У продуктах нема якості
Краще пізно, ніж ніколи - влада нарешті звернула увагу на жахливу якість продуктів харчування в Україні. Останні кілька років, що характеризуються низькою купівельною спроможністю населення, змусили виробників економити на всіх етапах виробничого процесу, використовувати найбільш дешеві інгредієнти й коригувати технології. У результаті до кінця третього року такої практики якість продуктів харчування в найбільш ходових категоріях залишає бажати кращого. Себе винним у ситуації уряд - природно - не вважає і вибачатися не поспішає.
Нижче середнього
Все почалося з перевірки ординарних продуктів харчування, яка була проведена в супермаркетах України. Її результати шокували навіть сильних нервами українських чиновників. Жоден з куплених продуктів не відповідав нормі за тим чи іншим параметром.
Серед найбільш частих порушень - захопленість виробників барвниками та добавками, великий вміст води в продукті, а також підміна автентичних інгредієнтів на більш дешеві складові. У першу чергу, це стосується заміни тваринних жирів дешевшими рослинними в молочних продуктах. Ковбасники грішать заміною м'яса на сою. Також виробники завищують дані про харчову цінність продуктів на упаковці, а різноманітні порушення в маркуванні були виявлені в третині випадків. Під враженням від побаченого Микола Азаров доручив створити мережу лабораторій з дослідження якості продуктів. Також прем'єр пообіцяв посилення контролю за якістю на виробництві і в торгівлі. Крім того, може бути усунена норма, за якою підприємства інформуються про прийдешню перевірку. "Напевно, норма, за якою ми заздалегідь попереджаємо про перевірки, потребує перегляду", - сказав глава уряду.
Крім вітчизняних виробників, жорсткість правил роботи чекає і імпортерів товарів харчопрому. "Нас ображає, що на наш ринок потрапляють товари, призначені не для споживання в самій країні-виробнику, а в так званих третіх країнах. Нормативний документ приймемо і заборонимо доступ таких товарів на ринки - і все", - заявив Микола Азаров.
Самі виробники зазначають, що економія у виробництві та її неминучий наслідок - зниження якості - об'єктивна необхідність сьогоднішнього дня. "Якісний продукт, вироблений за всіма нормами, не по кишені 95% українців", - зазначив представник одного з м'ясокомбінатів.
При цьому в реальне поліпшення ситуації після доручення перевірок риночники не вірять. Набагато більш вірогідним вони вважають почастішання перевірок і посилення корупційної складової. А якщо чиновники хочуть стимулювати виробників підвищувати якість продуктів, то вони повинні створити умови, за яких населення зможе платити за такий товар адекватні гроші, вважають бізнесмени.
Третина - брак
В даний час, купуючи продукти харчування, середньостатистичний українець ризикує придбати неякісний товар мінімум в третині випадків. Це можна вважати доведеним як мінімум у категоріях м'ясних і молочних продуктів. З січня по вересень у всіх областях України Державна інспекція з захисту прав споживачів України закупила близько 400 т м'ясопродуктів та провела перевірку якості зразків. 36% з них було, за результатами перевірки, забраковано та заборонено до реалізації. Таке ж співвідношення "ліквід - брак" - і в категорії молочних продуктів. З 200 т молокопродуктів, відібраних в мережах за той же період, неякісними були визнані 35%.
Штрафні санкції, накладені на порушників, хоч і суттєві самі по собі, тим не менш є мізерними в масштабах галузі - територіальні органи у справах захисту прав споживачів за дев'ять місяців року наклали понад 2,4 млн. грн. адміністративних штрафів та близько 6,1 млн. грн. адміністративно-господарських штрафів.
Марія Бут
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною