16360
Кризова валюта: коли обвалиться гривня?
— Валюта
Довіра до національної валюти у населення падає з кожним днем: українці почали масово скуповувати долар і євро, і переводити свої депозити з гривні у валюту. Останній раз такий попит на долари і євро спостерігався в кризових жовтні і листопаді 2008 року.
Банкіри старанно уникають коментарів на тему майбутнього гривні, а уряд всіма силами намагається заспокоїти населення. Але поки їхні дії викликають протилежний результат.
Так, наприклад, введення правила обміну валют за паспортом, розмірковування високопоставлених чиновників з екранів телевізорів про можливу заборону дострокового зняття депозитів тільки підігнали бажання українців позбутися гривневих запасів. А днями прем'єр-міністр України і зовсім порадував населення, заявивши, що уряд має намір утримувати курс гривні. "Може, з огляду на певні ринкові міркування можна було б і відпустити, наприклад, курс (курс гривні) і дати йому можливість досить вільно реагувати на запити на ринках. Але я вважаю, що поки наші люди жорстко не повірили у здатність нашого Національного банку і уряду здійснювати стабільну економічну політику, поки не прийшло це тверде переконання, нам потрібно демонструвати - навіть шляхом якихось певних втрат фінансових і валютних - цю стабільність", - заявив Азаров. Він підкреслив, що Нацбанк і уряд активно співпрацюють, і між ними "абсолютно нормальні" стосунки.
Не на користь стабільності
На таку заяву дуже різко відреагували експерти та учасники ринку. Так наприклад, екс-міністр економіки України Володимир Лановий вважає що штучна підтримка курсу призведе до того, що через рік він провалиться значно більшою мірою, ніж зараз, коли він міг би поступово девальвувати відповідно до тенденцій валютно-платіжного балансу. За його словами, на сьогоднішній день державні фінанси і грошова одиниця України не забезпечуються відповідними надходженнями ресурсу. Стрибка курсу валюти відносно гривні, на думку аналітиків, варто очікувати на початку 2012 року, оскільки на 2011 рік у країни ще є валюта Міжнародного валютного фонду, яка покриє дефіцит.
А ось директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін вважає, що курс долара почне рости вже в наступному місяці. "Тому можна абсолютно говорити, що девальвація гривні неминуча. Якщо порівняти всі показники, друкування грошової маси, падіння золотовалютного запасу, погіршення конвертабельності гривні, то ми можемо говорити, що сьогоднішній девальваційний потенціал, який накопичено, є десь 40%... Якщо Нацбанк не припинить випускати в обіг нову гривню, якщо не буде негайної санації НАК "Нафтогаз України" і якщо НБУ не припинить купувати ОВДП на вторинному ринку, курс (долара) буде до 12 гривень", - переконаний він.
Ще один важливий фактор, що говорить не на користь оптимістичних переконань уряду - негативне сальдо зовнішньої торгівлі. Якщо за перше півріччя 2010 року переважання експорту над імпортом склало 552 млн доларів, то в першому півріччі 2011 року - навпаки, імпорт перевищив експорт майже на 3 млрд дол. Домінуюче зростання імпорту говорить про те, що курс національної валюти завищений. І що валютні резерви Нацбанку під загрозою вимивання. Звичайно, поки стан зовнішньоторговельного балансу далекий від кризового (в тому ж першому півріччі 2008 року його дефіцит склав 6,8 млрд дол.), але якщо ситуація у світі погіршиться (а про передумови говорять багато європейських та американських експертів), то погіршиться і стан зовнішньої торгівлі, отже попит на українську продукцію у світі теж впаде. І Національному Банку доведеться девальвувати гривню.
На курс гривні суттєво впливає і дефіцит валюти. Так, за підрахунками президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, за підсумками дев'яти місяців поточного року на закупівлю імпортного газу було витрачено понад 10 млрд доларів.
Правда, глава Нацбанку Сергій Арбузов, наводить досить переконливі цифри, мовляв, резерви НБУ становлять близько 38 млрд доларів (запаси золота та іноземної валюти, які в будь-який момент можуть бути використані для фінансування дефіциту платіжного балансу або інтервенцій на валютному ринку), і їх достатньо, щоб контролювати курс. Тим не менш, він лукавить, не обумовлюючи тих нюансів, що даних коштів достатньо лише за нинішньої ситуації у світовій економіці. Якщо ж ситуація погіршиться, і світова рецесія захлисне Україну, 38 млрд доларів не вистачить НБУ, щоб підтримати гривню. Чи зуміє Нацбанк поповнити запаси валюти, поки неясно. Адже переговори з МВФ про черговий транш затяглися на невизначений час.
Світлана Єрьоміна
За матеріалами: Главред
Поділитися новиною