5-10% дорожче, ніж у четвертій категорії. Система розрахунку тарифу буде складною. "Якщо людина споживає 15 кубів, то перші 2 куба вона сплатить за фіксованою ціною, а кожні наступні 4 куба - за тарифами для кожного блоку", - зазначив Дмитро Арлачев.
У комісії ще не називають конкретної вартості води для споживачів без лічильника, але вже впевнені, що люди почнуть масово встановлювати прилади обліку і різко економити на них. "З часом у нас не виявиться споживачів, які платять за воду за нормативами. У громадян з'явиться економічний стимул не збільшувати обсяг споживання і якомога довше перебувати в рамках другого і третього блоку", - вважає Арлачев. За його словами, на 1 липня системами обліку оснащено 27,6% або 52,4 тис. будинків з 189,7 тис.: "Таку систему ми плануємо ввести в дію для споживачів уже в наступному році, а до 2013 року ввести для ліцензіатів методику тарифоутворення, при якій виручка підприємства не буде залежати від обсягу поставки".
Керівник одного з водопостачальних підприємств Черкаської області говорить, що в Україні недостатні запаси питної води. "Тому населення треба стимулювати до економії. А ті, хто споживає великі обсяги холодної води, повинні розуміти, що витрати на її очищення, постачання та обслуговування мереж - високі. Скоротити їх можна тільки шляхом модернізації та реконструкції обладнання. Тому споживачі великих обсягів води повинні також інвестувати в переобладнання підприємства", - вважає він.
Експерти вважають, що стимулювати споживачів до економії можна за допомогою більш простих механізмів. "Запровадження такої складної багатоступінчастої структури диференціації тарифів може призвести до того, що вони будуть занижувати показники, оскільки відсутня система контролю та перевірки поквартирних та будинкових лічильників, - зазначив глава Союзу співвласників багатоквартирних будинків Олексій Кучеренко. - Крім того, ця система несе в собі загрозу корупції з боку водоканалів і органів перевірки". "Запропонована система суперечить ринковим принципам, оскільки той, хто більше купує, повинен розраховувати на меншу вартість товару, - вважає голова Асоціації захисту прав споживачів послуг ЖКГ "Наш Дім" Павло Хобот. - Абсолютно незрозуміло, чому не можна ввести систему, за якої діє один обґрунтований тариф, і кожен платить за той обсяг, який спожив".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас