Посол України в Туреччині: У грудні країни почнуть переговори про ЗВТ — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Посол України в Туреччині: У грудні країни почнуть переговори про ЗВТ

Казна та Політика
280
Україна почне переговори про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) з Туреччиною вже в 2011 р. Про це вчора заявив посол України в Туреччині Сергій Корсунський, пише "Комерсант-Україна". За словами дипломата, перший раунд відбудеться в грудні, а в цілому переговорний процес може затягнутися на термін до двох років. "Деякі види товарів вимагатимуть особливого підходу. Зокрема - сільськогосподарська продукція, метал, добрива", - зазначив Корсунський.
Ідея створення ЗВТ з Туреччиною не нова. Вона обговорювалася ще в 2007 році, але тоді Україна взяла паузу до вступу країни до СОТ. У травні 2010 року під час візиту до Києва міністра закордонних справ Туреччини Ахмета Давутоглу було досягнуто домовленості про початок переговорів щодо створення ЗВТ. Однак такі плани не сподобалися вітчизняним виробникам - до уряду звернулася Асоціація підприємців побутової техніки і електроніки, заявивши, що підписання договору про ЗВТ негативно позначиться на продажах вітчизняної продукції, зокрема, "білої" техніки (холодильники, пральні машини, газові плити) і телевізорів. У результаті в уряді прийняли рішення не поспішати з переговорами, обмежившись лише неофіційними консультаціями. За словами Корсунського, вже пройшло 4 раунди консультацій, після чого сторони вирішили повернутися до офіційних переговорів.
За словами джерела видання в Мінекономрозвитку, на остаточне рішення з цього питання вплинув той факт, що Україна має позитивне сальдо двосторонньої торгівлі з Туреччиною. Як інформує Держстат, за підсумками січня-вересня поточного року обсяг експорту українських товарів до Туреччини склав 2,81 млрд дол., обсяги поставок турецьких товарів в Україну оцінюються в 1,04 млрд дол. За даними українського посольства в Туреччині, основними статтями українського експорту є металопрокат, вугілля і мінеральні добрива, в той час як з Туреччини імпортується текстиль, продукція машинобудування, побутова хімія та аграрна продукція. "У нас традиційно обсяги експорту більш ніж удвічі перевищують імпорт", - пояснив чиновник. Раніше в уряді заявляли, що створення ЗВТ з Туреччиною дозволить вже за кілька років збільшити товарооборот двох країн до 10 млрд дол., а до 2020 року вийти на рівень 20 млрд дол.
Виробники, як і раніше, суперечливо оцінюють доцільність такої лібералізації. "Враховуючи те, що в Туреччині легка промисловість дуже розвинена, зона вільної торгівлі - дуже велика загроза для нас. Більше того, складно сказати, хто від неї виграє, крім металургів, яким спростять доступ на турецький ринок. Решті галузям просто пропонується потерпіти заради України", - заявила голова правління Української асоціації підприємств легкої промисловості "Укрлегпром" Валентина Ізовіт. Втім, як зазначив генеральний директор Асоціації підприємців побутової техніки і електроніки Олег Іванов, багато ризиків, про які в асоціації говорили півтора роки тому, вже неактуальні: "Криза дуже сильно вдарила по галузі - вона і так вже ледве дихає. Тим більше незабаром спроститься торгівля з ЄС, а значить, турецьким товарам доведеться конкурувати в основному не з українськими товарами, а з продукцією з Європи".
Також неоднозначний ефект від створення ЗВТ для вітчизняного аграрного сектора. "Ймовірним є збільшення поставок до Туреччини української олії і зернових, навіть незважаючи на те, що вони самі експортери зерна. У свою чергу Туреччина може наростити імпорт тепличних культур. Незважаючи на те що в Україні виробництво тепличних культур - невеликий ринок, він дуже болісний, і створення ЗВТ може посилити його проблеми", - відзначає гендиректор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа.
18 листопада Україна підписала угоду про вільну торгівлю з Чорногорією. Серед основних наслідків укладення угоди українські експерти відзначають не лише збільшення експорту українських товарів та послуг на ринок Чорногорії, а й розширення ринків збуту продукції українських виробників у регіоні.
10 листопада Президенти України та Сербії Віктор Янукович та Борис Тадич домовилися про початок процедури підготовки угоди про створення зони вільної торгівлі між країнами.
Відзначимо, 17 вересня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна веде переговори про створення ЗВТ з десятьма країнами.
Нагадаємо, прем'єр-міністри країн-членів СНД підписали 18 жовтня під час засідання глав урядів СНД у Санкт-Петербурзі угоду про створення зони вільної торгівлі. Робота над угодою тривала 3 роки, відбулося 14 раундів переговорів. Активізувалася робота протягом 2010-2011 років.
Також у грудні в Києві має відбутися саміт Україна-ЄС, де мають бути підписані угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ) і політичну асоціацію.
22 листопада під час зустрічі в Києві з Президентом Литовської Республіки Далею Грібаускайте, Президент України Віктор Янукович сказав, що Україна досягла високих результатів у питанні євроінтеграції, практично завершивши переговори щодо створення зони вільної торгівлі (ЗВТ).
Раніше Янукович казав, що Україна ще має час для врегулювання всіх політичних питань для підписання угод про зону вільної торгівлі (ЗВТ) і політичну асоціацію з ЄС на саміті в грудні.
11 листопада прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив, що компромісний варіант угоди про зону вільної торгівлі та асоціацію з ЄС підготовлений.
Представник Єврокомісії Пітер Стано після завершення 21-го пленарного раунду переговорів у Брюсселі зазначив, що Європейський союз очікує "фіналізації" угоди, як тільки політична ситуація в Україні буде сприятливою.
8 листопада заступник міністра закордонних справ Віктор Майко повідомив, що всі політичні переговори між Україною та Європейським Союзом про зону вільної торгівлі та асоційоване членство планується врегулювати до 19 грудня.
Зазначимо, у двосторонніх відносинах України та Європейського союзу в даний час намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення двох кримінальних справ проти Тимошенко. Прецедент утримання Тимошенко під вартою і винесення їй судом суворого вироку за одним із звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку того, що відбувається, серед світової громадськості.
Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років позбавлення волі з забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.
Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу до ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України та ЄС, буде називатися "Угода про асоціацію".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас