Гривня відчула прилив — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Гривня відчула прилив

Валюта
4547
У п'ятницю залишки на кореспондентських і транзитних рахунках банків збільшилися на 3,83 млрд грн, до 21,27 млрд грн, тоді як ще 21 листопада вільна ліквідність становила лише 9,89 млрд грн. Сума, що перевищує цей показник, накопичувалася на коррахунках ще 7 червня, хоча останній раз понад 21 млрд грн акумулювалося на рахунках недавно - 4 листопада. Банкіри говорили, що через брак поточних коштів деякі кредитні установи почали затримувати клієнтські платежі.
Поява ліквідності викликана тим, що Нацбанк змінив механізм резервування. Згідно з постановою регулятора N407, з 30 листопада банки повинні тримати на окремому рахунку в НБУ не 100% своїх обов'язкових резервів, а тільки 70%. За оцінкою банкірів, це звільнило 3-3,5 млрд грн, заблокованих раніше в НБУ. Крім того, 30 листопада за підсумками чергового тендеру Нацбанк рефінансував чотири банки на 300 млн грн терміном на 27 днів.
Казначеї очікували, що регулятор перерахує банкам 30% заблокованої суми лише на третій робочий день місяця, тобто 5 грудня, але гроші були отримані ними вже 1 грудня. "Це повністю зняло проблему з ліквідністю", - відзначив заступник голови правління Сітібанку Владислав Сочинський. "У п'ятницю багато хто пропонував овернайти, але вони вже нікого не цікавили", - додав директор департаменту казначейства і фінансових інститутів Креді Агріколь Банку Антон Болдирєв. За даними НБУ, овернайт знизився з 17,1% (30 листопада) до 10,6% (1 грудня).
Фінансисти підкреслюють, що, всупереч побоюванням Нацбанку, поява гривні поки не привела до її миттєвої конвертації в іноземну валюту. Валютний Індикатор 2 грудня трохи змінився - з 8,019/8,022 грн/$ до 8,020/8,022 грн/$. При цьому приплив ліквідності на ринок не позначився на ціні "довгих" ресурсів. За даними агентства Cbonds, місячний KievPrime котирувався по 25,9% річних, тримісячний - 22,9%.
Останній раз НБУ змінював нормативи резервування навесні. Тоді регулятор встановив, що банки повинні перераховувати на окремий рахунок не 50%, а 100% обов'язкових резервів. Це дозволило НБУ з метою боротьби з інфляцією з 1 травня вилучити з банківської системи близько 4 млрд грн. Загалом з початку року депозитна база зросла на 60 млрд грн, з яких 32,57 млрд грн склали валютні депозити (для них постановою N407 підвищені нормативи резервування), що збільшило обсяг коштів, які вилучав НБУ в рамках резервування під депозити.
Для чергової оплати російського газу НАК "Нафтогаз України" в найближчі дні буде скуповувати іноземну валюту, тому на початку тижня ліквідність може трохи скоротитися, вважають банкіри. Коливання коррахунків не дозволять швидко здешевити довгострокові кредити. "Можна перекредитуватися дешевим овернайт, але "довгі" гроші ще дорогі, і для того, щоб ставки впали, стійка ліквідність повинна протриматися хоча б кілька тижнів. А під такий високий відсоток кредитувати неможливе", - пояснив Антон Болдирєв. Більшість банків уже призупинили свої кредитні програми, відлякуючи клієнтів підвищеними ставками, оскільки не ризикували зізнатися у відсутності вільних коштів. "Я думаю, до кінця року ставки овернайт повернуться до базових (до 5%), банки будуть сидіти на ліквідності, але кредитувати не будуть, пам'ятаючи про нещодавню кризу", - вважає Сочинський.
Консервативність банкірів не дозволить їм швидко відмовитися від високих ставок, тому вони продовжать пропонувати одно-двомісячні вклади під 21-23%, обіцяючи за річні депозити 16-16,5%. "Банкіри остерігаються наявної ліквідності і не вірять, що вона не вичерпається, як раніше, тому будуть залучати кошти, а не розміщувати їх", - зазначив начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печерицин. За його словами, навіть при наявності коштів банки не готові вкладатися в довгострокові інструменти - ОВДП і кредити. "Попереду кінець року. Багато хто буде просити додаткове забезпечення за кредитами, щоб не формувати резерви. Таким чином, кредитувати будуть в основному тільки за раніше укладеними договорами", - впевнений Антон Болдирєв.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас