920
Росія, Казахстан і Білорусь створили новий економічний союз
— Казна та Політика
18 листопада в Москві президенти Росії, Казахстану і Білорусі підписали пакет документів про створення Єдиного економічного простору. Експерти вважають, що можливо, це було б вигідно і для України, але шанси, що країна приєднається до ЄЕП, майже нульові.
18 листопада Дмитро Медведєв, Олександр Лукашенко і Нурсултан Назарбаєв поставили підписи під трьома документами: декларацією про євразійську економічної інтеграції, договором, яким створили Євразійську економічну комісію, і регламентом роботи цієї структури.
Єдиний економічний простір (ЄЕП), покликаний забезпечити вільний рух товарів, капіталів і робочої сили в рамках цих трьох країн, почне роботу з 1 січня 2012 року.
Наступним кроком Росії, Білорусі і Казахстану має стати новий етап об'єднання - створення Євразійського союзу. "Ми підписали щойно Договір про Євразійську економічну комісію, Декларацію про євразійську економічну інтеграцію, Регламент. Тим самим ми зробили черговий і дуже потужний крок на шляху формування Євразійського економічного союзу, об'єднання, яке, поза всяким сумнівом, буде визначати майбутнє наших країн", - заявив на прес-конференції після зустрічі з Олександром Лукашенком і Нурсултаном Назарбаєвим президент Росії Дмитро Медведєв.
Експерти називають підписання договорів між РФ, Білоруссю і Казахстаном очікуваним і логічним кроком на шляху до їх об'єднання. Однак, думка фахівців у міжнародній політиці з приводу того, якими будуть наслідки створення ЄЕП для його учасників і як позначаться сьогоднішні події на Україні, розходяться.
"Це декларація, не наповнена якимись зобов'язаннями, і прив'язана до виборів у Державну думу, які відбудуться в грудні. Обговорювати, яке значення ця угода буде мати для Казахстану, Білорусі, України чи якоїсь іншої країни рано, тому що ця угода рамкова", - зазначив у коментарі Фокус.ua експерт-міжнародник В'ячеслав Ковтун.
Його колега Борис Парахонський також вважає, що серйозних наслідків від створення ЄЕП між Росією, Білоруссю і Казахстаном не варто очікувати. "Створюється якесь замкнутий простір і якщо він не буде включений у глобалізаційний світовий процес, то, природно, з цього нічого не вийде. Сенсу в ньому, крім політичного, я особливого не бачу. Нові технології та інвестиції - поза цим простором, а якщо РФ вступить до СОТ, то економічний сенс цього союзу втрачається зовсім", - підкреслив експерт.
Український політолог, директор Соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко, при цьому, бачить у створенні ЄЕП негатив, особливо для Білорусі. "ЄЕП створює Білорусі величезні неприємності. У Казахстану з Китаєм відкриті кордони, і з нового року в Білорусь хлине товар з Китаю. І це дуже сильно вдарить по легкій промисловості Білорусі", - пояснив він Фокус.ua.
А ось директор інформаційно-аналітичного центру "Перспектива" Павло Рудяков дотримується іншої думки. "Я оцінюю підписання цих договорів позитивно. Це крок вперед у реалізації проекту, над яким працюють три країни. Це логічний крок. А створення комісії (Євразійської економічної комісії, - ред.) - це перехід від розмов до реальних політичних дій в плані створення Євразійського союзу", - розповів він.
Більше того, Рудяков впевнений, що Україні варто було б замислитися над тим, щоб приєднатися до економічного простору. "Важливий сам факт того, що ЄЕП створюється за місяць до саміту Україна - ЄС. Нам фактично показують рух, хай поки і важко сказати, куди він приведе, на тлі глибокої кризи в ЄС. Крім того, оголошення про створення національного економічного органу (Євразійської економічної комісії, - ред.) сталося після того, як Медведєв і Путін зустрілися з пенсіонерами, і пообіцяли не піднімати пенсійний вік в РФ. А що робиться в тій же Греції? Тобто керівництву України непогано було б подивитися з калькулятором в руках в одну і іншу сторону, прорахувати, що з якого боку і скільки буде коштувати", - запропонував експерт.
Проте Борис Парахонський не вірить у можливе приєднання України до ЄЕП у рамках країн колишнього СРСР. "Думаю, що є розрахунки включити в цей союз ще й нашу державу, але вони дуже кволі. Євразійський союз передбачає гегемонію РФ. Є речі, які тягнуть в цей бік, але суспільство і політична еліта України обережно дивляться на цю ідею", - впевнений Парахонський.
Нагадаємо, з ідеєю створення Євразійського союзу в 1994 році виступив президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Передбачалося, що до союзу увійдуть Росія, Казахстан, Білорусь, Киргизстан і Таджикистан. Передбачалася і можливість розширення об'єднання - за рахунок інших країн пострадянського простору.
У грудні 2010 року на саміті Євразійського економічного співтовариства (ЄврАзЕС) в Москві були досягнуті домовленості про створення Євразійського союзу на базі Єдиного економічного простору Росії, Білорусі та Казахстану. Тексти перших документів у рамках створення Євразійського економічного союзу були узгоджені на зустрічі глав уряду Митного союзу та ЄврАзЕС в жовтні 2011 року.
Євгенія Вецько
За матеріалами: Фокус
Поділитися новиною