10776
Послали на три букви: що буде на ринку нерухомості без БТІ?
— Казна та Політика
Ліквідація БТІ загрожує обернутися масовими аферами на ринку нерухомості.
З початку 2012 року в Україні запрацює новий реєстратор нерухомості. Бюро технічної інвентаризації ліквідують, і йому на зміну прийде "Укрдержреєстр" - державна реєстраційна структура при Мін'юсті, яка буде займатися всіма процесами, пов'язаними з реєстрацією будь-якого об'єкта нерухомості, включаючи земельні ділянки, та пов'язані з цим обтяження (наприклад, іпотеки).
Чиновники з Кабміну вважають, що дане нововведення має ліквідувати корупцію і зайву забюрократизованість процесу видачі документів БТІ. Ще в жовтні президент Віктор Янукович заявив, що БТІ - це одна з найбільш непрозорих і корумпованих сфер і нібито новостворена структура "Укрдержреєстр" допоможе вирішити дану проблему.
Зокрема, таким чином, буде ліквідована існуюча розрізненість системи. Адже сьогодні майнові права на землю реєструються в держреєстрі земель, а права на нерухомість і незавершені об'єкти будівництва - в БТІ у паперовому вигляді. Інформація про власників нерухомості в електронному варіанті заноситься до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а дані про обтяження - до реєстру іпотек. Тепер всю інформацію зведуть в один реєстр, і необхідність отримувати численні довідки з БТІ, територіальних органів земельних ресурсів та нотаріату відпаде. Достатньо буде лише виписки з єдиного реєстру. Чиновники переконані: після нововведень споживачам стане легше, оскільки скоротиться вся процедура з двох місяців (як зараз) до двох тижнів, і не буде вимагання. До речі, разом з цим повинна і подешевшати вартість послуг нового реєстратора. Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк каже, що рентабельність послуг реєстратора не буде перевищувати 5-10% (для БТІ рентабельність встановлена в межах 30%).
Відчайдушні зміни
Структурні зміни вже почалися: з 1 грудня регіональні БТІ не будуть приймати документи на реєстрацію прав власності. А київське почне відмовляти клієнтам у своїх послугах з 15 грудня. "Для людей, які купують квартиру за договором купівлі-продажу, зараз діє подвійна реєстрація: спочатку реєструється угода нотаріусом, потім люди йдуть в БТІ і оформлюють право власності на нерухомість. Передбачається, що з 1 січня буде одна реєстрація - в органі державної реєстрації прав", - пояснює юрист Максим Копейчиков.
А ось деякі експерти вважають, що з початку наступного року угоди на ринку нерухомості можуть зупинитися. Так, наприклад, вважає Віктор Несін, президент Асоціації з нерухомості. "Новий "Укрдержреєстр" де-юре вже існує, але фактично ще не працює. Зараз в авральному порядку створюються відділи реєстрації, але як вони будуть працювати і коли почнуть - ніхто не знає. Друге питання, як буде передаватися база від БТІ до Мін'юсту. Ми прогнозуємо, що це може протривати до кінця лютого", - відзначає експерт. За інформацією "Главреда", справи щодо забезпечення роботи "Укрдержреєстру" у чиновників йдуть поганенько: на сьогоднішній день там навіть штат не укомплектований, але ж приступити до роботи він повинен вже з 1 січня 2012 року. Точніше, до цього числа структура повинна почати офіційно працювати: видавати, займатися звіркою документів, мати працюючу комп'ютерну програму і мати дійсну електронну базу і реєстр. Втім, навіть якщо припустити, що штат буде укомплектований найближчим часом, що все ж таки важко виконати в такі стислі терміни - адже потрібно забезпечити безперебійну роботу всіх регіональних відділень по Україні (за найскромнішими підрахунками для їх роботи знадобиться близько 3 тис людей), - відкритим питанням залишиться компетенція співробітників. За словами практиків, для підготовки фахівців, які б могли якісно надавати послуги, які перед ними ставить "Укрдержреєстр", необхідно близько двох років.
Спірний момент
Ще одна велика проблема - передача даних і створення нового реєстру. Зараз в "Укрдержреєстрі" створюють новий реєстр з нуля. А є ще й старий реєстр: з 2004 року житло реєструється в Реєстрі прав власності, який знаходиться у відомстві Міністерства юстиції. За даними КРУ, програмне забезпечення, яке є невід'ємною частиною реєстру, держава орендує у приватних компаній ТОВ "Арт-мастер" і ТОВ "3-Т". Деякі учасники ринку пов'язують дані компанії з консорціумом ЄДАПС, який, у свою чергу, у ЗМІ асоціюють з народним депутатом Василем Грицаком. Автоматизована передача інформації з одного реєстру в інший офіційно не передбачена. Як вирішать це питання сторони, поки неясно, чиновники дане питання поки не коментують.
Учасники ринку побоюються, що поки чиновники будуть вирішувати цю задачу, в сферу угод купівлі/продажу нерухомості можуть хлинути різні аферисти. Адже їм буде досить легко скористатися плутаниною з реєстрами. Сьогодні перевірити історію об'єкта нерухомості (з'ясувати, кому він належить і належав), можна в Реєстрі прав власності і в БТІ. Але вже з початку наступного року, якщо слідувати логіці дій чиновників, покупець залишиться сам на сам з новим абсолютно чистим реєстром. Угоди будуть здійснюватися на підставі документа, що підтверджує право власності на житло. Перевірити, чи дійсно господар квартири справжній, чивін просто знайшов на вулиці потрібний документ, буде дуже непросто.
Все піде за планом?
Втім, в законодавчих нововведеннях є й один приємний момент. З 1 січня наступного року українці цілком спокійно зможуть робити різні перепланування в квартирах і не боятися суворих ревізорів. Зараз дозвіл на різні будівельні роботи з житлом видають Державні архітектурно-будівельні інспекції, але зміни перепланування в техпаспорт квартири вносить БТІ. Нині в процесі продажу житла інспектор БТІ обов'язково повинен підтвердити, що планування квартири відповідає всій документації. Після зміни реєстратора інспектор БТІ вже не буде перевіряти планування житла. Правда, юристи не виключають, що зі спрощеним порядком можуть виникнути проблеми. "Можливі спроби легалізувати абсолютно неприпустиме і небезпечне перепланування, або ж аферисти зможуть подати за документами одне, а насправді буде абсолютно інше. Гадаю, що в процесі в новий документ ще будуть вносити поправки", - говорить Максим Копейчиков.
Може виникнути і така ситуація: наприклад, продається квартира з неузаконеним переплануванням. Для зменшення оподаткування (розміру держмита, яке становить один відсоток від вартості квартири, зазначеної в договорі купівлі-продажу) за згодою сторін у договорі вказується занижена ціна житла. Потім продавець вимагає через суд розірвати договір, посилаючись саме на неузаконене перепланування. Суд вимогу задовольняє, але покупець отримує лише суму, зазначену в договорі.
Виходячи з перерахованих вище моментів, складається враження, що чиновники непродумано поставилися до виведення на ринок нової структури. Ймовірно, позбавляти монопольного права БТІ потрібно, і, звичайно, важливо ліквідувати корупцію в цьому середовищі. Але досягти такої мети можна менш радикальними і більш виваженими методами.
По-перше, на введення такого нововведення необхідно значно більше часу - як мінімум рік, за цей час можна набрати, навчити фахівців в "Укрдержреєстр" і залатати лазівки, які можуть використовувати шахраї. По-друге, випробувати роботу нового реєстратора, наприклад, запустити пілотні проекти в окремих регіонах країни. Але найголовніше, необхідно дати українцям можливість контролювати роботу "Укрдержреєстру" і самим перевіряти документацію в даному реєстраторі. Так, наприклад, діяли в Грузії, там забезпечили кожному громадянину електронний доступ до виписок та довідок з реєстрів прав власності. Крім того, там людина має можливість через інтернет замовляти технічну інвентаризацію і оплачувати її.
Довідка. Скільки зараз коштують послуги БТІ
Вартість послуг з реєстрації прав власності на нерухомість, надання довідок, перепланування житла та технічної інвентаризації об'єктів встановлюють міські ради. У середньому інвентаризація двокімнатної квартири коштує 300-400 грн, трикімнатної - 500-600 грн, приватного житлового будинку - 600-800 грн. Зареєструвати власність можна за 130-250 грн, а отримати виписку з держреєстру - до 100 грн. Однак на сайтах комунальних БТІ вказані більш високі ціни. Наприклад, вартість інвентаризації в Донецьку - від 400 грн, в Луцьку - від 560 грн, у Львові - від 600 грн, у Києві - 650-700 грн, у Харкові - від 700 грн. Ціни в районах затверджують облдержадміністрації, хоча вони часто встановлюють лише граничний рівень рентабельності (до 30%), дозволяючи БТІ самим формувати тарифи.
У підсумку за первинну інвентаризацію в містах з населенням до 200 тис. осіб можна заплатити 750-900 грн, за перепланування житла - від 500 грн. За терміновість надання послуги (від 3 до 14 днів) в БТІ візьмуть на 200-300 грн більше, ніж за її надання в 30-денний термін. Громадяни також можуть скористатися послугами юридичних фірм, які за нотаріальним дорученням оформляють у БТІ необхідні документи. У Києві за допомогу в проведенні інвентаризації попросять 3-3,8 тис. грн плюс офіційні платежі (400-600 грн).
Зараз, щоб вирішити питання з продажем квартири, необхідно відвідати БТІ не менше 5 разів. Кожен етап займає тиждень-півтора. Щоб прискорити розгляд питання, доведеться заплатити 600-700 доларів, а щоб технік, який звіряє реальний стан квартири з її планом, закрив очі на наявність перепланування - від 500 доларів.
Світлана Єрьоміна
За матеріалами: Главред
Поділитися новиною